Hovořit se bude především o betlémovém infopointu, který v muzeu prostřednictvím moderní techniky třebíčské betlémy představuje. Je umístěn v muzejních expozicích a návštěvníci si v něm mohou sami vyhledat ilustrace betlémů a informace o nich. Přednášet bude odborník na tematiku, muzejník Antonín Žamberský.

V třebíčském zámku je krom toho k vidění aktuální výstava betlémů. Obsahuje tvorbu třebíčských mistrů, jihlavské a příbramské betlémy s hornickou tematikou i figurky vyrobené z chlebového těsta. Hlavní dominantou výstavy je malovaný papírový betlém Adolfa Jelínka. „Betlém má figurky podepsané přímo autorem. Nejstarší má letopočet 1922 a nejmladší je z roku 1968," řekl Antonín Žamberský, který je sám Jelínkovým učněm.

Jelínkův betlém má za sebou zajímavou kariéru. Vystavován nebyl pouze v Třebíči, jeho autor se s ním podíval i do zámoří. „V roce 1966 se hledal vhodný exponát jako upoutávka na světovou výstavu Expo, která se konala v roce 1967 v Montrealu. A padla volba na třebíčské betlémy. Vybrán byl právě betlém Adolfa Jelínka a byl vystaven ve výkladní skříni na hlavní třídě v Torontu přes celé Vánoce," sdělil Žamberský. Na výstavě jsou k vidění i díla dalších třebíčských betlémářů, Antonína Tribla a Jindřicha Strniště.