VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zámek v Lukavci chátrá. Pomoci by ale mohly dotace

Lukavec – Z chátrajícího zámku v Lukavci by se mohla stát chlouba městyse. Mohla. Chybí však potřebné peníze, konkrétně zhruba 80 milionů korun na opravy.

27.11.2014
SDÍLEJ:

Zámek stojí uprostřed parku na okraji Lukavce. Jedná se o čtyřkřídlou jednopatrovou budovu se středovým nádvořím a s věží. Foto: Deník/Alexandra Knapová

Majitel barokního zámku, Dřevozpracující družstvo Lukavec (DDL), proto spojilo síly 
s nájemcem objektu – městysem – a společně se snaží získat finance na opravu z různých dotačních programů. Obvykle však narazí na stejný problém – kulturní památka 
se nenachází v turisticky zajímavé lokalitě.

Objekt zámku je projekčně připraven pro muzeum. Hlavní expozice by se měla týkat dřeva a menší sály by mohly sloužit pro externí vystavovatele. „Zatím jsme nebyli úspěšní, ale to nevadí, nevzdáváme to. V letošním roce jsme například podali žádost do Norských fondů, kde se nehodnotila turistická návštěvnost. Zatím jsme nedostali oficiální vyjádření, ale na Ministerstvu kultury byly zveřejněny projekty, které dotaci získaly, my však mezi nimi nejsme," sdělil starosta Lukavce František Pinkas.

Přetlak žádostí

Starosta dodal, že v tomto případě městys žádal o maximální výši dotace v hodnotě téměř třicet milionů korun. „Alokované (přidělené – poznámka redakce) prostředky ve fondu byly ve výši 470 milionů korun, podáno bylo 
205 projektů, na které se žádalo přibližně 3,5 miliardy korun. Z toho je patrný nepoměr a také pravděpodobnost úspěšnosti takovéto žádosti," podotkl starosta.

Zámek stojí uprostřed parku na okraji Lukavce. Před rokem 1989 objekt sloužil jako zvláštní škola a obec tam měla obřadní síň. Už tehdy zámek volal po větší opravě. Po revoluci byl vrácen původním majitelům – rodině Prylů, a to včetně zámeckého parku, statku a dalších restitučních nároků.

„Když DDL v roce 1992 požádalo rodinu Prylů o prodej statku, který k zámku patřil, došlo ze strany Prylů k podmíněnému prodeji statku 
i zámku s přilehlým parkem. Bylo to prozíravé, protože jen finančně silný vlastník má šanci opravu realizovat. Nový vlastník provedl revitalizaci parku včetně odbahnění všech rybníků. Na budově zámku byla vyměněna kompletně celá střešní krytina, začalo se svépomocí s vnitřními opravami, které byly 
v důsledku finanční krize 
v roce 2008 přerušeny. Od té doby tam k žádným dalším opravám nedošlo," zavzpomínal na minulost František Pinkas.

Vzhledem k tomu, že městys měl a má zájem o to, aby kulturní památka byla opravena a zachována, uzavřel s DDL 
v roce 2009 smlouvu o dlouhodobém pronájmu zámku, a to na rovných dvacet let.

Poté se rozběhly naplno práce – byla zpracována projektová dokumentace, které předcházely restaurátorské 
a archeologické posudky. 
O první dotaci do regionálního operačního programu ROP Jihovýchod městys požádal ještě ten samý rok.
„Nebyli jsme úspěšní, skončili jsme druzí pod čarou. Flintu do žita rozhodně neházíme. Projekt je připravený, stavební povolení platné, jakmile se objeví nová dotační výzva, budeme to znovu zkoušet," zdůraznil starosta s tím, že si přejí, aby se zámek opravil.

„Jedinou vadou na kráse je, že pokud se zámek opraví, tak se s velkou pravděpodobností bude doplácet na jeho provoz, protože turistický ruch tu není takový, aby si na sebe vydělal. Na druhou stranu by zde vznikla nová pracovní místa. Škoda, že se nepodporují projekty typu hospicové péče, kde je větší potřeba pracovních míst a doprovodných služeb. Přispělo by to ke stabilizaci vylidňování venkovských sídel," uzavřel František Pinkas.

Zámek Lukavec

Zámek stojí uprostřed parku na jihovýchodním okraji Lukavce. Je to jednopatrová čtyřkřídlá budova, krytá valbovou střechou. Na jihovýchodním nároží je dvoupatrová věž. Budova uzavírá téměř čtvercové nádvoří, 
do něhož se otvírá arkádami. Východní vstupní průčelí je členěno pilastry, nad vstupním portálem je štít. Podobné fasády má severní trakt. 
Na ostatních stranách jsou fasády hladké. V přízemí zámku jsou zčásti zachovány valené klenby s lunetami, patro je plochostropé. Uprostřed severního křídla je obřadní síň s dřevěným obložením podle návrhu Činčery z roku 1962. V západním křídle je zazděn erbový náhrobek z doby kolem roku 1700. Od roku 1958 je zámek chráněn jako kulturní památka České republiky.

zdroj: www.hrady.cz

Autor: Alexandra Knapová

27.11.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Areál letního parketu v Dobrohostově u Lípy obsadily regionální i přespolní kapely. Uskutečnil se zde 22. ročník festivalu Stock Dobrohostov. Na snímku jihlavská kapela KARAKUM.

Dobrohostov opět naservíroval porci dobré muziky

Lubomír Lampíř
9

OBRAZEM: Úroda na Sádku je nejlepší za pět let. Suchu navzdory

OBRAZEM: Krucemburk láká na výstavu květin

Krucemburk - Po dvou letech opět rozkvetly reprezentační prostory Úřadu městyse Krucemburk. Spolek zahrádkářů zde po celý víkend 19. a 20. srpna pořádá tradiční výstavu květin. Výstava je milovníkům kvetoucí krásy zpřístupněna vždy v době od 9 do 17 hodin.

Zloděj si do firmy došel pro nářadí

Světlá nad Sázavou – Případ krádeže nářadí k pracovnímu stroji prošetřují policisté z obvodního oddělení ve Světlé nad Sázavou. Ke krádeži došlo někdy v době mezi 7. a 15. srpnem v obci Příseka.

AKTUALIZOVÁNO

Bouřka a silný vítr vyvracely stromy a komplikovaly dopravu

Havlíčkobrodsko - Bouřka doprovázená silným větrem, která v noci zasáhla region, vyvrátila desítky stromů. Spadlý strom zastavil dopravu u Chřenovic na Havlíčkobrodsku a způsobil dopravní nehodu mezi Věží a Rozkoší. Nejvíce bouřka zaměstnala hasiče na Pelhřimovsku.

V Jihlavě hoří hala společnosti na zpracování dřeva

Jihlava – Hned jedenáct jednotek hasičů zasahuje od brzkého rána u požáru ve společnosti zabývající se zpracováním dřeva v ulici Na Hranici v Jihlavě. Vyhlášen tam byl třetí stupeň požárního poplachu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení