VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ztrátovým prodejnám, které provozuje Coop, hrozí zavření

Třebíčsko - Několik prodejen ve ztrátě a řadě z nich hrozí zavření. Taková je situace v síti prodejen Coop, družstva Havlíčkův Brod, na Třebíčsku. Dřívější Jednoty MB mu nevydělávají. „Doby, kdy jsme byli ochotni tyto ztráty dotovat z vlastních zdrojů, jsou nenávratně pryč. Pokud se nenajde systémové řešení podpory malých venkovských prodejen, tak jich bude ubývat," přiznal předseda havlíčkobrodského družstva Coop Vladimír Stehno.

18.5.2016
SDÍLEJ:

COOP Jednota. Ilustrační foto.Foto: Deník/Jiří Kohout

Ten již jednal s politiky na všech úrovních. Dosud však spíše neúspěšně. Současná vláda podle něj zvyšuje minimální mzdu, která rentabilitě prodejen nepomáhá, Kraj Vysočina zase podporu venkovským prodejnám ústy náměstka hejtmana Libora Joukla odmítl. „Obce mohou každoročně čerpat peníze z Programu obnovy venkova, díky tomu se jim navýší rozpočet, ze kterého pak mohou třeba právě obchod podpořit," míní.

Některé obce na to přistoupily a prodejny Coopu skutečně dotují. Jen letos mu několik desítek tisíc korun poslaly Kladeruby nad Oslavou, Lukov, Nová Ves nebo Vícenice u Náměště nad Oslavou.

Na Třebíčsku však jsou zastupitelé, kteří podpořit prodejnu rázně odmítli. „Ať se na mě nikdo nezlobí, ale to není náš problém, že někdo převzal ztrátovou prodejnu," poznamenal starosta Slavětic René Moravec. „Loni od nás žádali padesát tisíc, což jsme neschválili, a vyjádřili jsme se vcelku jednoznačně. Asi i proto k nám zatím letos žádná další žádost ani nedorazila," dodal.

Sám připustil, že by mu bylo milejší, kdyby obchůdek ve Slavěticích spravoval někdo jiný než někdo, kdo ho provozuje ztrátově. „Radši ať takovou prodejnu zavřou. Pokud by k tomu došlo, určitě bychom se pokusili budovu koupit a nabídnout provoz prodejny někomu z místních. Myslím, že by o to zájem byl," mínil René Moravec.

Platit za provoz prodejny Coopu se nechce ani zastupitelům v Pozďatíně. „Chtělo se po nás čtyřicet tisíc, poslali jsme jim dvacet s tím, že pro ně zajišťujeme další věci, například přípojku vody. Ale ano, obávám se, že zavření prodejny nám reálně hrozí," upozornil starosta František Dundel.

Starosta Pozďatína by si však takový scénář dokázal jen těžko představit. „Chápu, že lidé nakupují ve městech nebo jinde, kde pracují, ale třeba v sobotu, když si jdu ve vsi nakoupit, tak mě často překvapí, jak hodně lidí v prodejně je. Nemyslím si, že by o ni zrovna u nás zájem nebyl, když tam nakupují i rekreanti z blízkých chat," zamýšlel se František Dundel.

Zatímco ve větších obcích budou podle Vladimíra Stehna prodejny i nadále fungovat, ty s menšími obraty, pokud se nic zásadního nezmění, čeká zánik. „V obci s 500 obyvateli už je reálný předpoklad, že bude prodejna zisková, tam už je to o šikovnosti a schopnostech provozovatele, problém se týká obcí s počtem obyvatel do 300 nebo 350 obyvatel," mínil předseda družstva Coop HB.

Náklady na provoz prodejen podle něj stále rostou. Tomu odpovídá i výše požadovaného příspěvku od obcí. Zatímco pro letošek žádal Coop zastupitele v Pozďatíně o 40 tisíc korun, pro příští rok by uvítal pomoc o deset tisíc vyšší. „Bohužel lepší už to asi nebude," poznamenal starosta František Dundel.

Nepřispět ani korunu se před časem rozhodli také ve Slavíkovicích. Situace je tam však zcela odlišná než v jiných místech. Obec totiž chce koupit budovu a Coopu prominout nájemné, které podle starosty Davida Habra, nyní činí 52 tisíc. „Proto si myslím, že bychom už dalších 50 tisíc na provoz prodejny, které jsou po nás požadovány, platit nemuseli," podotkl. K dohodě s provozovatelem tamní prodejny však zatím nedošlo.

Družstvo Coop HB převzal provoz více než 70 prodejen na Třebíčsku v závěru roku 2014 od Jednoty Moravské Budějovice. Od té doby se kvůli ztrátám uzavřela jediná, a to v Příložanech, místní části Jaroměřic nad Rokytnou. Osud dalších zůstává nejistý.

Autor: Kamil Černý

18.5.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Zloděj si do firmy došel pro nářadí

Ilustrační fotografie.
AKTUALIZOVÁNO

Bouřka a silný vítr vyvracely stromy a komplikovaly dopravu

V Jihlavě hoří hala společnosti na zpracování dřeva

Jihlava – Hned jedenáct jednotek hasičů zasahuje od brzkého rána u požáru ve společnosti zabývající se zpracováním dřeva v ulici Na Hranici v Jihlavě. Vyhlášen tam byl třetí stupeň požárního poplachu.

AUTOMIX.CZ

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Sportovně užitková vozidla vládnou světu a to nejen mezi novými auty, ale jejich obliba výrazně roste i mezi ojetinami. Pojďme se tedy podívat na to, jaké možnosti máte, když si chcete pořídit ojeté SUV s relativně omezeným rozpočtem. Probereme si SUV do 300 tisíc a koukneme na pět kusů, které za to stojí. A také na pět, jimž byste se měli vyhnout.

Hospodští v Havlíčkově Brodě nereagují na nabídku malých pivovarů

Havlíčkův Brod – Majitelé hospod na Havlíčkobrodsku prozatím nevyužívají rozmanitých možností, které jim nedávná pivní revoluce nabídla. Nová generace pivařů začíná naplňovat hospody, ale lokální hospodští na moderní vlnu dosud nezareagovali a nabídka piv na pípách zůstává stejná.

Poškozenou vázu v muzeu nahradila kopie světelského kamenosochaře

Lipnice nad Sázavou – V kamenosochařském středisku v Lipnici nad Sázavou vznikla kopie vázy z 18. století, která teď tvoří jednu z dominant novoměstského zámku. Věrnou kopii pískovcové vázy vytvořil student světelské akademie Nicolas Vrána v rámci své maturitní práce.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení