VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zámek v Březině vlastnili sklářští průmyslníci

Březina – V Březině u Hořepníka se do dnešních dnů dochoval zámek, který postupnými přestavbami vyrostl z tvrze vzniklé v 16. století.

7.8.2014
SDÍLEJ:

Zámek v Březině se v současnosti opravuje.Foto: www.dedictvivysociny.cz

Součástí stavby je i barokní kaple Čtrnácti svatých pomocníků. Původní tvrz byla o dvě století později barokně přestavěna. Součástí nejstarší etapy bylo opevnění s valy a hlubokým příkopem, dodnes patrným při jižní straně stavby. Objekt vlastnila celá řada majitelů, mimo jiné Trčkové z Lípy či Malovcové.

Velkým zásahem si budova prošla na konci 19. století, kdy kromě velké obnovy došlo i k částečné přestavbě. Dnešní podoba zámku představuje dvoukřídlou jednopatrovou stavbu, která je v exteriéru ve velké většině vytvořena 19. stoletím.

Průčelí symetricky rámují dvě válcové věže zabudované do architektury a osa hlavního vchodu je zvýrazněna bosováním, arkýřem a štítem.

Za pseudorenesanční přestavbou stojí rytířský rod Eissnerů z Eisensteinu, na něž pod arkýřem upomíná erb s páskou do tvaru písmene „X", sluncem a horou. Tito majitelé nebyli šlechtici v tradičním smyslu, ale původem sklářští podnikatelé a průmyslníci.

O jejich povýšení do rytířského stavu se zasloužil v roce 1792 Johann Ignác Eisner (1720-95), který působil na sklářských hutích v Dolní Lhotě, Herálci, Loukově či Kejžlici.

Fasádu otočenou do hospodářského dvora zdobí socha svatého Floriána, patrona profesí souvisejících s ohněm, tedy hlavně hasičů. Jako voják je oblečen do římského vojenského oděvu a opírá se o prapor v pravé ruce. Druhá ruka svírá vědro s vodou nakloněné nad hořící dům u světcových nohou.

Úkolem sochy ve výklenku bylo kromě estetického účelu také zajistit ochranu stavby před požárem.
V přízemí budovy se dochovaly barokní klenby, v patře se rozprostíraly sály. Jednolodní kaple Čtrnácti svatých pomocníků přiléhá ke komplexu ze západní strany.

Svatá čtrnáctka

Její vznik je datován do roku 1765, jak odkazuje letopočet v interiéru kaple, ale i ona prošla na konci 19. století úpravami, které zasáhly především exteriér. Zasvěcení chrámu je věnováno čtrnácti světcům, kteří mají pomáhat v nouzi, nebezpečí a smrti.

Tento nezvyklý patronát je znám a užíván od konce 13. století. Jeho vliv později ještě zesílil v souvislosti s morovými ranami pustošícími celou Evropu. Podle legendy bude totiž každý, kdo se ke čtrnácti pomocníkům před smrtí obrátí, vyslyšen.

Konkrétní světci v této skupině nebyli vždy ustáleni a často se také měnili kraj od kraje. Z nejznámějších jmenujme svatého Víta, Barboru, Jiřího či svatou Kateřinu.

Zámek v Březině je jedinečnou ukázkou stavby upravené pro rod sklářských průmyslníků. Jeho netradiční historie jistě zaujme a povzbudí k zastavení při cestě napříč krajem. V současné době se upravuje, jak potvrdil Deníku i jeho majitel, Jiří Homolka.

Anna Hamrlová - Autorka je absolventkou Dějin křesťanského umění na Katolické teologické fakultě Univerzity Karlovy, žije v Rynárci

Autor: Redakce

7.8.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Posledním týmem krajského přeboru, který neztratil ani bod, je Chotěboř (v modrém).

Chotěboř vyhrála ve Speřicích a vede tabulku

Ilustrační foto

Šmolovy vévodí okresnímu přeboru

Chotěbořský Krédl rozhodl čtyři minut před koncem okresní derby

Vysočina – Špatný vstup do soutěže mají za sebou v I. A třídě fotbalisté Havlíčkovy Borové, kteří prohráli i třetí zápas v řadě, tentokrát 1:0 padli v Dobroníně a navíc se jim v sezoně ještě nepodařilo vstřelit ani gól.

Souboj ambiciózních týmů vyzněl pro Pohled

Vysočina – První výhry ve fotbalové I. B třídy se dočkali fotbalisté Pohledu, kteří dvěma góly Drlíka a jedné Klementa porazili Lučici 3:1. Na bodový zisk stále čeká nováček soutěže ze Starého Ranska. Ten tentokrát doma nestačil na Herálec. Na toto kolo v dobrém nebudou vzpomínat ve Ždírci, když jejich rezerva inkasovala potupnou „desítku“ v Antonínově Dole.

Obyvatele paneláku vyděsil had ve sklepě

Chotěboř - Velký had vyděsil obyvatele panelového domu v Severní ulici v Chotěboři a tak zavolal městskou policii.

Policisté dopadli zloděje traktoru

Havlíčkův Brod – Brodští kriminalisté zahájili trestní stíhání třiatřicetiletého muže, kterého obvinili, že na začátku srpna ukradl traktor za 200 tisíc korun z areálu jedné zemědělské společnosti na Havlíčkobrodsku.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení