VYBRAT REGION
Zavřít mapu

V Telči místo secesní budovy vyroste obchod a kanceláře

Telč – I přes odmítavý postoj památkářů a zástupců města Telče půjde bývalý hotel U Nádraží ve Staňkově ulici v Telči k zemi. Na jeho místě má vyrůst budova pro kanceláře a masnu, a za ní supermarket.

18.5.2016
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Deník/archiv

„S demolicí jsme nesouhlasili, povolil ji až krajský úřad," uvedl místostarosta Telče Pavel Komín (KDU-ČSL).

Městský úřad Telč demolici již před několika lety zamítl. Vlastník secesní budovy z přelomu 19. a 20. století se ale odvolal ke krajskému úřadu. „Odborným podkladem rozhodnutí krajského úřadu bylo souhlasné písemné vyjádření generálního ředitelství Národního památkového ústavu (NPÚ)," uvedla mluvčí Kraje Vysočina Monika Brothánková.
Generální ředitelství NPÚ ale poznamenává, že v jeho kompetenci není demolici schválit nebo zamítnout. Jeho stanovisko mělo být údajně spíše odmítavé stejně jako předtím posudek telčských památkářů, podle nějž rozhodl městský úřad 
v Telči.

„Generální ředitelství NPÚ souhlasí s vyjádřením NPÚ v Telči, že objekt nepochybně má určité architektonické kvality a jeho význam je nutno spatřovat především v rovině urbanistické. Neexistují však dostatečné legislativní mechanismy, o něž by se památková péče mohla opřít 
a demolici objektu zamezit," uvedla tisková mluvčí generálního ředitelství NPÚ Jana Tichá.
Secesní budova je totiž sice v ochranném pásmu městské památkové rezervace města, není ale samostatně prohlášenou kulturní památkou. Demolicí budovy tedy dle odborného vyjádření vedení NPÚ nebude porušena historická urbanistická skladba města. Tak by se stalo například v případě, kdyby na místě hotelu vyrostl panelák.

„Rozhodnutí o určení ochranného pásma pro historické jádro města Telč neumožňuje zamítnout požadavek na provedení zamýšlené demolice hotelu Telč ‚U Nádraží', neboť její realizací nebude z hlediska památkové péče ohrožena městská památková rezervace Telč," zní odborné vyjádření NPÚ, na jehož základě kraj demolici povolil.
Ochranné pásmo však památkáře opravňuje vyjádřit se k tomu, jak bude vypadat budova, která na místo secesního hotelu 
z přelomu 19. a 20. století vznikne. Neměla by například

převyšovat budovy okolní a měla by do centra města zapadat.

„Ochranné pásmo bylo zřízeno ke zvýšení a posílení ochrany prostředí městské památkové rezervace Telče, a to před nevhodnými a rušivými vlivy z nejbližšího okolí," vysvětlila Tichá.
Plánovaná stavba na místě hotelu má být údajně o něco nižší než ta současná a měla by čnít také do ulice. „Majitel objektu podal návrh na stavbu s podobným půdorysem. Měla mít ale plochou střechu, my však požadujeme klasickou. Až za touto budovou má vzniknout supermarket. Není to ale ještě jisté, jednání teprve probíhají," řekla ředitelka NPÚ v Telči Martina Indrová.

Demolice budovy se nelíbí ani části místních, dle kterých je počet supermarketů ve městě dostačující.

Dle Komína je budova nyní ve špatném stavu. „Od roku 1992, kdy ji koupil současný vlastník, do ní nikdo nic neinvestoval," dodal Komín. Její demolice se tak zřejmě zdá vlastníkovi budovy, jímž je společnost Mako, výhodnější než její oprava. Město majiteli také navrhlo, aby na střeše supermarketu udělal parkoviště. „V době, kdy zápolíme s nedostatkem parkovacích míst, by se to hodilo. Majitel to ale kvůli nákladům odmítl," dodal Komín.

Vlastníkem budovy je společnost Mako. Její majitel Andreas Kejmar se k věci nevyjádřil.

IVANA HOLZBAUEROVÁ

Autor: Redakce

18.5.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Polské letouny Su-22M3 přiletěly 23. srpna na letiště v Náměšti nad Oslavou. V ČR se zapojí do mezinárodního leteckého cvičení Ample Strike 2017.
17

Od středy začíná vojenské cvičení. Piloti budou létat od rána do noci

Na fotografii je obviněný Ukrajinec z pondělní vraždy na ubytovně v Humpolci. Okresní soud právě rozhoduje, zda ho pošle do vazby.

Vražda v Humpolci: Obviněný Ukrajinec skončil ve vazbě

Na Vysočině v noci padaly teplotní rekordy

Vysočina - Na dvou stanicích v noci na středu padly teplotní rekordy. V Košeticích na Pelhřimovsku naměřili 5,1 stupně Celsia, tím byla o dvě desetiny překonána dosavadní rekordní hodnota 5,3 stupně z roku 1999. V Sedlci na Třebíčsku teploměr ukázal hodnotu 6,5 stupně. Dosavadní nejnižší teplota z roku 1999 byla 7,3 stupně.

V jihlavské zoologické zahradě odchovali leguána

Jihlava – Po necelých dvou letech se podařilo chovatelům z jihlavské zoo rozmnožit a úspěšně odchovat dvě mláďata velice vzácného ještěra leguána fidžijského. A podle zbarvení mláďat těsně po vyklubání se z vajíček je zřejmé, že jde o samce a samici.

Studenti se budou trénovat v první pomoci

Vysočina – Poskytnout základní laickou první pomoc, komunikace s operátorem záchranné služby. Studenti středních škol a učilišť na Vysočině se opět budou učit zachraňovat život v rámci hodin školní výuky.

Výpadky proudu poškodily kabelovou televizi

Přibyslav - V polovině července došlo v Přibyslavi vlivem nečekaných opakovaných výpadků elektrické energie k poškození zařízení, které zabezpečuje vysílání programů kabelové televize, ale následky řeší provozovatel, město Přibyslav, dodnes.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení