Jak pro týdeník Vysočina konstatovala Petra Možíšová, mediální zástupkyně společnosti Pardam, jež středisko v průmyslové části města buduje, lokalitu pro založení plánovaného centra volili ve spolupráci s Krajem Vysočina. Při výběru podle ní brali v potaz jak vhodnou připravenost výrobního závodu v Novém Městě na Moravě, tak příznivou dojezdovou vzdálenost.

„Do projektu bylo nainvestováno okolo devadesáti milionů korun. Veškeré vstupní náklady jsou financovány z vlastních zdrojů, a to za cirka padesátiprocentní dotační podpory evropských fondů,“ informovala Petra Možíšová.

Nanovlákna jsou zhruba tisíckrát tenčí než lidský vlas a jsou považována za materiál třetího tisíciletí. Pardubická firma Pardam se zabývá výrobou organických vláken a bude jako první na světě vyrábět i keramická anorganická nanovlákna. Nanotechnologii koupila od univerzity v americkém státě Texas.

„Testování, které se zatím provádí v Praze, se už účastní desítka firem. Nanovlákna chtějí využít při výrobě filtrů, v oděvním průmyslu a při výrobě baterií,“ vyjádřil se generální ředitel společnosti Pardam Daniel Možíš.

Vlastní obsluha technologie zaměstná zhruba deset lidí v celém procesu s tím, že většina nových zaměstnanců je vysokoškolského vzdělání. Půjde o vývoj a výrobu organických i anorganických nanovlákenných materiálů. Produkce by se měla pohybovat na osmi tunách za rok.

Produkty najdou uplatnění například při výrobě speciálních textilií, obalů potravin, zdravotnických krycích materiálů, ale i v kosmetice nebo jako vodivé materiály v LCD displejích.

A do jakých zemí chce Pardam nanovlákna dodávat? „Prvotním zájmem je uspokojit domácí trh. Dokončujeme testování ve čtyřech velkých firmách zaměřených na izolační a kompozitní materiály a filtrační membrány. Dalšími zeměmi jsou také Spojené státy americké, Japonsko či Korea, kde již více než rok provádějí testy na našich materiálech světoví giganti v oboru elektrotechniky a automobilového průmyslu,“ podotkla Petra Možíšová.

Česká republika patří ve výzkumu a vývoji nanovláken k průkopníkům. O firmy, již se tomuto oboru věnují je dle mluvčí agentury CzechInvest Štěpánky Filipové veliký zájem. „Výrobou organických nanovláken se v zemi zabývá, či plánuje zabývat více firem. Anorganická nanovlákna jsou ale specialitou společnosti Pardam,“ potvrdila Filipová.