VYBRAT REGION
Zavřít mapu

V Jihlavě drží populaci holubů na hranici kolem tří set kusů

Jihlava – Už více než měsíc jsou na střechách domů v historickém centru Jihlavy klece, do kterých se chytají holubi.

17.3.2016
SDÍLEJ:

Odchytová místa na holuby jsou v centru krajského města na střechách historických domů. Ročně jich skončí v kleci kolem tří stovek.Foto: archiv města Jihlavy

Jde o každoroční odchyt populace holubů, kterým se na Masarykově náměstí daří. Lidé si na ně často stěžují. Kálejí po chodnících, historických domech a mnohdy se nebojí přiletět přímo k nim, pokud mají v rukou něco dobrého 
k jídlu.

„Nedávno jsem si byl koupit jídlo ve stánku na náměstí a snesla se ke mně celá holubí letka. Čítala dobře několik desítek holubů. Potom se zase zvedli a odletěli na střechu jednoho z domu v centru Jihlavy," popsal jeden z typických náletů Jiří Pokorný z krajského města.
Město se proto snaží už několik let populaci holubů redukovat na únosnou míru. „Holubí populace na náměstí je udržována na stabilní hranici přibližně tři sta až tři sta padesát kusů. Pokud bychom tato opatření neprováděli, nárůst populace by byl ještě markantnější, protože holubi mají v centru města dostatek potravních možností, ale v okolí centra i dostatek hnízdních příležitostí v prázdných budovách," uvedla vedoucí odboru životního prostředí jihlavského magistrátu Katarína Ruschková.

Odchytové klece jsou umístěny nejen na budově Prioru, ale i na dalších místech v historickém centru, kde holubi dosedají. Firma, která odchyt provádí, klece pravidelně vybírá a holuby likviduje v souladu s veterinárním zákonem. „V zimním období provádíme odchyt, v letním pak i vybírání hnízd holubů," dodala Ruschková.

V předchozích letech se populace díky odchytu snížila vždy zhruba o polovinu. Bylo odchyceno kolem tří stovek kusů. Letos za první měsíc bylo polapeno 117 kusů. Žádnou jinou metodu město v centru nemůže využít. „Dále komunikujeme s vlastníky problémových objektů, kde se holubi množí, aby zabránili možnosti přístupu do těchto objektů," dodala Ruschková.

Největším problémem je znečišťování a poškozování budov a chodníku. Příkladem může být kostel svatého Ignáce v Jihlavě, který pod náletem holubů už léta trpí. V Jihlavě holubi hnízdí především v opuštěných objektech. Příkladem je bývalý areál Alfatexu pod Brněnským mostem.

Odchyt holubů

Město Jihlava provádí už několik let kontinuální odchyt holubů. Ti se shromažďují především 
na Masarykově náměstí.

2014 – odstraněno 343 kusů holubů
2015 – odstraněno 331 kusů holubů.
2016 – v období od 1. 2. do 11. 3. bylo odchyceno 117 kusů holubů.

Autor: Jana Kodysová

17.3.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Polské letouny Su-22M3 přiletěly 23. srpna na letiště v Náměšti nad Oslavou. V ČR se zapojí do mezinárodního leteckého cvičení Ample Strike 2017.
17

Od středy začíná vojenské cvičení. Piloti budou létat od rána do noci

Na fotografii je obviněný Ukrajinec z pondělní vraždy na ubytovně v Humpolci. Okresní soud právě rozhoduje, zda ho pošle do vazby.

Vražda v Humpolci: Obviněný Ukrajinec skončil ve vazbě

Na Vysočině v noci padaly teplotní rekordy

Vysočina - Na dvou stanicích v noci na středu padly teplotní rekordy. V Košeticích na Pelhřimovsku naměřili 5,1 stupně Celsia, tím byla o dvě desetiny překonána dosavadní rekordní hodnota 5,3 stupně z roku 1999. V Sedlci na Třebíčsku teploměr ukázal hodnotu 6,5 stupně. Dosavadní nejnižší teplota z roku 1999 byla 7,3 stupně.

V jihlavské zoologické zahradě odchovali leguána

Jihlava – Po necelých dvou letech se podařilo chovatelům z jihlavské zoo rozmnožit a úspěšně odchovat dvě mláďata velice vzácného ještěra leguána fidžijského. A podle zbarvení mláďat těsně po vyklubání se z vajíček je zřejmé, že jde o samce a samici.

Studenti se budou trénovat v první pomoci

Vysočina – Poskytnout základní laickou první pomoc, komunikace s operátorem záchranné služby. Studenti středních škol a učilišť na Vysočině se opět budou učit zachraňovat život v rámci hodin školní výuky.

Výpadky proudu poškodily kabelovou televizi

Přibyslav - V polovině července došlo v Přibyslavi vlivem nečekaných opakovaných výpadků elektrické energie k poškození zařízení, které zabezpečuje vysílání programů kabelové televize, ale následky řeší provozovatel, město Přibyslav, dodnes.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení