VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Změny pro řidiče: Přednost na „kruháčích" už není jistá

Třebíčsko - Každý řidič ví, že vozidla, která jedou po kruhovém objezdu, mají přednost v jízdě. Před vjezdem na takovou křižovatku proto ostatní musejí zpomalit, aby projeli řidiči, kteří tam už projíždějí. Normy se však se zavedením nové vyhlášky změnily a tato jistota, nad kterou řada řidičů snad ani nepřemýšlela, už samozřejmostí není.

30.3.2016
SDÍLEJ:

Na všech kruhových objezdech na Třebíčsku, včetně toho v Náměšti, platí zavedená pravidla.Foto: Deník/ Kamil Černý

Aby platilo to, na co byli řidiče po léta zvyklí, musejí být takzvané okružní křižovatky označeny nejen klasickou modrou kruhovou dopravní značkou, ale také značkou Dej přednost v jízdě nebo Stůj, dej přednost v jízdě.

Tato varianta platí na všech kruhových objezdech na Třebíčsku. „Ano, všechny tato pravidla splňují. Nebudeme muset nikde nic upravovat," ujistil dopravní inženýr Policie ČR pro okres Třebíč Pavel Roudenský.

Zbystřit by ale řidiči měli, i když v okrese na záludnost momentálně nenarazí. Povinnost umisťovat značku s přednostní v jízdě totiž s novou vyhláškou zanikla a u nově budovaných kruhových objezdů už nebude muset být.

Přednost zprava platí i na kruhu

Dosud automatická přednost na takových křižovatkách tím zanikne. Pokud by se tak stalo a některý z kruhových objezdů bude označen jen standardní kruhovou modrou značkou bez výzvy k přednosti v jízdě, bude na křižovatce platit přednost zprava. Řidiči, kteří jedou po kruhovém objezdu, by v takovém případě měli dát přednost těm, kteří na něj hodlají vjet.

Novinku ale zkritizoval třeba třebíčský řidič Roman Procházka. „Myslím, že je absolutně zbytečné takové zavedené věci měnit. Lidi byli na něco zvyklí, fungovalo to, a teď bude každý přemýšlet, jak to vlastně na kruháči je. Budou z toho jen zmatky," upozornil.

Fungování okružních křižovatek s předností pravé ruky ohodnotil negativně také internetový server pro řidiče autoforum.cz. „Auta jedoucí po kruhovém objezdu mívala vždy přednost před těmi, co na něj přijíždějí. Bylo to naprosto logické. Být to jinak, kruhový objezd bude při vyšší intenzitě provozu rychle zahlcen vozy, které jím projíždí, dávajíc přednost zprava vozům, co na něj teprve najíždí. Stály by jedny, stály by druhé, stály by všechny. Takový kruháč by vážně nikomu nepomohl, rovnou by se to mohlo jmenovat kruhové parkoviště," poukázali provozovatelé motoristického serveru autoforum.cz.

Novinka vzbudila velký ohlas v médiích. Podle Ministerstva dopravy se však nic revo-lučního nezměnilo. „Řidiči se stejně jako dosud musí řídit dopravním značením a to jim na všech vybudovaných kruhových objezdech říká, že dává přednost ten, kdo ke kru- hu přijíždí," stojí v prohláše- ní ministerstva na jeho webových stránkách.

Nevyloučilo však, že by kru-hové objezdy s předností pravé ruky mohly nově vznikat. Stát by se to podle ministerstva mohlo třeba tam, kde je nízká intenzita provozu.

Vše bude záležet na místních odborech dopravy a po-licii, k jakému dopravnímu značení se u nových kruhových objezdů v budoucnu přikloní. Budou mít dvě možnosti. V případě, že k nim umístí jen modrou kulatou značku, bude na takové okružní křižovatce platit přednost zprava. Pokud dodají ještě ceduli Dej přednost v jízdě nebo Stůj, dej přednost v jízdě, bude to pro řidiče signál, že ti, kteří jedou po kruhovém objezdu, mají přednost.

Kromě málo frekventovaných okružních křižovatek by podle Pavla Roudenského mohly kruhové objezdy s předností zprava vznikat třeba v historických částech měst. „Umím si to představit, protože jde o památkově chráněná místa, do kterých není umisťování přílišného počtu značek žádoucí," řekl třebíčský dopravní inženýr.

Autor: Kamil Černý

30.3.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Pod městským znakem se ukrýval fragment původní fasády radnice ze 17. století. Zlaté slunce v modrém poli. Podle odborníků se jednalo o mechanické hodiny.
2

Fasáda Staré radnice skrývala renesanční fresku usměvavých hodin

Brodské koupaliště zláká v létě k osvěžení stovky lidí za den.

Na brodské koupaliště míří stovky lidí za den

Velké Meziříčí i nadále kraluje třetí lize

Vysočina – Také třetí vystoupení Velkého Meziříčí v letošním ročníku MSFL skončilo úspěchem, přivezlo body z Hulína. V divizi D se poměrně dařilo dalším fotbalovým týmům z Vysočiny.

Chotěboř vyhrála ve Speřicích a vede tabulku

Vysočina – Po třech kolech krajského přeboru jsou jediným týmem, který neztratil ani bod, fotbalisté Chotěboře. Derby mezi Humpolcem a Košeticemi totiž skončilo bez branek.

Šmolovy vévodí okresnímu přeboru

Havlíčkův Brod - Druhou porážku v řadě si ve fotbalovém okresním přeboru připsalo céčko brodského Slovanu. Naopak devět bodů ze tří zápasů mají na svém kontě Šmolovy.

Chotěbořský Krédl rozhodl čtyři minut před koncem okresní derby

Vysočina – Špatný vstup do soutěže mají za sebou v I. A třídě fotbalisté Havlíčkovy Borové, kteří prohráli i třetí zápas v řadě, tentokrát 1:0 padli v Dobroníně a navíc se jim v sezoně ještě nepodařilo vstřelit ani gól.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení