VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Výtah svatebčany na obřad dopraví pouze v Humpolci

Pelhřimovsko – Obřadní síň na pelhřimovské radni-ci pro svatebčany s určitým pohybovým omezením uzpůsobena není.

2.6.2016
SDÍLEJ:

Bezbariérový vstup do obřadní síně mají svatebčané v Pacově, Humpolci a Kamenici nad Lipou. Na Městském úřadu v Pelhřimově, kde je obřadní síň, výtah vybudovat nesmějí. Foto: Vladimír Šťastný

Jednoduše řečeno, již zmíněné místo, určené především pro svatební obřady v Pelhřimově, není bezba-riérové. „Pokud by se svatební obřad konal v obřadní síni pelhřimovské radnice 
a jeden z novomanželů či svatebčanů by byl tělesně postižený, vznese požada-vek na pomoc při vstupu 
do radnice a vždy mu bude vyhověno," sdělila případ-
né řešení mluvčí pelhřimovské radnice Alexandra Knapová.

Jelikož budova městského úřadu sídlí na tamním Masarykově náměstí, které se nachází v historickém centru města, bezbariérový přístup by zde ani vybudovat nemohli. „Památkáři by stavbu výtahu na radnici neumožnili," vysvětlila mluvčí Knapová.

Mezi hojně využívaná místa k uzavření manželství ve městě patří i například kostel svatého Víta nebo zámek pánů z Říčan, jež také nejsou bezbariérově zařízená, ale v případě potřeby se ke vstupu do budovy mo-hou použít takzvané ližiny.

Podle Alexandry Knapové ale jednoznačně vedou místa mimo radnici. „S tím souvisí i bezbariérovost jednotlivých míst," řekla mluvčí. Dodala také, že požadavek na pomoc při vstupu do radnice zatím nezaznamenali. „Měli jsme tu pouze jeden případ, kdy byl mezi svatebčany host s tělesným postižením. Nako-nec tuto situaci vyřešili po svém a dotyčnému pomohli," zmínila konkrétní případ Knapová.
Ani nově zrekonstruovaná pelhřimovská kaple svatého Kříže, která se stává oblíbeným místem, kde zamilované páry uzavírají sňatek, není bezbariérová.

„Hlavní vstup je tvořen ze schodů. Nicméně je tu další možnost, jak se do kaple dostat, a to od sportovního hřiště, kdy je následně při vstupu do kaple podstatně méně schodů než při vstu-pu hlavním vchodem," popsala mluvčí radnice druhou možnost vstupu do Kalvárie.

Naopak svatebčané či novomanželé s tělesným postižením se bez problémů dostanou do humpolecké obřadní síně, která sídlí 
v tamním městském úřadu.

Zmíněný úřad v Humpol-ci je bezbariérový. „Výtah, kterým je vybavena humpolecká radnice, vede přímo až do obřadní síně, takže pokud je některý ze svatebčanů na vozíčku nebo jde 
o berlích, tak má možnost využít právě tento výtah," informovala Jana Vránová 
z Odboru vnitřních věcí Městského úřadu Humpolec.
Dodala také, že humpolecký městský úřad je navíc vybaven sociálním zařízením pro vozíčkáře a lidi 
s tělesným postižením.

Vránová také prozradila, že o to, zda mají na tamním úřadu bezbariérový přístup, se jeden z novomanželských párů kdysi zajímal. „Jednou se u nás novomanželé informovali, zda se do obřadní síně na úřadu dostanou bez problémů a bez bariér, jelikož jeden z jejich svatebních hostů chodil o berlích. Nakonec ale ani nevím, jak to dopadlo a zda výtah opravdu využili," popsala zkušenost s využitím bezbariérového přístupu Jana Vránová.

Zda se do obřadní síně 
v případě potřeby bez problému dostanou i lidé s pohybovým omezením, nemusí například vůbec řešit 
v Pacově. Tamní obřadní síň, jež je umístěna v zámku, se totiž nachází v přízemí. „Lidé, kteří potřebují, se tak dostanou od auta až do síně bez komplikací a překážek. Parkoviště je s obřadní síní 
v jedné rovině," uvedla Dana Dušková z pacovského městského úřadu.

I v Kamenici nad Lipou mají místnost pro konání svatebních obřadů na zámku. „Obřadní síň máme 
v Kamenici bezbariérovou. Pokud má někdo svatbu 
v zámecké zahradě, což je hodně časté, tak tam je vstup po schodech pro vozíčky vyřešen kolejnicemi," řekla Šárka Kubů z kamenického oddělení matriky.

Autor: Denisa Šimanová

2.6.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc.
AUTOMIX.CZ
20

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Malé pivovary zažívají boom. Na jejich nástup však hospody nedokáží reagovat a na čepu stále nabízí stejná piva.
1

Hospodští v Havlíčkově Brodě nereagují na nabídku malých pivovarů

Poškozenou vázu v muzeu nahradila kopie světelského kamenosochaře

Lipnice nad Sázavou – V kamenosochařském středisku v Lipnici nad Sázavou vznikla kopie vázy z 18. století, která teď tvoří jednu z dominant novoměstského zámku. Věrnou kopii pískovcové vázy vytvořil student světelské akademie Nicolas Vrána v rámci své maturitní práce.

Kuki se vrací domů. Chytili ho v Jihlavě

Jihlava – Tříměsíční pobyt ve volné přírodě Kukimu končí. Od tohoto pondělí ví o klokanovi, který utekl už v květnu svému majiteli z rodinné farmy v Mohelnici na Olomoucku, celá republika. V pátek ráno se ho podařilo pracovníkům jihlavské zoologické zahrady, hasičům a městským policistům chytit ve Starých Horách v lokalitě Červené domky.

Most nad Doubravkou je už minulostí

Havlíčkobrodsko - Do Nového Ranska, místní části Ždírce nad Doubravou na Havlíčkobrodsku, se motoristé jen tak lehce nedostanou. Most na silnici první třídy číslo 34, překlenující řeku Doubravu, totiž přestal existovat. Příčinou je jeho kompletní demolice.

Na zvířátka i aquazorbing zve Pavlov

Pavlov – V Pavlově se v sobotu 19. srpna uskuteční další ročník Pavlovských slavností.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení