VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Amnestie: 43 žen už zase „sedí"

Světlá nad Sázavou – Před rokem bylo v rámci prezidentské amnestie ze světelské věznice propuštěno celkem 334 odsouzených žen, které si tam odpykávaly několikaměsíční tresty za drobné krádeže a podvody.

3.1.2014 1
SDÍLEJ:

Věznice. Za vězeňskou mříží mají ženy možnost napravit se, ale také získat vzdělání a kvalifikaci.Foto: Deník/archiv

Podle informací mluvčí věznice ve Světlé Evy Hodné se do tohoto zařízení prozatím vrátilo 43 žen, což je zhruba deset procent žen tehdy propuštěných.

„Propouštění se uskutečnilo ve dvou vlnách. První vězeňkyně odešly už pátý nebo šestý den po vyhlášení amnestie, další odcházely v průběhu měsíce ledna, února i března," doplnila Eva Hodná. Dodala, že později věznici opouštěly ty ženy, jejichž případy se musely ještě řešit u příslušných okresních soudů.

Mezi vězeňkyně, které se do věznice vrátily, patří i legenda mezi českými vězeňkyněmi Marie Lavičková. Ta je známá jako Máňa z dokumentu české režisérky Heleny Třeštíkové. Máňa se dokonce zasloužila o český rekord, když 4. ledna minulého roku prošla na svobodu branami světelské věznice a již čtyři dny poté se jimi vrátila zase zpět za mříže. Ostatní vězeňkyně se pak podle Hodné do zařízení postupně vracely v období prvních třech měsíců loňského roku.

Eva Hodná dále uvedla, že díky vyhlášení prezidentské amnestie se tehdy přeplněné věznici ve Světlé nad Sázavou ulevilo, a to jak z hlediska snížení počtu vězeňkyň, tak i po stránce personální a finanční. „Nyní máme konečně více prostoru pro terapii a volnočasové aktivity, více se také zaměřujeme na výchovu odsouzených," popsala výhody Hodná.

V současné době si za zdmi světelské věznice odpykává svůj trest 508 odsouzených žen. Volných míst je tam 300.

Před prezidentskou amnestií  obývaly světelské vězeňkyně budovu věznice ve dvou patrech v pokojích po osmi. Nyní se o společný pokoj dělí čtyři až šest žen. Mezi odsouzenými je v současné době šest matek a šest dětí.

Amnestie některé vězněné ženy ale pořádně zaskočila. Semitam v Havlíčkově Brodě je sociální firma, která nabízí lidem z výkonu trestu možnost najít v životě uplatnění. Podle vedoucí firmy Martiny Kadlecové se odsouzení po návratu do civilního života potýkají s mnoha problémy. Zvlášť poslední velká amnestie mnohé z nich pořádně zaskočila.

Semitam rozšiřuje svoje služby

„S některými odsouzenými například v ženské věznici ve Světlé nad Sázavou  jsme byli delší dobu v kontaktu. Předpokládali jsme, že nás po propuštění vyhledají a budeme s nimi dál pracovat. Jenže velká amnestie to zkomplikovala. Odsouzení po propuštění z věznic zamířili hned domů, což je pochopitelné. Den propuštění je událost, na kterou každý z nich čeká. Ale některým hrozí, že po návratu do svého prostředí zapadnou do starých zvyklostí. Najdou staré přátele, přestanou mít zájem svůj život měnit. Není vyloučené, že se opět po čase ocitnou zpátky ve vězení," konstatovala Kadlecová.

V současné době rozšiřuje firma Semitam svoje služby o projekt se zvláštním názvem El Paso Vysočina. Je to celokrajský projekt, který od roku 2012 poskytuje terénní program lidem, kteří se vracejí z výkonu trestu.

Od září 2013 se rozšířila služba o osoby odsouzené a jejich blízké.

Program nabízí pomoc při odstraňování bariér, které jim brání v sociálním začleňování,  formou kontaktu se společenským prostředím, sociálně  terapeutickými činnostmi a pomoc při uplatňování práv, oprávněných zájmů a při obstarávání osobních záležitostí.

Projekt má hlavní sídlo v Třebíči, další poradenská místa jsou v Jihlavě, Žďáře nad Sázavou, Havlíčkově Brodě a Pelhřimově.

S klienty pracují vyškolení sociální pracovníci. Nabízí individuální poradenství a  podpůrnou asistenci v podobě vyřizování osobních dokladů, sociálních dávek, rovněž  možnost bytování.

Aneta Slavíková

Autor: Štěpánka Saadouni

3.1.2014 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Pod městským znakem se ukrýval fragment původní fasády radnice ze 17. století. Zlaté slunce v modrém poli. Podle odborníků se jednalo o mechanické hodiny.
2

Fasáda Staré radnice skrývala renesanční fresku usměvavých hodin

Brodské koupaliště zláká v létě k osvěžení stovky lidí za den.

Na brodské koupaliště míří stovky lidí za den

Velké Meziříčí i nadále kraluje třetí lize

Vysočina – Také třetí vystoupení Velkého Meziříčí v letošním ročníku MSFL skončilo úspěchem, přivezlo body z Hulína. V divizi D se poměrně dařilo dalším fotbalovým týmům z Vysočiny.

Chotěboř vyhrála ve Speřicích a vede tabulku

Vysočina – Po třech kolech krajského přeboru jsou jediným týmem, který neztratil ani bod, fotbalisté Chotěboře. Derby mezi Humpolcem a Košeticemi totiž skončilo bez branek.

Šmolovy vévodí okresnímu přeboru

Havlíčkův Brod - Druhou porážku v řadě si ve fotbalovém okresním přeboru připsalo céčko brodského Slovanu. Naopak devět bodů ze tří zápasů mají na svém kontě Šmolovy.

Chotěbořský Krédl rozhodl čtyři minut před koncem okresní derby

Vysočina – Špatný vstup do soutěže mají za sebou v I. A třídě fotbalisté Havlíčkovy Borové, kteří prohráli i třetí zápas v řadě, tentokrát 1:0 padli v Dobroníně a navíc se jim v sezoně ještě nepodařilo vstřelit ani gól.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení