VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Velké Meziříčí hostilo o víkendu celostátní sněm Junáka - českého skauta

Velké Meziříčí – „Do skauta jsem vstoupil 16. května 1945," řekl bez jakéhokoliv zaváhání 83letý Jiří Soukup. Byl jedním z účastníků XV. valného sněmu Junáka – českého skauta, který se konal ve Velkém Meziříčí.

26.3.2017
SDÍLEJ:

Ve Velkém Meziříčí 25. března druhým dnem pokračoval třídenní valný sněm Junáka - českého skauta. Na setkání přijelo více než šest stovek skautských vedoucích z celé republiky.Foto: ČTK Luboš Pavlíček

Do města pod dálničním mostem se o víkendu 24. – 26. března sjelo více než 600 skautských vedoucích z celé České republiky. K hnutí se hlásí bezmála 58 tisíc děti i dospělých.

„Můj bratr také skautoval, ovšem v roce 1940 byl skaut zakázán německou okupační mocí. Tak jsme čekali na rok 1945. To mi bylo dvanáct let. Hned jak jen to šlo, vstoupil jsem mezi skauty v našem středisku Městec Králové v okrese Poděbrady," pokračoval Jiří Soukup. O pět let později však došlo ke sloučení skautů s pionýry. „V roce 1968 jsem byl u toho, když se skaut obnovoval, ale to už jsem skautoval ve Slaném, kam jsem byl přidělen jako veterinární lékař. Třetí obnova skautingu pak proběhla v roce 1989," zavzpomínal Soukup.

Čtěte také: Meziříčská rozhledna je hitem

Skautští delegáti, vedoucí oddílů a středisek diskutovali v Jupiter clubu o dalším směřování organizace a volili zástupce vedení na následující období. „Valný sněm navazuje na proběhlé sněmy skautských středisek, okresů a krajů a jednou za tři roky je vyústěním demokratického řízení největší organizace pro mladé v Česku. Skautští vedoucí z celé země rozhodují o směřování Junáka – českou skauta v nadcházejících letech, baví se o společné nastavené strategii a třeba i o tom, jak nabídnout skauting ještě dalším klukům a holkám," uvedl před zahájením sněmu Josef Výprachtický, starosta Junáka – českého skauta.

Organizačně celou akci zajistili skauti z Velkého Meziříčí, pro které to byla historicky významná událost, a nechtěli vedení, které v ně vložilo obrovskou důvěru, zklamat. „Na přípravě sněmu pracovalo 8 členů skautů, posléze se pracovní skupina rozrostla na třináct. Sami bychom však zajistit ubytování, stravování a program pro stovky delegátů nezvládli, takže nám pomáhali skauti z Třebíče, Moravských Budějovic, Kyjova, Prahy či z Kamenice u Jihlavy," sdělila za velkomeziříčské skauty Kateřina Dvořáková.

K této události bylo vydáno poštovní razítko s logem XV. valného sněmu, příchozí si jej mohli nechat narazit na pohlednice. Vyobrazeny jsou na něm dominanty Velkého Meziříčí – zámek, dálniční most, kostelní věž a rozhledna. Autorem návrhu je student architektury Vojtěch Marek.

Čtěte také: Meziříčská jatka bourají v rámci výcviku hasiči, město ušetří

„Kromě vlastního jednání čekal na delegáty také doprovodný program, při kterém si mohli rozšířit vědomosti nebo se odreagovat při noční adrenalinové hře," řekla mluvčí organizace Jitka Taussiková. Dále si skauti mohli prohlédnout zámek, místní pivovar či vystoupat na ochoz kostela svatého Mikuláše a rozhoupat zvony.

Součástí setkání byl i doprovodný program v centru města určený pro širokou veřejnost. Náměstí se o víkendu proměnilo ve skautský tábor, nechyběly tedy stany ani vlajkový stožár. Zájemci si mohli vyzkoušet některé z táborových aktivit, jako například zdolávání lanových překáže, stavbu stanu na čas, orientaci v mapě, vyřezávání nápisu do dřeva, zasoutěžit si nebo třeba jen zazpívat při kytaře a opéci si nad ohněm špekáček.

Autor: Zlata Ptáčková

26.3.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Polské letouny Su-22M3 přiletěly 23. srpna na letiště v Náměšti nad Oslavou. V ČR se zapojí do mezinárodního leteckého cvičení Ample Strike 2017.
17

Od středy začíná vojenské cvičení. Piloti budou létat od rána do noci

Na fotografii je obviněný Ukrajinec z pondělní vraždy na ubytovně v Humpolci. Okresní soud právě rozhoduje, zda ho pošle do vazby.

Vražda v Humpolci: Obviněný Ukrajinec skončil ve vazbě

Na Vysočině v noci padaly teplotní rekordy

Vysočina - Na dvou stanicích v noci na středu padly teplotní rekordy. V Košeticích na Pelhřimovsku naměřili 5,1 stupně Celsia, tím byla o dvě desetiny překonána dosavadní rekordní hodnota 5,3 stupně z roku 1999. V Sedlci na Třebíčsku teploměr ukázal hodnotu 6,5 stupně. Dosavadní nejnižší teplota z roku 1999 byla 7,3 stupně.

V jihlavské zoologické zahradě odchovali leguána

Jihlava – Po necelých dvou letech se podařilo chovatelům z jihlavské zoo rozmnožit a úspěšně odchovat dvě mláďata velice vzácného ještěra leguána fidžijského. A podle zbarvení mláďat těsně po vyklubání se z vajíček je zřejmé, že jde o samce a samici.

Studenti se budou trénovat v první pomoci

Vysočina – Poskytnout základní laickou první pomoc, komunikace s operátorem záchranné služby. Studenti středních škol a učilišť na Vysočině se opět budou učit zachraňovat život v rámci hodin školní výuky.

Výpadky proudu poškodily kabelovou televizi

Přibyslav - V polovině července došlo v Přibyslavi vlivem nečekaných opakovaných výpadků elektrické energie k poškození zařízení, které zabezpečuje vysílání programů kabelové televize, ale následky řeší provozovatel, město Přibyslav, dodnes.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení