VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ve Žďáře začala stavba první části silničního obchvatu

Žďár nad Sázavou – Nedaleko průmyslové zóny ve čtvrtek Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) České republiky oficiálně zahájilo stavbu nové části silnice první třídy číslo 19, jež povede ze Žďáru do Mělkovic. Sloužit bude jako první část obchvatu, má z města má odvést tranzitní opravu.

3.4.2015
SDÍLEJ:

Přibližně v těchto místech se přeložka silnice I/19 bude křížit s Jamskou ulicí a naváže na posílenou propojku Jamské a Brněnské.nici v cestě, jsou už pokácené. Foto: Deník/Martina Lorencová

Stavba zahrnuje přeložku „devatenáctky" dlouhou 882 metrů a úpravu navazujících křižovatek na začátku a na konci přeložky. „Výběrové řízení vyhrála společnost Skanska, cena je čtyřicet devět milionů korun bez daně z přidané hodnoty," uvedl při otevření stavby Jan Kroupa, generální ředitel ŘSD. Firma má přeložku postavit za dvanáct měsíců.

Na stavbě se bude podílet i město, přestaví místní komunikaci v trase budoucího obchvatu mezi ulicemi Jamská a Brněnská, aby splňovala parametry silnice první třídy. Předpokládané náklady na tuto stavbu činí podle radních 8,5 milionu bez DPH. „Nyní městský úřad zajišťuje příslušná správní povolení a podklady pro výběrové řízení," informovala mluvčí žďárské radnice Nikola Adlerová. Konkurz na dodavatele radnice teprve vyhlásí, termín zatím není znám.

Podle Kroupy bude mít stavba přeložky Mělkovice – Žďár pozitivní dopad na zvýšení bezpečnosti dopravy 
a zlepšení dopravní obslužnosti. „Této části města se výrazně uleví od těžké nákladní dopravy," řekl ředitel Jan Kroupa. Jak doplnil, přeložka dostane dopravu mimo obytné zóny, jež leží v bezprostřední blízkosti nynější trasy silnice číslo 19.

Přeložení silnice první třídy číslo 19 od Mělkovic k Jamské ulici má hustotu dopravy na Novoměstské zredukovat až na polovinu. „Nová přeložka podle dopravního modelu ‚stáhne' kolem pěti tisíc automobilů denně. Na Novoměstské ulici tedy zbude vlastně jen místní doprava," přiblížila Marie Tesařová, ředitelka ŘSD Jihlava. Jak dodala, stavebníci by na trase neměli mít problémy. „Nevím o ničem limitujícím, v místě nejsou inženýrské objekty, tak by nás tam nic podstatného čekat nemělo, když samozřejmě pominu přírodní vlivy," řekla Marie Tesařová.

Stavbu přeložky a rekonstrukci místní silnice od Jamské k Brněnské ulici budou dodavatelé „ladit" tak, aby se mohly zprovoznit ve společném termínu.

Žďárská radnice zajistí zvýšení únosnosti současné místní silnice mezi Brněnskou a Jamskou. Pak na ni bude možné převést dopravu ze silnice I/19. Posudek navrhl zesílit vozovku o 110 milimetrů nových vrstev asfaltu. Úsek od křižovatky v ulici Brněnská před sjezd u regulační stanice plynu je dlouhý 618 metrů. Práce mají být hotové do konce letošního roku.

Hotovou, zpevněnou cestu pak už jako silnici první třídy město předá do majetku ŘSD. Stát oplátkou převede na Žďár ulici Novoměstskou od křižovatky u Conventu k Mělkovicím, která se tak stane městskou komunikací.

Data o stavbě:
přeložka silnice I/19
délka: 882 m
kategorie: S 9,5/60
plocha vozovek: 8247
počet stavebních objektů: 16
náklady: 49,19 milionu (bez DPH)
termín dokončení: do 12 měsíců
silnice Jamská – Brněnská
délka: 618,35 m
zesílení: 110 mm asfaltu
náklady: 8,5 milionu (bez DPH)
termín dokončení: konec roku 2015

Autor: Martina Lorencová

3.4.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační fotografie.

Stromy padaly na silnice, auta i karavan

Ilustrační foto.

V Jihlavě hoří hala společnosti na zpracování dřeva

AUTOMIX.CZ

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Sportovně užitková vozidla vládnou světu a to nejen mezi novými auty, ale jejich obliba výrazně roste i mezi ojetinami. Pojďme se tedy podívat na to, jaké možnosti máte, když si chcete pořídit ojeté SUV s relativně omezeným rozpočtem. Probereme si SUV do 300 tisíc a koukneme na pět kusů, které za to stojí. A také na pět, jimž byste se měli vyhnout.

Hospodští v Havlíčkově Brodě nereagují na nabídku malých pivovarů

Havlíčkův Brod – Majitelé hospod na Havlíčkobrodsku prozatím nevyužívají rozmanitých možností, které jim nedávná pivní revoluce nabídla. Nová generace pivařů začíná naplňovat hospody, ale lokální hospodští na moderní vlnu dosud nezareagovali a nabídka piv na pípách zůstává stejná.

Poškozenou vázu v muzeu nahradila kopie světelského kamenosochaře

Lipnice nad Sázavou – V kamenosochařském středisku v Lipnici nad Sázavou vznikla kopie vázy z 18. století, která teď tvoří jednu z dominant novoměstského zámku. Věrnou kopii pískovcové vázy vytvořil student světelské akademie Nicolas Vrána v rámci své maturitní práce.

Kuki se vrací domů. Chytili ho v Jihlavě

Jihlava – Tříměsíční pobyt ve volné přírodě Kukimu končí. Od tohoto pondělí ví o klokanovi, který utekl už v květnu svému majiteli z rodinné farmy v Mohelnici na Olomoucku, celá republika. V pátek ráno se ho podařilo pracovníkům jihlavské zoologické zahrady, hasičům a městským policistům chytit ve Starých Horách v lokalitě Červené domky.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení