VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Žďárské kino přivítá diváky v novém nejpozději příští rok

Žďár nad Sázavou - Plány na rekonstrukci vnitřku kina Vysočina, kterou budova už nutně potřebuje, dostávají nyní konkrétnější podobu. Radnice počítá s celkovými náklady kolem deseti milionů korun.

4.4.2016
SDÍLEJ:

Kino Vysočina ve Žďáře nad Sázavou.Foto: René Rámiš

Kdy se v biografu začne stavět, není zatím jasné. Dnes mají žďárští radní schválit dodavatele projektu. „Poptali jsme projektovou dokumentaci. Vybraný dodavatel by ji měl zpracovat do konce května. Potom bude probíhat výběrové řízení na dodavatele prací, a podle toho pak uvidíme, zda bychom úpravy stihli udělat v létě," informoval žďárský radní Radek Zlesák.

Kino by mělo být kvůli úpravám zavřené zhruba tři měsíce. Radní ale nevědí, zda do léta stihnou vybrat stavební firmu. „V létě bývá provoz kin obvykle v útlumu, proto by bylo ideální směřovat přestavbu na toto období. Čas ovšem hraje proti nám, výběrové řízení bude na letní měsíce navazovat, a tak nemůžeme říci, zda se v té rychlosti někdo přihlásí či nabídne adekvátní cenu. Pokud to ale ‚nedopadne' v létě, počítáme se zimou, kdy bývá poptávka firem po pracích uvnitř objektů větší a ceny přijatelnější," řekl Zlesák.

Plánovaná přestavba zahrnuje úpravy vnitřních instalací vodovodu a kanalizace, elektřiny i vzduchotechniky, která je hlučná, a vytápění. „V nejhorším stavu je elektroinstalace, řešíme zčásti havarijní stav," připomněl Zlesák. Dílčí opravy a revizi elektroinstalace nechalo město udělat loni při letní „odstávce". „Revize je platná do roku 2017," dodal Jaroslav Kadlec, vedoucí komunálního odboru žďárské radnice.

V biografu je také nutné zajistit bezbariérovost, práce dál zahrnou rekonstrukci sociálních zařízení a hlediště. To je, co do počtu míst, pro současné potřeby předimenzované, i když z původních 530 sedaček jich bylo už pár desítek odstraněno. Sedadla jsou navíc nepohodlná.

Město má na kompletní rekonstrukci kina zpracovanou a schválenou studii. Pokud by nechalo vše provést tak, jak je navrženo, stálo by to až třicet milionů korun. Tolik ale Žďár v kase na kino nemá a v příštích letech není podle Zlesáka „na obzoru" ani možnost, jak získat dotace. Na úpravy kina tak zbude kolem deseti milionů. „Z té studie rozhodně budeme vycházet, není to ale tak, že přestavbu kina odbudeme „oškubanou" variantou. Za těch deset milionů vznikne plnohodnotné kino pro 21. století," poznamenal Zlesák.

Budova bude dál sloužit i pro besedy či přímé přenosy, projekt jen už nepočítá s původně zamýšlenými úpravami třeba pro divadlo.

Žďárské kino dřív provozoval soukromník, od podzimu 2014 ho spravuje město prostřednictvím příspěvkové organizaci Kultura Žďár. „Mohli jsme dosud dělat jen provizorní a nenákladné změny, a těší nás, že je ocenili návštěvníci a do kina chodí. Velkou rekonstrukci určitě vítáme, po více než padesáti letech, co existuje, ji tato jedinečná budova už potřebuje," doplnila Marcela Lorencová, ředitelka Kultury Žďár.

Biograf ve Žďáře odborníci oceňují jako architektonicky velmi zdařilou stavbu. Studie rekonstrukce počítá třeba se zachováním původního stropu v promítacím sále. „Budova je unikátní a naší snahou je, aby její genius loci zůstal zachován," sdělil Radní Zlesák.

Kino Vysočina poprvé slavnostně promítalo 15. srpna 1963, uvedlo širokoúhlý a barevný slovenský film Jánošík. V prvních deseti letech přišlo na 9 568 představení přes dva miliony diváků. Promítalo se na devětadvacetimilimetrových filmových pásech, v roce 1971 byla vrcholná návštěvnost do biografu tehdy přišlo 220 tisíc diváků.

Autor: Martina Lorencová

4.4.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační fotografie.

Stromy padaly na silnice, auta i karavan

Ilustrační foto.

V Jihlavě hoří hala společnosti na zpracování dřeva

AUTOMIX.CZ

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Sportovně užitková vozidla vládnou světu a to nejen mezi novými auty, ale jejich obliba výrazně roste i mezi ojetinami. Pojďme se tedy podívat na to, jaké možnosti máte, když si chcete pořídit ojeté SUV s relativně omezeným rozpočtem. Probereme si SUV do 300 tisíc a koukneme na pět kusů, které za to stojí. A také na pět, jimž byste se měli vyhnout.

Hospodští v Havlíčkově Brodě nereagují na nabídku malých pivovarů

Havlíčkův Brod – Majitelé hospod na Havlíčkobrodsku prozatím nevyužívají rozmanitých možností, které jim nedávná pivní revoluce nabídla. Nová generace pivařů začíná naplňovat hospody, ale lokální hospodští na moderní vlnu dosud nezareagovali a nabídka piv na pípách zůstává stejná.

Poškozenou vázu v muzeu nahradila kopie světelského kamenosochaře

Lipnice nad Sázavou – V kamenosochařském středisku v Lipnici nad Sázavou vznikla kopie vázy z 18. století, která teď tvoří jednu z dominant novoměstského zámku. Věrnou kopii pískovcové vázy vytvořil student světelské akademie Nicolas Vrána v rámci své maturitní práce.

Kuki se vrací domů. Chytili ho v Jihlavě

Jihlava – Tříměsíční pobyt ve volné přírodě Kukimu končí. Od tohoto pondělí ví o klokanovi, který utekl už v květnu svému majiteli z rodinné farmy v Mohelnici na Olomoucku, celá republika. V pátek ráno se ho podařilo pracovníkům jihlavské zoologické zahrady, hasičům a městským policistům chytit ve Starých Horách v lokalitě Červené domky.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení