Návštěvníky jihlavské zoologické zahrady nyní čeká další zajímavá atrakce. Od začátku tohoto týdne totiž v jednom z výběhů nové expozice africké savany společně pobíhají žirafí mládenci Paul a Manu a zebří rodinka sameček Wonder se dvěma kobylami a s jeho synem, ročním hřebečkem.

Radost z novinky má hlavně žirafí sameček Paul, který pruhované spolubydlící pěkně prohání. Manu se drží zpátky a Zuberi se o dění ve venkovním výběhu už tradičně nezajímá a nechodí tam.

Zebry se do prostor expozice africké savany přestěhovaly asi před měsícem, s dlouhokrkými obyvateli se postupně sžívají asi čtrnáct dní. K prvnímu skutečnému setkání tváří v tvář ale došlo až teď v pondělí. Počasí, kdy není náledí, sníh ani velké vlhko, pobíhání ve venkovním výběhu aktuálně přeje, kopytníci zatím ale chodí na čerstvý vzduch jen na chvíli. V létě však budou ve venkovním výběhu zřejmě trávit celé dny.

„Manu se zebrami žil v ostravské zoo, proto je v klidu. Ale pro drzého a zvědavého Paula je to nové zpestření. Za zebrami běhá, ony před ním utíkají. Už si dokonce našly místa, kam se žirafy nemohou dostat. Také jsme si všimli, že Paula občas zebry samy provokují a vychutnávají si ho. Paul zebry bere jako novou hračku, ta ho časem omrzí a zevšední mu," vysvětlil zoolog jihlavské zoo Jan Vašák s tím, že žirafy i zebry si na novinky zvykly bez větších problémů. „Jediné, z čeho jsou zebry trochu vyplašené, je, že nad nimi chodí návštěvníci. To ze starého výběhu neznaly. Je otázkou času, kdy se i tohle srovná," doplnil Vašák.

Zebry a žirafy obývají pouze jeden z venkovních výběhů africké expozice, každý z druhu zvířat má své maštale i dvorečky. V druhém z výběhů časem budou žít antilopy, konkrétně nyaly nížinné a vodušky abok. Jejich umístění do jihlavské zoo je v jednání, tyto druhy kopytníků jihlavská zoo v současné době vůbec nechová. Zoo by chtěla získat jednoho samce a dvě samice nyaly nížinné a pokud to půjde, tak podobné by to mělo být i v případě vodušek. Ty jsou ale velmi vzácné, v přírodě jde o ohrožený druh.

„Zebry se bez problémů snesou se žirafami, tam nepředpokládáme žádné komplikace. Horší je to ve vztahu zeber k antilopám, kdy jsou zebry agresivní vůči antilopím matkám a mláďatům a mladé jsou schopny i zabít. Idea propojených velkých výběhů tedy tímto padá," zmínil zoolog.

Na vodních plochách by se mohly časem zabydlet druhy vrubozobých ptáků, například husa nilská, která zatím dělá společnost hrošíku liberijskému.

ZUZANA MUSILOVÁ