VYBRAT REGION
Zavřít mapu

V Kosteleckých uzeninách začal řádit černý kašel

Kostelec - Zákazníci kostelecké masny se nemusejí bát, že by se nemoc přenášela přes výrobky.

22.11.2013
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Josef Němec

V Kosteleckých uzeninách řádí černý kašel. Touto nemocí ve firmě onemocněli tři lidé, kteří pracují v kancelářích. Dále krajská hygienická stanice eviduje dva zatím nepotvrzené případy u dělníků z expedice.

„Tito zaměstnanci zůstanou do vyléčení doma, nyní nedocházejí do zaměstnání," potvrdil generální ředitel Kosteleckých uzenin Jan Hanuš. Krajská hygienická stanice vedení masny doporučila protiepidemická opatření. „A to ve smyslu častého větrání místností, důkladného úklidu s použitím dezinfekčních prostředků a poučení zaměstnanců," přiblížila vedoucí protiepidemického odboru Krajské hygienické stanice Kraje Vysočina Alena Dvořáková.

Informace o černém kašli v Kosteleckých uzeninách se už roznesla do okolí. „Slyšela jsem o tom, známá mi říkala, ať tam teď raději nenakupuji, že kdo ví, jak to s tím je," vyjádřila se Hana Nováčková.

Kašel se přenáší hlavně vzduchem

Důvod k panice však podle epidemioložky není. „Co se týká odpovědi na otázku kvality potravin a případného přenosu přes potraviny, je třeba říci, že původce černého kašle je ve vnějším prostředí velmi málo odolný. Je citlivý na sluneční záření, teplo a vyschnutí stejně tak jako na běžné dezinfekční prostředky," informovala Dvořáková. Prokázaný přenos z člověka na člověka je vzdušnou cestou při přímém styku s nemocným.

„Přenos předměty potřísněnými sekrety horních cest dýchacích je vzácný. Vzhledem k tomu, že původce černého kašle není ve vnějším prostředí dostatečně odolný, doposud nebyl prokázán přenos onemocnění prostřednictvím potravin. Vzhledem k faktu, že potraviny v prostorách expedice jsou již balené, není dle mého názoru relevantní obávat se konzumace uzenin z výše uvedeného závodu," uklidnila epidemioložka. To potvrdil i ředitel firmy. „Jsme pod permanentním veterinárním dohledem a jak veterinární dozor, tak krajská hygienická stanice i závodní lékař nás ujistili, že žádné nebezpečí v tomto směru v žádném případě nehrozí," řekl Hanuš.

Černý kašel přitom nedávno řádil i v jedné z jihlavských mateřských škol. V roce 2012 onemocnělo černým kašlem na Jihlavsku celkem 27 lidí. V letošním roce krajská hygienická stanice eviduje do konce října již 56 případů.

„V posledním období je vzestupná tendence onemocnění nejenom na Jihlavsku, ale i v celé České republice. Příkladem toho jsou tato data, za rok 2012 je evidováno za Kraj Vysočina celkem 80 případů, k poslednímu říjnu tohoto roku je to už 105 případů," spočítala epidemioložka.

Onemocnění probíhá ve třech stádiích. Pro první stádium jsou charakteristické rýma, kýchání, mírný kašel a zvýšená teplota. Pro druhé stádium je to o něco výraznější kašel se stupňující se frekvencí. „Může mít charakter kokrhavého, dávivého kašle často s pocitem na zvracení až se zvracením," přiblížila Dvořáková.

Poslední stádium je stádium rekonvalescence, v tomto období jsou záchvaty kašle již mírnější a méně časté. Kašel obvykle vymizí do tří týdnů, ale může trvat i měsíce. „U osob, které prožily nákazu nebo byly očkovány, probíhají zpravidla v mírnější formě. Onemocnění může způsobovat krvácení do oční spojivky, při vyčerpávajícím kašli i ke zlomeninám žeber a na oslabený organismus s narušením sliznic dýchacích cest snadno nasedá další infekce," dodala epidemioložka.

Prevencí je jednak vyhýbat se lidem s tímto onemocněním, často větrat uzavřené prostory a v neposlední řadě pomýšlet na přeočkování v dospělém věku. „Především by na tuto prevenci měly pomýšlet osoby plánující rodičovství, dále osoby v kontaktu s těhotnou ženou či dítětem do jednoho roku věku, zdravotničtí pracovníci, chronicky nemocní především s onemocněním plic či osoby staršího věku," vyjmenovala Dvořáková. Očkování provádějí v Kraji Vysočina praktičtí lékaři a očkovací centra.

Autor: Dana Křížková

22.11.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Malé pivovary zažívají boom. Na jejich nástup však hospody nedokáží reagovat a na čepu stále nabízí stejná piva.
1

Hospodští v Havlíčkově Brodě nereagují na nabídku malých pivovarů

Kopii poškozené vázy z 18. století vytvořil student světelské akademie Nicolas Vrána.
3

Poškozenou váhu v muzeu nahradila kopie světelského kamenosochaře

Kuki se vrací domů. Chytili ho v Jihlavě

Jihlava – Tříměsíční pobyt ve volné přírodě Kukimu končí. Od tohoto pondělí ví o klokanovi, který utekl už v květnu svému majiteli z rodinné farmy v Mohelnici na Olomoucku, celá republika. V pátek ráno se ho podařilo pracovníkům jihlavské zoologické zahrady, hasičům a městským policistům chytit ve Starých Horách v lokalitě Červené domky.

Most nad Doubravkou je už minulostí

Havlíčkobrodsko - Do Nového Ranska, místní části Ždírce nad Doubravou na Havlíčkobrodsku, se motoristé jen tak lehce nedostanou. Most na silnici první třídy číslo 34, překlenující řeku Doubravu, totiž přestal existovat. Příčinou je jeho kompletní demolice.

Na zvířátka i aquazorbing zve Pavlov

Pavlov – V Pavlově se v sobotu 19. srpna uskuteční další ročník Pavlovských slavností.

Stock Dobrohostov láká na kapely Morava, Krausberry nebo Šohajka

Dobrohostov – Fandové regionálních kapel v létě jezdí za dobrou muzikou do Dobrohostova. O víkendu se tu koná 22. ročník festivalu Stock Dobrohostov. Tahouny letošního ročníku budou kapely Krausberry, Morava a Šohajka.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení