„Vzhledem k tomu, že se obžalovaný dopustil vysoce nebezpečného společenského jednání, soud mu navíc vyslovil i zákaz činnosti v ozbrojených složkách, a to na dobu pěti let,“ uvedl v rozsudku Doležal. Verdikt nenabyl právní moci. Obhájce se odvolal a případ putuje ke krajskému soudu.

Co s tím uděláme?

Obviněný měl 6. srpna 2008 v rámci služby u Radostína, kterou vykonával s dalšími dvěma policisty, zastavit osobní auto muže z Liberecka. Oznámil mu, že se dopustil přestupku překročením povolené rychlosti.

„Sdělil mi, co se stalo, a vyzval mě, abych vystoupil a odvedl mě k zadní části vozu. Tam mi zopakoval, že je můj přestupek zaznamenán radarem a že mi hrozí pokuta ve výši dvou a půl tisíce. Pak se mě zeptal, co s tím uděláme,“ uvedl poškozený. Dodal, že zmíněnou hotovost u sebe neměl, vrátil se proto do auta, kde dali s manželkou dohromady tisíc korun. „Nevím, jestli to byly dvě pětistovky nebo tisícikoruna. Vrátil jsem se k policistovi a řekl mu, že víc nemám. On si vzal tisíc korun a řekl, že můj přestupek nebude nikde zaevidován. Pokutové bloky mi nedal. Tím to skončilo,“ popsal událost muž.

Manželé z Liberecka ale neprojížděli Radostínem sami. Před nimi jeli v autě jejich známí. „Čekali na nás a ptali se, co se stalo. Ubezpečili mě, že není možné, abych jel rychle. Jeli několik metrů před námi a předpisově,“ poznamenal poškozený. Doma se o svůj zážitek podělil s otcem. Ten nelenil a zkontaktoval Inspekci ministra vnitra. Ta se případem začala zabývat a činnost obviněného policisty prověřovala a sledovala. Nezaznamenala ale jediný jeho prohřešek.

Součástí vyšetřování byla i rekognice. Tam nejen poškozený, ale i jeho žena, policistu poznali. Průběh rekognice obhajoba u soudu napadla. Zdůraznila, že poškozený i svědci uvedli ve spise markanty, které ostatní figuranti neměli. Obžalovaný i jeho obhájce se také dožadovali, aby poškozený soudu předložil knihu jízd. Poškozený totiž uvedl, že u Radostína byl se služebním autem. Soud jejich žádosti nevyhověl.

Sám L. S., který u policie slouží řadu let, a to bez jediného kázeňského přestupku, si na setkání s poškozeným mužem nevzpomíná. Stejně jako jeho dva kolegové soudu řekl, že každý den ve službě zkontroloval desítky řidičů. Z hlídkových listů nicméně vyšlo najevo, že v inkriminovaný čas u Radostína byl.

Komplot?

Obhájce ho kromě jiného hájil také tím, že zhruba ve stejnou dobu pokutoval tisíci korunami i jiného řidiče s libereckou registrační značkou. „Jsem přesvědčen, že tento pokutovaný muž a otec poškozeného se znají. Domluvili se a otec následně kontaktoval inspekci,“ popsal vizi obhájce. Upozornil také na rozpory ve výpovědích svědků. Policista L. S. je od 1. dubna letošního roku postaven mimo službu.