VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zvěř od silnic vyhání zápach z pěny

Žďársko - Dvěma sty tisíci korunami v letošním roce podpoří Kraj Vysočina ve spolupráci s Nadačním fondem Generali údržbu pachových ohradníků na Vysočině. Ve žďárském okrese se konkrétně jedná o finanční podporu ve výši 45 800 korun.

23.5.2013
SDÍLEJ:

Dřevěné kolíky s pěnou obsahující chemickou látku, která zvěř odpuzuje, si myslivci pochvalují. Foto: VLP/Karel Janeček

„V letošním roce bude vyčleněná částka věnována především na údržbu a revizi stávajících chemicky ošetřených silničních úseků. Na projektu Kraj Vysočina s Nadačním fondem Generali spolupracuje od roku 2010, a bezpečnějších je tak sto kilometrů silnic na Vysočině. Pachové ohradníky jsou v současné době jednou z nejefektivnějších prostředků vedoucích ke snižování počtu střetů vozidel se zvěří," informovala mluvčí krajského úřadu Jitka Svatošová.

Pachové ohradníky se speciální pěnou, která vydává pro zvěř odpudivý zápach, ji přimějí, aby před vozovkou zpozorněla. Od začátku projektu bylo na Vysočině osazeno více než sedm tisíc dřevěných kůlů s pěnou.

Chemická látka, která zvěř odpuzuje, se do pěny obvykle dodává jednou za čtvrt roku, pokud se kůly nacházejí v závětří. Zhruba jedenkrát během dvou měsíců je třeba pěnu obnovit, je-li zvěř odpuzující pěna umístěna na kůlech, které stojí na větrném místě.

Nebezpečné úseky: mezi lesem a polem

„V letošním roce bude po dohodě s uživateli honiteb příspěvek využit především na údržbu už ošetřených úseků," uvedl Jiří Bartoš z oddělení lesního hospodářství na krajském úřadě.

Dotace, kterou myslivci na pachové plašiče dostávají, však nepokryje veškeré náklady, které jsou s jejich instalací spojené. Zejména pokud se myslivci v jednotlivých honitbách snaží kůly rozmístit i v dalších nebezpečných úsecích, jichž není ve žďárském okrese s četnými lesními porosty málo.

„Nejhorší to bývá v místech, kde je z jedné strany silnice les a z druhé pole s nějakou pro zvěř lákavou plodinou, třeba s řepkou. V takových úsecích pak bývá střetů motorových vozidel se zvěří nejvíce," poznamenal pro Deník Oldřich Sedlář, jednatel Okresního mysliveckého spolku ve Žďáře nad Sázavou.

„Dotace, kterou dostáváme, nám stačí jenom na chemii, instalaci kůlů si myslivci zajišťují sami a kromě toho v jednotlivých sdruženích na pachové ohradníky sami finančně přispívají. Letos tak v okrese v jejich režii přibydou další úseky s ohradníky, například v Bobrové, v Rokytně nebo v Herálci," pokračoval Sedlář s tím, že v okrese jsou udržovány čtyři desítky kilometrů pachových ohradníků.

Výhodou je, že zvěř si místa, kde byly v předchozím období pachové ohradníky použity, nějakou dobu pamatuje a vyhýbá se jim, i když na novou aplikaci odpuzující látky ještě v úseku nestačilo dojít.

Podle Sedlářových slov je již prokázáno, že ztráty na zvěři i majetku jsou díky instalaci pachových ohradníků v kritických lokalitách výrazně nižší. „Například v úseku od Stržanova směrem na Škrdlovice, který vznikl jako jeden z prvních v okrese, ubylo srážek se zvěří až o osmdesát procent," podotkl Oldřich Sedlář.

„Bylo by dobré, kdyby se v tomto projektu byla ochotna angažovat ještě nějaká další pojišťovna, u které je pojištěno hodně motoristů," dodal jednatel mysliveckého spolku Sedlář.

Autor: Zlata Ptáčková

23.5.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Vzala stopařku a přišla o pěněženku

Michaela Horáková začala budovat své sny, oprostila se od stereotypní společnosti a založila vlastní architektonické studio. K tomu přišla tento rok s vlastní módní značkou Mishe.
25

Tvrdohlavě kráčím proti proudu

Dobrohostov opět naservíroval porci dobré muziky

Dobrohostov - Magické prostředí letního parketu v Dobrohostově opět přivítalo festival Stock Dobrohostov. Největší přehlídka regionálních kapel z Vysočiny přinesla nadupaný program a dobrou atmosféru. Tahouny letošního ročníku byly kapely Krausberry, Morava nebo Šohajka.

OBRAZEM: Úroda na Sádku je nejlepší za pět let. Suchu navzdory

Vysočina /ROZHOVOR/ – V nejzápadnější a nejvýše položené viniční trati Znojemské podoblasti právě dozrávají hrozny. Pro vinaře Lubomíra Lampíře z Vinařství Sádek u Kojetic a jeho spolupracovníky tím začíná jedno z nejnáročnějších období. Hrozny ze Sádku i z ciziny se začnou měnit v burčák a následně i ve víno. Vedla k tomu náročná sezona, která nejspíš přinese výjimečnou úrodu.

OBRAZEM: Krucemburk láká na výstavu květin

Krucemburk - Po dvou letech opět rozkvetly reprezentační prostory Úřadu městyse Krucemburk. Spolek zahrádkářů zde po celý víkend 19. a 20. srpna pořádá tradiční výstavu květin. Výstava je milovníkům kvetoucí krásy zpřístupněna vždy v době od 9 do 17 hodin.

Zloděj si do firmy došel pro nářadí

Světlá nad Sázavou – Případ krádeže nářadí k pracovnímu stroji prošetřují policisté z obvodního oddělení ve Světlé nad Sázavou. Ke krádeži došlo někdy v době mezi 7. a 15. srpnem v obci Příseka.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení