VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zámek městys neprodá. Opraví ho postupně

Větrný Jeníkov – Obyvatelé Větrného Jeníkova zámek prodat určitě nechtějí. Uvítali by, kdyby v jeho prostorách mohli využívat různé služby, jako například kadeřnictví či masáže.

3.11.2016
SDÍLEJ:

Zámek. Jeníkovský zámek (na snímku) je dlouhodobě ve špatném stavu. Sídlí v něm i obecní úřad městyse. Foto: Deník/Ivana Holzbauerová

Chtějí také společenský sál, kde by se mohly pořádat kulturní akce, a kavárnu či vinárnu. Vyplývá to z výsledků ankety, kterou městys pořádal spolu s letošními volbami.

„Místní vnímají zámek jako prostor, který slouží obci a jejím obyvatelům. Jsou zvyklí chodit do zámku na úřad, do knihovny i cvičit do zrcadlového sálu a část jich 
v zámku i bydlela, když tam byly ještě byty. Mile nás překvapily preference místních pro využití zámku. Ukazují, že Jeníkovští staví kulturu velmi vysoko," uvedla starostka Věrného Jeníkova Martina Lisová.

Anketu vedení městyse zorganizovalo, protože množství navrhovaných investic pro rok 2017 neodpovídalo možnostem rozpočtu. Zastupitelé se proto rozhodli zjistit preference místních a výsledky ankety projednali na úterním zasedání. Z necelých pěti set obyvatel městyse anketu odevzdalo přes dvě stě lidí.

DOTACI UNIE NEVYUŽIJÍ

„Potěšilo nás, kolik práce si místní dali s vyplňováním otázek. Anketu vnímáme jako závaznou. Návrh rozpočtu proto obsahuje čtyři investice, které místní označili za nejdůležitější. Tedy rekonstrukci zámku, síťování a prodej nových parcel, výstavbu chodníků podél krajských silnic a rekonstrukci místních silnic," vyjmenovala Lisová.

Na opravu zámku se vedení městyse v minulosti snažilo získat dotaci od Evropské unie. Nakonec se však rozhodlo, že ji nevyužije. „Byla by to velká finanční zátěž pro rozpočet," podotkla starostka. Dotace by totiž pokryla maximálně šedesát procent výdajů, zbytek by platila obec, která by se tak zadlužila na několik let dopředu, protože rekonstrukce by mohla vyjít i na 105 milionů korun. „Využijeme dotace z kraje a ministerstva a zámek opravíme postupně. Začneme střechou, která je ve špatném stavu, a pak rekonstrukcí vnitřních prostor," řekla Lisová.

Jako pátou nejdůležitější investici městyse Jeníkovští označili rekonstrukci domova pro seniory. Do té se však zatím městys pouštět nebude. Plánuje ji až na přespříští rok, protože oprava budovy vedle zámku nebude levnou záležitostí.

CHTĚJÍ I ÚPRAVU ZELENĚ

Jako šestou nejdůležitější investici místní v anketě označili úpravu zeleně na městečku, novou čekárnu, bezpečné přechody, místa 
k parkování a k odpočinku. Za důležitou považují i revitalizaci zámeckého parku.
„Překvapil nás důraz, který lidé kladou na to, jak městečko vypadá. Je vidět, že je to pro ně odrazem toho, jak se jim tady žije. Pravda je, že náměstíčko vůbec není hezké," podotkla Lisová.

Obyvatelé Větrného Jeníkova mohli v anketě odpovídat také na otevřené otázky. Jedna z nich se ptá, co jim v městysi komplikuje život. „Všichni, kteří na tuto otázku odpověděli, napsali bioplynová stanice a s ní související zápach a hluk. Ze dvě stě pěti odevzdaných lístků to bylo sto čtyři lidí," vyčíslila Lisová.

Zápach linoucí se z místní bioplynové stanice firmy Zevar řeší městys často. Začátkem tohoto roku například došlo ve stanici k poruše a Česká inspekce životního prostředí zápach 
v městysi definovala jako nouzový stav a přirovnala ho k havárii. Pokutu firma ale nedostala, protože se jednalo o nezaviněnou nehodu. Vedení městyse proti stanici dlouhodobě vystupuje. „Nic víc ale dělat nemůžeme, pokud parlament neschválí zákon stanovující limit zápachu. Zápach se obcí šíří celoročně," povzdychla si starostka.

IVANA HOLZBAUEROVÁ

Autor: Redakce

3.11.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Polské letouny Su-22M3 přiletěly 23. srpna na letiště v Náměšti nad Oslavou. V ČR se zapojí do mezinárodního leteckého cvičení Ample Strike 2017.
17

Od středy začíná vojenské cvičení. Piloti budou létat od rána do noci

Na fotografii je obviněný Ukrajinec z pondělní vraždy na ubytovně v Humpolci. Okresní soud právě rozhoduje, zda ho pošle do vazby.

Vražda v Humpolci: Obviněný Ukrajinec skončil ve vazbě

Na Vysočině v noci padaly teplotní rekordy

Vysočina - Na dvou stanicích v noci na středu padly teplotní rekordy. V Košeticích na Pelhřimovsku naměřili 5,1 stupně Celsia, tím byla o dvě desetiny překonána dosavadní rekordní hodnota 5,3 stupně z roku 1999. V Sedlci na Třebíčsku teploměr ukázal hodnotu 6,5 stupně. Dosavadní nejnižší teplota z roku 1999 byla 7,3 stupně.

V jihlavské zoologické zahradě odchovali leguána

Jihlava – Po necelých dvou letech se podařilo chovatelům z jihlavské zoo rozmnožit a úspěšně odchovat dvě mláďata velice vzácného ještěra leguána fidžijského. A podle zbarvení mláďat těsně po vyklubání se z vajíček je zřejmé, že jde o samce a samici.

Studenti se budou trénovat v první pomoci

Vysočina – Poskytnout základní laickou první pomoc, komunikace s operátorem záchranné služby. Studenti středních škol a učilišť na Vysočině se opět budou učit zachraňovat život v rámci hodin školní výuky.

Výpadky proudu poškodily kabelovou televizi

Přibyslav - V polovině července došlo v Přibyslavi vlivem nečekaných opakovaných výpadků elektrické energie k poškození zařízení, které zabezpečuje vysílání programů kabelové televize, ale následky řeší provozovatel, město Přibyslav, dodnes.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení