VYBRAT REGION
Zavřít mapu

V dětském domově to vře. Zaměstnanci poslali stížnost

Hrotovice - Stížnost na ředitelku Dětského domova v Hrotovicích prošetřoval krajský úřad. Pod dokument se podepsali čtyři pracovníci domova.

20.4.2012 3
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Deník

„Asi nejhorší věcí, co nás donutila stížnost napsat, byla, když paní ředitelka zabavila notebook a tiskárnu dívce, která studuje na vysoké škole,“ přiblížila jedna z pracovnic domova, která si nepřála zveřejnit své jméno. Má obavy z reakce ředitelky. Notebook podle ní dívka získala darem od nadace.

Slova pracovnice domova potvrdila i její kolegyně, jež se pod stížnost také podepsala: „Od samého počátku, co ředitelka nastoupila, nastavila napjatou atmosféru. Ve výchově nastolila svá pravidla.“

Potíže v závěru loňského roku prošetřovala kontrola z krajského odboru školství, mládeže a sportu, a letos dokonce nezávislá kontrola sestavená z odborníků.

Ředitelka: Obvinění nejsou pravdivá

Ředitelka domova Simona Saitlová se k situaci nejprve nechtěla pro noviny vyjádřit s tvrzením, že má málo času, neboť musí řešit organizační záležitosti ohledně zájezdu dětí do divadla. Nakonec ale své písemní vyjádření přece jen poskytla.

„Na podzim loňského roku se krajský odbor školství mládeže a sportu zabýval šetřením stížnosti denních vychovatelek a celkově ji kvalifikoval jako částečně důvodnou. V lednu proběhlo nezávislé šetření zřizovatelem s klinickým psychologem se všemi zaměstnanci, které ukázalo chronickou nespokojenost, přecitlivělost a pocit nedocenění denních vychovatelek,“ napsala.

Podle ní krajská kontrola odhalila některé nedostatky obecného charakteru, ale nic, co by ohrožovalo chod domova. „Jednalo se pouze o absolutní neochotu podřídit se systémovým opatřením ředitelky ze strany několika vychovatelek domova. Komplexní kontrola a šetření nezávislým psychologem nepotvrdilo to, co bylo sepsáno odborem školství na podzim. Ukázalo se, že stížnost byla napsána na základě nepravdivých tvrzení,“ konstatovala ředitelka hrotovického dětského domova.

Simona Saitlová vede hrotovický dětský domov zhruba rok. Dříve působila coby ředitelka Domova seniorů na ulici Manželů Curieových v Třebíči, později jako šéfová třebíčské hospodářské komory. Záležitost kolem zabaveného notebooku není jedinou věcí, která kolegyním ředitelky na pracovišti vadila. Podle nich se nezachovala ředitelka dobře ani tehdy, když zadržela sedmnáctiletému chovanci domova kapesné. Podle vyjádření jedné z vychovatelek ředitelka odůvodnila zabavení kapesného s tím, že se hoch nedokázal přizpůsobit režimu na letním táboře. „Neměl tam žádné vrstevníky, byl tam sám jen se spoustou organizátorů, chtěl se vrátit,“ líčila pracovnice.

Jde prý o střet

Podle ředitelky Simony Saitlové se jedná o střet s agresivní, nekompromisní a pomstychtivou vychovatelkou. „Většina kolektivu je v pohodě, jsou to fajn a prima lidi, kterým jde o stejnou věc jako mně, dělat každodenní smysluplnou práci s láskou k dětem, které jsou v našem domově,“ zmínila ve své reakci Saitlová.

Přidala komentář: „Práce denních vychovatelek neplnila svoji praktickou funkci. Vychovatelky nejsou schopné se domluvit na jednotných pravidlech, které mají poté důsledně a jednotně vyžadovat na dětech. Velkou část činnosti dělají za děti nebo se vůbec neuskuteční. Proto začaly být velmi podrážděné na všechny moje připomínky ohledně nepořádku, nekázně a nedůslednosti.“ Osobně prý nemá potřebu někomu něco upírat nebo brát, dělá tuto práci ráda a záleží jí na dobré výchově dětí. „Proto vyžaduji aktivní práci od vychovatelek, která vyžaduje jiný přístupu než na který byly zvyklé doposud. Když jsem chtěla aby tyto povinnosti plnily, setkala jsem se s jejich odmítavým přístupem a časem i s nepravdivými stížnostmi, které jsou předmětem vašich dotazů. Všechny záležitosti byly buď již vyřešeny a objasněny nebo na jejich vyřešení pracuji, protože vyžadují více času,“ tvrdila Saitlová.

Ředitelky domova se zastala krajská radní Marie Kružíková: „Paní ředitelka tam byla teprve krátce a provedla některé začátečnické chyby.“ V červnu bude v domově další kontrola. K situaci, kterou se zabývala i krajská rada, ředitel krajského úřadu Zdeněk Kadlec prohlásil, že celá záležitost je již uzavřená a že mezi zjištěními nebylo nic závažného. Podle informací Deníku kontrola z odboru školství, mládeže a sportu dala pracovnicím hned v několika bodech za pravdu.

„Výsledkem bylo, že tam byla kontrolní zjištění, na jejichž základě byla uložena nápravná opatření a ta byla realizována,“ popsal ředitel Kadlec. Nicméně poznamenal, že ředitelka domova byla od kraje potrestána po finanční stránce. Děti v domově i pedagogické pracovníky zná dobře někdejší ředitelka domova Ludmila Pokorná. Ta o nich Deníku řekla: „Myslím si, že v době, kdy jsem pracovala v domově coby ředitelka, tak jsme byli pohodový kolektiv, jak s výchovnými pracovníky tak i s dětmi.“ Domnívá se, že vše záleží na souhře kolektivu. Sama se prý často řídila pravidlem, že jak se do lesa volá, tak se z něj ozývá.

Autor: Eva Bártíková

20.4.2012 VSTUP DO DISKUSE 3
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Posledním týmem krajského přeboru, který neztratil ani bod, je Chotěboř (v modrém).

Chotěboř vyhrála ve Speřicích a vede tabulku

Ilustrační foto

Šmolovy vévodí okresnímu přeboru

Chotěbořský Krédl rozhodl čtyři minut před koncem okresní derby

Vysočina – Špatný vstup do soutěže mají za sebou v I. A třídě fotbalisté Havlíčkovy Borové, kteří prohráli i třetí zápas v řadě, tentokrát 1:0 padli v Dobroníně a navíc se jim v sezoně ještě nepodařilo vstřelit ani gól.

Souboj ambiciózních týmů vyzněl pro Pohled

Vysočina – První výhry ve fotbalové I. B třídy se dočkali fotbalisté Pohledu, kteří dvěma góly Drlíka a jedné Klementa porazili Lučici 3:1. Na bodový zisk stále čeká nováček soutěže ze Starého Ranska. Ten tentokrát doma nestačil na Herálec. Na toto kolo v dobrém nebudou vzpomínat ve Ždírci, když jejich rezerva inkasovala potupnou „desítku“ v Antonínově Dole.

Obyvatele paneláku vyděsil had ve sklepě

Chotěboř - Velký had vyděsil obyvatele panelového domu v Severní ulici v Chotěboři a tak zavolal městskou policii.

Policisté dopadli zloděje traktoru

Havlíčkův Brod – Brodští kriminalisté zahájili trestní stíhání třiatřicetiletého muže, kterého obvinili, že na začátku srpna ukradl traktor za 200 tisíc korun z areálu jedné zemědělské společnosti na Havlíčkobrodsku.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení