VYBRAT REGION
Zavřít mapu

V rakouském Raabsu nám dávali v hrstech eura, abychom hráli dál

Třešť, Salavice – Zapomenutý kontrabas, zpívání ve vodě nebo hrsti plné eur. To je jenom zlomek zážitků, které má za sebou country kapela JCS Salavice. V příštím roce oslaví už dvacáté výročí své existence.

17.2.2016
SDÍLEJ:

Kapela JCS Salavice ve složení (zleva) Jaroslav Bláha, Jaroslav Ledvinka, Václav Zídek, Alois Havlíček, Nikol Jarošová a Thomas Goll. Uplynulý víkend kapela na country bále v Dlouhé Vsi na Havlíčkobrodsku odehrála už své 1012. vystoupení.Foto: archiv kapely JCS

Za tu dobu si stihli muzikanti z různých částí Vysočiny vybudovat početnou základnu fanoušků. Příznivce má dokonce až za oceánem, v Austrálii. Nyní kapela čítá šest členů, nejdéle je v kapele frontman Václav Zídek (V. Z.). Dále zde působí Jaroslav Bláha, Jaroslav Ledvinka, Thomas Goll, Alois Havlíček 
(A. H.) a jedinou ženou je zpěvačka Nikol Jarošová.

Country kapela JCS Salavice má poměrně bohatou historii, měla různé složení. Spočítáte, kolik se už v kapele vystřídalo členů?

V. Z.: Kapela vznikla v roce 1997 a od té doby se v ní, pokud dobře počítáme, vystřídalo dvanáct členů. U původní sestavy tedy nezůstalo.

Jak vznikala současná sestava, kdo v kapele působí nyní a na jakých pozicích? Je někdo, kdo zůstal z původní sestavy v roce 1999?

V. Z.: Jak už bylo zmíněno, kapela prošla v minulosti několika obměnami. V současné době vystupuje ve složení kapelník a zpěvák Vašek Zídek, zvukař a univerzální hráč Thomas Goll, který hraje na všechny možné nástroje – kontrabas, basovou kytaru, rytmus kytaru, foukací harmoniku, stratocoaster, klávesy a housle, a k tomu ještě zpívá, na bicí hraje Alois Havlíček. Na steel kytaru hraje Jarda Bláha, nejstarší člen kapely, jemuž je už 75 let a původně hrál v kapele Peřeje, na basovou kytaru hraje Jarda Ledvinka a zpěvačkou je Nikol Jarošová. 
Z původní sestavy jsem v kapele zůstal pouze já. Působím v ní už od jejího počátku v roce 1997, letos v červnu už to bude devatenáct let.

Odkud jsou členové, je těžké se scházet na zkoušky? Jak často trénujete?

A. H.: Přestože jsme z různých koutů Vysočiny, většinou se scházíme na zkouškách jednou týdně v Salavicích na Jihlavsku. Někteří z nás sem dojíždějí až z šedesát kilometrů vzdálených míst. Zkoušky končí většinou až nad ránem. Nejsou ale jenom o hraní, ale domlouváme se také na dalších vystoupeních, nebo třeba jakými dalšími písničkami rozšíříme náš repertoár. Protože se zkoušky hrají v sále u salavické hospody, jejich častými návštěvníky jsou i hosté z ní. Ti si mnohdy za našeho doprovodu i zatančí, což je pro nás příjemné zpestření.

Kdo je hlavou kapely, takový ten stmelovač a koordinátor týmu? Co má na starosti takový člověk?

A. H.: Tím je Vašek Zídek, ale vystoupení a organizační záležitosti, jako třeba místo a cenu za vystoupení, domlouváme všichni. Kapela se na místě sjíždí tak jeden a půl až dvě hodiny před začátkem akce, abychom vše stihli nachystat a mohlo se začít hrát.

Hrajete pouze převzaté country písně, nebo se snažíte i o nějaký nový žánr či autorskou tvorbu?

V. Z.: Většinu našeho repertoáru tvoří písničky převzaté, hlavně tedy country a evergreeny, máme ale také vlastní tvorbu. Jejím autorem je v drtivé většině Vašek Zídek. Jím složená píseň s názvem Zamilovaná, která se objevila také na prvním vydaném albu kapely, zabodovala v soutěži Rádia Region – Regionáda, kde získala devětkrát první místo a jednou druhé místo.

Je nějaký velký úspěch, na který jste v historii kapely hrdí?

V. Z.: Předloni, v roce 2014, jsme v oblastním kole soutěže Porta Vysočina, která se konala ve Vlásenicích na Pelhřimovsku, získali cenu diváků. Těší nás ale jakékoli vystoupení, které ocení jeho návštěvníci. Máme radost, když na lidech vidíme, že se baví a naše hraní se jim líbí. Jsme rádi, že naší hudbou, zpěvem, dokážeme oslovit všechny generace.

Kapela vydala dvě CD, jestli mám správné informace, uvažujete o dalším? Pokud ano, tak v jaké jste fázi?

