VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ve Stonařově se smíří Němci s Čechy. Odhalí spolu desku

Stonařov – S poválečnými křivdami se chtějí jednou provždy vypořádat ve Stonařově. Na konci června 
na místním hřbitově odhalí pamětní desku těm, kteří zemřeli v internačních táborech ve Stonařově v letech 1945 až 1946.

23.5.2016
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Deník/archiv

V loňském roce se rodiny odsunutných Němců, kteří žili v městysi a okolí do roku 1945, poprvé podívaly na místo hromadného hrobu. V něm skončily na dvě stovky lidí, kteří nikdy 
neměli důstojný pohřeb 
ani hrob. Letos zde po 71 letech bude odhalena piet-
ní deska. „Lidé zahynuli
v nelidských podmínkách 
v místních lágrech. Podmínky zde byly tak kruté, že děti a staří lidé umírali vysílením na různé infekční choroby. Nebyla vůle jim zajistit podmínky k životu. V matričních knihách je doloženo 201 lidí pohřbených v masových hrobech na stonařovském hřbitově," uvedla Alena Veliká, předsedkyně zapsaného spolku Time Jihlava, který pietní akt pořádá.

DVOJJAZYČNÉ KÁZÁNÍ

Kamenná deska byla pořízena za pomoci sbírky v místním kostele a v některých německých obcích. Bude na ní text v českém 
i německém jazyce. Slavnostně odhalena a požehnána bude ve čtvrtek 23. června od 17 hodin na místním hřbitově. Tomu bude předcházet mše svatá od 16 hodin v místním kostele svatého Václava. Celebrovat ji bude děkan Jiří Buchta. Ten bude kázat 
v českém jazyce. Německé kázání bude mít na starosti Christian Martin Pšenička.

Na pietní akt na hřbitově naváže volná prohlídka křížové cesty a ve večerních hodinách se účastníci setkají v kulturním domě ve Stonařově.

Organizátoři žádají veřejnost o jakýkoli finanční dar. „V současné době nám chybí finance na dokončení prací na hřbitově a na uspořádání kulturní části pietního aktu," dodala Veliká s tím, že pomoc přislíbil městys Stonařov.

„Organizátorům poskytujeme kulturní dům zdarma a schválili jsme příspěvek ve výši pěti tisíc korun," uvedl starosta Stonařova František Plavec.

Myšlenka na připomínkové místo v podobě desky vznikla už před lety u faráře Dietera Langa, jehož maminka pocházela ze Stonařova. On se všemi svými silami snažil o usmíření mezi Čechy a Němci. Svoje snažení završil vysvěcením křížové cesty 27. září 2014 spolu s děkanem Pavlem Horkým. Oba faráři ovšem zanedlouho zemřeli, takže se nápad podaří dokonat až nyní.

Alena Veliká také doplnila informace k historii poválečného Stonařova. „Ve Stonařově byly hned po válce zřízeny přechodné lágry, ve kterých byli internováni Němci čekající na odsun. 
V jednu dobu zde bylo namačkáno více než tři tisíce lidí. Tábory byly v budovách po Seyss Inquartovi, domě číslo 5 a 6 a v čísle 232. To je dnes víceúčelová budova uprostřed městyse," poznamenala Veliká. Do lágru ve Stonařově byli přesunuti například i obyvatelé tábora v Heleníně.

Podle Veliké byli za válku nejvíce trestáni ti, co ji nezpůsobili. Obyčejní lidé. „Na základě poválečného rozdělení Evropy byli odsunuti tam, kde někteří neměli ani žádné příbuzné. Přesto jsou již dneska s touto křivdou smířeni a věří, že i na naší straně jsme schopni pochopit, že Němec nerovná se nacista, ale člověk, který patří do společné Evropy," dodala Veliká.

Ve Stonařově proto očekávají, že na pietní akt dorazí celá řada příbuzných Němců, kteří ve Stonařově žili. Někteří zde byli již před rokem u společného hrobu, či před třemi lety na mši smíření, kterou sloužili právě Lang a Horký.

Autor: Jana Kodysová

23.5.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc.
AUTOMIX.CZ
20

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Malé pivovary zažívají boom. Na jejich nástup však hospody nedokáží reagovat a na čepu stále nabízí stejná piva.
1

Hospodští v Havlíčkově Brodě nereagují na nabídku malých pivovarů

Poškozenou vázu v muzeu nahradila kopie světelského kamenosochaře

Lipnice nad Sázavou – V kamenosochařském středisku v Lipnici nad Sázavou vznikla kopie vázy z 18. století, která teď tvoří jednu z dominant novoměstského zámku. Věrnou kopii pískovcové vázy vytvořil student světelské akademie Nicolas Vrána v rámci své maturitní práce.

Kuki se vrací domů. Chytili ho v Jihlavě

Jihlava – Tříměsíční pobyt ve volné přírodě Kukimu končí. Od tohoto pondělí ví o klokanovi, který utekl už v květnu svému majiteli z rodinné farmy v Mohelnici na Olomoucku, celá republika. V pátek ráno se ho podařilo pracovníkům jihlavské zoologické zahrady, hasičům a městským policistům chytit ve Starých Horách v lokalitě Červené domky.

Most nad Doubravkou je už minulostí

Havlíčkobrodsko - Do Nového Ranska, místní části Ždírce nad Doubravou na Havlíčkobrodsku, se motoristé jen tak lehce nedostanou. Most na silnici první třídy číslo 34, překlenující řeku Doubravu, totiž přestal existovat. Příčinou je jeho kompletní demolice.

Na zvířátka i aquazorbing zve Pavlov

Pavlov – V Pavlově se v sobotu 19. srpna uskuteční další ročník Pavlovských slavností.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení