„Stěžejním důkazem byl pro soud revizní znalecký posudek, jehož závěry jsou jednoznačné v tom smyslu, že lékaři zanedbali péči o pacienta a nepostupovali správně," řekl v odůvodnění rozsudku soudce Zdeněk Chalupa.

Podle znalce zemřel chlapec v nemocnici na rotavirovou infekci. Příčinou smrti byl otok mozku způsobený totální dehydratací organismu. Někdejší zástupkyně primáře Hana Bartošová dostala trest šestnáct měsíců podmíněně odložený na zkušební dobu jednoho roku a osmnáct měsíců nesmí jako lékařka dohlížet na neatestované lékaře.

Pavel Vlachý dostal trest na deset měsíců podmíněně odložený na zkušební dobu jednoho roku. Vlachý dostal mírnější trest, protože byl tehdy ještě lékař školenec, na jehož práci měla Bartošová dohlížet. Vinni jsou ale podle soudu oba dva.

Páteční rozsudek není pravomocný. Pavel Vlachý s rozsudkem nesouhlasí a na místě si podal odvolání. Hana Bartošová ještě odvolání zváží. Žalobce Miroslav Novák se práva na odvolání vzdal.

„Soud prakticky rozhodl v intencích mého návrhu, takže nemám důvod se odvolávat. Ještě jsem navrhoval, aby soud obžalované Bartošové zakázal působit ve vedoucích funkcích, ale jak soud správně poznamenal, hlavní problém byl v tom, že nedostatečně dohlížela na práci mladého lékaře, ne že působila jako zástupkyně primáře," vysvětlil státní zástupce Miroslav Novák.

Smolná dovolená

Vše začalo v květnu roku 2012 na dovolené v Maďarsku, kde začal mít Matěj zdravotní problémy. Jeho matka se tehdy rozhodla vrátit domů a dát svého syna do nemocnice v Jihlavě na vyšetření. Chlapec byl hospitalizován na standardním dětském oddělení s podezřením na rotavirovou infekci, kde následně zemřel. Podle znalců měl chlapeček co nejdřív dostat tekutiny a měl být umístěn na jednotku intenzivní péče. Ani jedno se nestalo.

Lékaři se u soudu hájili tím, že průběh infekce byl nezvykle rychlý a zákeřný, s nímž se za svou praxi nesetkali, a není jisté, že by chlapeček přežil, i kdyby dostal dostatečné množství tekutin.

„Je mi velice líto této nešťastné události. Jsem si vědoma, že je to obrovská tragédie pro rodinu, ale také velké ponaučení pro nás. Ponesu si to v sobě do konce života. Vždy jsem ke svému povolání přistupovala s obrovskou pokorou. Za čtyřiatřicet let jsem se nesetkala s tak rychlým průběhem infekčního onemocnění. Stav chlapečka byl podle hlášení až do poslední chvíle dobrý a stabilizovaný," řekla Hana Bartošová, která už funkci zástupkyně primáře nezastává.

Rodina je ale od začátku přesvědčena o vině lékařů. „Lékařka se snažila synovi zavést kanylu, ale nepovedlo se jí to. Celou noc jsme nespali. Matýsek zvracel a měl často průjem. Od deseti hodin večer jsem na vše byla sama. Lékaři za námi ani jednou nepřišli. Čekala jsem na ranní vizitu, to už byl ale Matýsek hodně slabý, promodralý a oči v sloup. Odvezli ho a do hodiny zemřel," popsala matka dění v nemocnici ze svého pohledu. Šokovalo ji, že lékaři nedokázali poznat, že jí dítě umírá prakticky v náručí.

Stav dobrý, pacient zemřel

Pavel Vlachý byl tehdy neatestovaným lékařem, nad nímž měla Hana Bartošová odborný dozor. „Pokračoval jsem v nastavené léčbě podle tehdejší praxe. Byl jsem si vědom přibývajícího počtu stolic. Podle toho ale byly podávány tekutiny. Stav byl překvapivě dobrý. Neměl jsem žádné indicie, že dochází k zhoršení stavu, které by nás varovaly před náhlým zhoršením stavu." uvedl Vlachý.

Zmocněnec rodiny zemřelého chlapce v závěrečné řeči upozornil na to, že vedení nemocnice ani obžalovaní se rodině za celou dobu ani jednou neomluvili.

„Já tomuto jejich postupu v podstatě rozumím, ale z hlediska lidského by bylo přinejmenším vhodné rodičům nějakým způsobem lítost projevit," řekl v závěrečné řeči zmocněnec poškozených.

Vzhledem k podanému odvolání ze strany Pavla Vlachého je jisté, že se kauzou bude muset ještě zabývat Krajský soud v Brně.