Zároveň se zvažuje i průzkum těžby v dalších lokalitách. Sdružení Calla ale varovalo, že těžba uranu způsobí ekologické problémy a bude finančně velmi nákladná.

„Vláda schválila pokračování těžby za předpokladu, že na ni nebude nutné vynaložit prostředky ze státního rozpočtu," uvedl Nečas.

Ministerstvo průmyslu a obchodu nyní dokončuje aktualizaci státní energetické koncepce, která do budoucna počítá s větším využitím jaderné energie. Proto také zástupci ministerstva v minulosti několikrát zmínili, že by bylo vhodné se zabývat další těžbou uranu v Česku.

V současnosti funguje v Dolní Rožínce poslední uranový důl ve střední Evropě Rožná 1. Jeho zásoby by podle nedávných informací těžebního podniku Diamo měly vystačit ještě na zhruba pět let.

Ekonomická těžba

Podle rozhodnutí vlády má těžba v dole Rožná 1 pokračovat, dokud se ekonomicky vyplatí. V minulém roce se v Dolní Rožínce vytěžilo plánovaných 224 tun uranu.

Stát také navrhuje posouzení možnosti zahájení nové těžby uranu v ložiscích Brzkov a Horní Věžnice na Jihlavsku.

Zvažuje se také chemické loužení uranu na Liberecku. Technologická agentura ČR již vyhlásila veřejnou zakázku za 6,7 milionu korun, která má zhodnotit možnosti této těžby.

Starostové obcí Brzkov a Věžnice na Jihlavsku řekli, že o těchto plánech vůbec neví. „Nikdo nám nic neřekl. Já si myslím, že by lidé nic takového nechtěli," uvedl věžnický starosta Josef Málek. O možné těžbě uranu se tam naposled mluvilo přibližně před čtyřmi lety, kdy se australská společnost Uran Limited snažila získat souhlas obcí pro průzkum tamních uranových nalezišť. Odmítavý postoj většiny obyvatel ale nezměnil ani příslib finančních příspěvků od Australanů. „Myslím, že se to od té doby moc neposunulo," podotkl starosta Brzkova Petr Pometlo.

Podle sdružení Calla by se uranová ruda tam vytěžená vozila ke zpracování do chemické úpravny závodu těžebního podniku Diamo v Dolní Rožínce. Mohutná odkaliště jsou nad Rožnou.

Starosta Rožné Libor Pokorný nemá žádné informace o tom, že by se na úpravnu mohla vozit uranová ruda odjinud. „Rozhodně budeme chtít vědět, jaký by to na nás mělo dopad," řekl. Podotkl, že už se provádí rekultivace odkališť. O pokračování těžby v uranovém dole starosta ví a nemá s tím problém. „Jsme na to zvyklí a spousta místních lidí je tam zaměstnaných," uvedl Pokorný.

Podle sdružení Calla odstraňování ekologických škod po starých dolech trvá desítky let a stojí miliardy korun. Například odstranění škod po těžbě uranu v oblasti Stráže pod Ralskem by mělo trvat do roku 2042.

„Na ložiscích Brzkov a Horní Věžnice je dle ministerstva celkem 3100 tun uranu, což by zajistilo pouhých pět let provozu jaderných elektráren Temelín a Dukovany," podotkli zástupci sdružení Calla.