V. Z.: Kapela JCS vydala už celkem tři CD. První vyšlo už před jedenácti roky, po dvou letech pak další. Třetí se natáčelo ve studiu na Bedřichově v Jihlavě, světlo světa spatřilo v roce 2012. Je na něm celkem čtrnáct písniček. Všechna naše cédéčka se dostala až do Austrálie, kde máme několik fanoušků, s nimiž jsme v kontaktu a kteří naši činnost sledují přes oceán. Máme svoje webové stránky a stránku na Facebooku, kde informujeme jak o proběhlých vystoupeních, tak těch, která nás čekají, a rádi vás na nich uvidíme. Ve fázi příprav je v pořadí čtvrté album, které bychom chtěli stihnout vydat ještě letos. Mohla by se na něm objevit i další autorská píseň.

Jak často hrajete a při jakých příležitostech?

A. H.: V současné době kapela vystupuje převážně na tanečních zábavách, country vystoupeních, festivalech, při různých kulturních a společenských událostech v celém regionu Vysočina nebo také na dobročinných akcích, svatbách, oslavách narozenin. Vystoupení je možné si domluvit, na webových stránkách kapely www.jcssalavice.cz máme telefonní kontakty.

Máte raději velké akce, nebo takové ty rodinné, například v podobě rodinných oslav?

A. H.: Máme rádi veškeré akce. Jsou takové, kam si nás zvou opakovaně, což nás samozřejmě moc těší, protože je vidět, že se naše hraní líbí a jsou s námi spokojeni. Vystupujeme i na festivalech, v minulosti to byly například Pivní slavnosti v Třebíči, Countryfest Dačice nebo na Jiřínském létě. Tradičně hrajeme na Vepřových hodech v Hodicích.

Jaký je rozptyl míst, kde hrajete? Kde jste byli nejdále, co vám uvízlo v paměti?

V. Z.: Dá se říci, že vystupujeme všude, kde nám dají k dispozici prostor pár čtverečních metrů (smích). Nejdále jsme tady u nás v Česku hráli ve westernovém městečku v Boskovicích, podívali jsme se ale také za hranice, do partnerského města Telče – Raabs an der Thaya. Na tuto akci máme nezapomenutelné vzpomínky. Dávali nám tam v hrstech eura, abychom neskončili a hráli dál. Tehdy nás natáčela i televize.

Máte nějaký cíl, kterého byste rádi s kapelou dosáhli?

V. Z.: Jednou z takových pomyslných met je evropský festival country hudby, který se koná v Salzburku. Samozřejmě hrát další a další vystoupení, a aby to lidi nepřestalo bavit, nezakrnět a získat si další přívržence.

Co je pro kapelu, jako je ta vaše, největší zadostiučinění na akcích? Když lidé tančí, tleskají, baví se, či něco úplně jiného?

A. H.: Baví nás hrát. Baví nás, když se lidé baví a je to na nich vidět. Když tančí, tleskají a zpívají s námi. A třeba nám povědí, že se jim naše vystoupení líbí, pozvou si nás i příště nebo nás doporučí někomu dalšímu.

A na závěr mě zajímá nějaká „veselá historka z natáčení". Tím myslím, jestli si vzpomenete na nějaký zábavný okamžik z vašich vystoupení?

A. H.: Vtipných historek máme bezpočet. Ale když na ně přijde řeč, nikdy nechybí ta, kdy jsme pár minut před začátkem vystoupení zjistili, že nám chybí kontrabas. Museli jsme se pro něj vrátit, protože bez něj by to nešlo. Také vzpomínáme na hraní při jedné slavnosti ve Stonařově, kdy bylo dost stupňů pod nulou, takže se pořádně nedalo hrát, jak jsme byli ztuhlí, nebo na akce v Horních Dubenkách, kdy jsme stáli doslova po kolena ve vodě, až se zpěvačce rozlepily kozačky.

Autor: Jana Kodysová

17.2.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc.
AUTOMIX.CZ
20

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Malé pivovary zažívají boom. Na jejich nástup však hospody nedokáží reagovat a na čepu stále nabízí stejná piva.
1

Hospodští v Havlíčkově Brodě nereagují na nabídku malých pivovarů

Poškozenou vázu v muzeu nahradila kopie světelského kamenosochaře

Lipnice nad Sázavou – V kamenosochařském středisku v Lipnici nad Sázavou vznikla kopie vázy z 18. století, která teď tvoří jednu z dominant novoměstského zámku. Věrnou kopii pískovcové vázy vytvořil student světelské akademie Nicolas Vrána v rámci své maturitní práce.

Kuki se vrací domů. Chytili ho v Jihlavě

Jihlava – Tříměsíční pobyt ve volné přírodě Kukimu končí. Od tohoto pondělí ví o klokanovi, který utekl už v květnu svému majiteli z rodinné farmy v Mohelnici na Olomoucku, celá republika. V pátek ráno se ho podařilo pracovníkům jihlavské zoologické zahrady, hasičům a městským policistům chytit ve Starých Horách v lokalitě Červené domky.

Most nad Doubravkou je už minulostí

Havlíčkobrodsko - Do Nového Ranska, místní části Ždírce nad Doubravou na Havlíčkobrodsku, se motoristé jen tak lehce nedostanou. Most na silnici první třídy číslo 34, překlenující řeku Doubravu, totiž přestal existovat. Příčinou je jeho kompletní demolice.

Na zvířátka i aquazorbing zve Pavlov

Pavlov – V Pavlově se v sobotu 19. srpna uskuteční další ročník Pavlovských slavností.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení