VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Z telčské radnice zamířil do vysoké politiky

Telč – První volby do obnoveného Senátu po sametové revoluci se konaly roku 1996. V nich tehdy uspěl také Václav Jehlička z Telče, který senátorský mandát obhájil ještě dvakrát, v letech 1998 a 2004. Poté pomyslnou senátorskou štafetu předal dalšímu výraznému telčskému politikovi Miloši Vystrčilovi.

24.10.2014
SDÍLEJ:

Václav JehličkaFoto: archiv

V té době, kdy byl Václav Jehlička zvolen senátorem, byl již šestým rokem starostou Telče. „Ptáte se mě na rok 1996. Některé události mi přijdou, jako by byly včera, na jiné není lehké si vzpomenout. Je to pochopitelné. Vždyť ti, kteří se ve zmíněném roce narodili, letos skládali zkouškou dospělosti. Od roku 1996 nás vlastně dělí celá jedna generace," zavzpomínal Václav Jehlička a dále vysvětlil důvody, proč před osmnácti lety do Senátu kandidoval.

Podobně jako většina starostů nebyl spokojený s centralistickým a byrokratickým řízením státu. Spousta jednoduchých věcí se totiž musela jezdit vyřizovat do vzdálených měst. „Usilovali jsme tehdy o to, aby co nejvíce záležitostí vyřizovaly obce a malá města. Dalším cílem bylo zřízení samosprávných krajů. Tedy o Vysočině rozhodovat na Vysočině, a ne v Brně či v Praze. Nový Senát byl příležitostí pro nás starosty a primátory, jak toto prosadit," doplnil Jehlička.

To, že dnes existuje samosprávný Kraj Vysočina a obce s rozšířenou působností, které z větší části převzaly administrativu okresních úřadů, se však podle Jehličky nestalo jen tak. „Když se ohlížím zpět, připomínám si množství politických jednání, schůzek a přesvědčování, že to obce zvládnou a že Vysočina potřebuje být samostatným krajem. Bylo to všechno velmi složité. Nakonec tento návrh prošel těsně, o tři hlasy. Motorem snah týkajících se zřízení Kraje Vysočina byl František Dohnal," přiblížil nedávnou historii Jehlička s tím, že ve hře byla i koncepce, která počítala s osmi kraji a s tím, že Vysočina by spadala pod Brno. Václav Jehlička byl jedním z těch, díky kterým se podařilo prosadit vznik Vysoké školy polytechnické v Jihlavě.

Mandát senátora Václav Jehlička ještě dvakrát obhájil. V letech 1998 a 2004. „Jsem rád, že jsem podpořil rozhodnutí, že Česká republika vstoupí do NATO a EU. To považují za dvě nejdůležitější události svého angažování ve „velké" politice. Zvláště dnes, vzhledem k tomu, co se na východ od nás děje," dodal Jehlička. Jak sám říká, důvod, proč po čtvrté nekandidoval, byl prostý. Třikrát byl starostou, třikrát senátorem, jednou ministrem. V politice strávil celkem dvacet let a dospěl k přesvědčení, že nastal čas pro nástup nové generace politiků.

V roce 2010 se do Senátu dostal další výrazný politik z Telče Miloš Vystrčil. Ten bude svůj senátorský mandát obhajovat za dva roky.

ZUZANA MUSILOVÁ

Autor: Redakce

24.10.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Polské letouny Su-22M3 přiletěly 23. srpna na letiště v Náměšti nad Oslavou. V ČR se zapojí do mezinárodního leteckého cvičení Ample Strike 2017.
17

Od středy začíná vojenské cvičení. Piloti budou létat od rána do noci

Na fotografii je obviněný Ukrajinec z pondělní vraždy na ubytovně v Humpolci. Okresní soud právě rozhoduje, zda ho pošle do vazby.

Vražda v Humpolci: Obviněný Ukrajinec skončil ve vazbě

Na Vysočině v noci padaly teplotní rekordy

Vysočina - Na dvou stanicích v noci na středu padly teplotní rekordy. V Košeticích na Pelhřimovsku naměřili 5,1 stupně Celsia, tím byla o dvě desetiny překonána dosavadní rekordní hodnota 5,3 stupně z roku 1999. V Sedlci na Třebíčsku teploměr ukázal hodnotu 6,5 stupně. Dosavadní nejnižší teplota z roku 1999 byla 7,3 stupně.

V jihlavské zoologické zahradě odchovali leguána

Jihlava – Po necelých dvou letech se podařilo chovatelům z jihlavské zoo rozmnožit a úspěšně odchovat dvě mláďata velice vzácného ještěra leguána fidžijského. A podle zbarvení mláďat těsně po vyklubání se z vajíček je zřejmé, že jde o samce a samici.

Studenti se budou trénovat v první pomoci

Vysočina – Poskytnout základní laickou první pomoc, komunikace s operátorem záchranné služby. Studenti středních škol a učilišť na Vysočině se opět budou učit zachraňovat život v rámci hodin školní výuky.

Výpadky proudu poškodily kabelovou televizi

Přibyslav - V polovině července došlo v Přibyslavi vlivem nečekaných opakovaných výpadků elektrické energie k poškození zařízení, které zabezpečuje vysílání programů kabelové televize, ale následky řeší provozovatel, město Přibyslav, dodnes.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení