VYBRAT REGION
Zavřít mapu

V Jihlavě bude odhalen pomník boji za demokracii

Jihlava – V Jihlavě by měl být 17. listopadu odhalen pomník připomínající boj za svobodu a demokracii.

15.9.2015
SDÍLEJ:

Takto vypadají klíče v hrubé podobě. Na soše nyní pracuje jeden z autorů návrhu, sochař Radomír Dvořák.Foto: Spolek za navrácení sochy TGM do Jihlavy

Spolek, který se o jeho vznik stará, se už s městem dohodl na umístění skulptury složené ze žulových klíčů ve sportovně – relaxačním areálu jihlavského Českého mlýna. Radnice kvůli tomu nechá upravit zanedbanou plochu v údolí řeky Jihlavy, kde bývala vodní nádrž.

„Jsme rádi, že jsme se s vedením města domluvili na místě, které je živé, hojně navštěvované lidmi," uvedla Marie Bohuňovská, předsedkyně Spolku pro navrácení sochy TGM do Jihlavy. Jde o pozemek za obchody, v sousedství areálu Český mlýn s veřejně přístupnými sportovišti, který nechalo město na dříve zanedbaném říčním břehu vybudovat minulý rok.

Úpravy terénu udělá firma, kterou vybralo město. Začít by měla už příští týden, včetně dokumentace to bude stát 300 tisíc korun. Firma do listopadu pozemek srovná a překryje ornicí. V příštím roce ho zahradníci zatravní a udělají další sadové úpravy.

Práce na pomníku, který bude včetně podstavce vysoký 215 centimetrů, už jsou v plném proudu. Kámen pochází z lomu v Lipnici nad Sázavou. Žulový blok tam byl rozřezán speciální pilou s diamantovým pásem na jednotlivé díly – klíče.

Na jejich další úpravě pracuje havlíčkobrodský sochař Radomír Dvořák. Klíče propojí kroužek z nerezového plechu. Přívěšek bude mít podobu lipového listu; pilou bude vyřezán v příštím týdnu. Náklady spojené s vytvořením díla se pohybují kolem 300 tisíc korun, stejně jako u terénních úprav v režii města.

„Nevyhlásili jsme veřejnou sbírku, ale s dárci a podporovateli této myšlenky jednáme osobně. Tím je vytvořen dokonalý prostor pro seznámení dárců s projektem a myšlenkou," vysvětlila už dříve Marie Bohuňovská. Například Společnost ACO Přibyslav podepsala smlouvu na dar ve výši 100 tisíc korun a umožnila tak nákup kamene a začátek prací.

„Projekt „Klíče" úzce rezonuje i s našimi firemními hodnotami, kterými jsou respekt, rovnováha a odvaha. Hodnoty, bez kterých nemůže fungovat ani žádná demokratická společnost. Podpora vytvoření této sochy pro nás znamená vyjádření úcty a respektu k ideálům svobody a k lidem, kteří se o ni zasadili, i k umění, díky němuž si je můžeme připomínat. Je dobře, že takové věci vznikají," vysvětlil podporu Jan Císek, ředitel společnosti ACO.

Spolek už v minulosti splnil úkol vyplývající z jeho názvu. Sehnal peníze na výrobu kopie sochy T. G. Masaryka od Jaroslava Šlezingera, kterou dali odstranit a rozbít komunisté v roce 1961. Socha byla odhalena v roce 2011.

VĚRA STEJSKALOVÁ (ČTK)
DANA KŘÍŽKOVÁ

Autor: Redakce

15.9.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Výpadky proudu poškodily kabelovou televizi

K Hradozámecké noci se připojí i kostel sv. Víta v Zahrádce.

Hradozámecká noc otevře i kostel faráře Toufara

Povodeň před patnácti lety byla blesková

Havlíčkobrodsko – Voda zaplavila nově zrekonstruované fotbalové hřiště ve Světlé, poničila lávky v Březince a Mrzkovicích.

Návštěvníky brodského klubu OKO čeká mnoho změn, vzniká nová kavárna

Havlíčkův Brod - Oblíbený brodský klub Oko prochází velkými změnami. Už na konci června byla dokončena potřebná renovace fasády a nyní se pracuje na přestavbě části prostor, kde má vzniknout kavárna.

Hosté na veletrhu: Dorazí Zdeněk Svěrák i Robert Fulghum

Havlíčkův Brod - Robert Fulghum, Martin Hilský, Michal Viewegh nebo Zdeňek Svěrák, i s těmito literárními osobnostmi se budou moci setkat čtenáři 20. a 21. října na tradičním knižním veletrhu v Havlíčkově Brodě.

Minimální život

Tak nám minimální mzda z rozhodnutí vlády vyroste na 12 tisíc korun. Vládní opozice je samozřejmě proti. V tom případě by stálo za to poznamenat, že když se ve vládních kuloárech hovoří o zvyšování mezd pro poslance a senátory, tak opozice ani nepípne. Proti zvyšování vlastní mzdy by přece protestoval jen blázen!

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení