VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Bývalý barman svou vinu doznal, jeho komplic nikoliv

Havlíčkův Brod – U Okresního soudu v Havlíčkově Brodě v úterý padly tresty za zločiny, které letos v únoru a dubnu v restauraci Kozlovna na havlíčkobrodském Smetanově náměstí spáchali Karel Lepič a Oldřich Šenk.

26.8.2014
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Deník/archiv

Soud je oba uznal vinnými a Karla Lepiče odsoudil za pomoc k zvlášť závažnému zločinu loupeže, za krádež, částečně spáchanou ve spolupachatelství, a také za zpronevěru k nepodmíněnému trestu odnětí svobody v délce trvání čtyř let a šesti měsíců ve věznici s dozorem. Šenkovi, a to za zvlášť závažný zločin loupeže a krádež spáchanou ve spolupachatelství, pak soud vyměřil nepodmíněný trest vězení v délce trvání dvou let a devíti měsíců ve věznici s dozorem.

Rozsudek je v případě Karla Lepiče pravomocný, obě procesní strany se vzdaly práva na odvolání, v případě Oldřicha Šenka si ale státní zástupce i jeho obhájce vzali lhůtu na rozmyšlenou.

„Lituji všeho, co se stalo," uvedl Lepič, který v Kozlovně pracoval jako barman, a znovu se omluvil svému bývalému zaměstnavateli, jemuž způsobil finanční újmu v řádu několika statisíců korun. „Chci svou vinu napravit a dluhy splatit. Budu se také léčit ze závislosti na hracích automatech," dodal Lepič. Ten při vyšetřování, ani před soudem, nic neskrýval a ke všem činům, které spáchal sám, nebo za pomoci Šenka, se doznal.

Obžalovaný Šenk odmítl před soudem vypovídat a všechna obvinění odmítl. „Cítím se být nevinný. Žádného přepadení jsem se nedopustil a nic jsem neukradl," prohlásil Šenk.

Oba obžalovaní byli v době před spácháním uvedených zločinů v tíživé finanční situaci. Lepič propadl automatům, Šenk se svoje dluhy snažil řešit vyhlášením osobního bankrotu. Nakonec se dohodli, že si peníze vezmou v Kozlovně a na noc z 2. na 3. února naplánovali přepadení.

„Šenk přijel ke mně do bytu, přivezl si oblečení a nějakou zbraň. Nevím, co to bylo, ale rozhodně nebyla funkční. Dal jsem mu lepicí pásku na svázání barmana a řekl mu, kde najde peníze a klíče od trezoru. Počkali jsme do tří hodin a pak Šenk odešel. Vrátil se asi za osm minut a přinesl peníze. Ty jsme si rozdělili. Dohodli jsme, že tu zbraň, nebo ten předmět, zlikviduji. To jsem ale neudělal. Později si ji vzal Šenk, ale co s ní udělal, nevím," vypověděl již v průběhu úvodního hlavního líčení Lepič.

Pachové stopy

Přepadení barmana bylo podle žalobce i soudu provedeno brutálním způsobem. Maskovaný Šenk ho totiž ráznými pokyny donutil, aby si lehl na zem a doplazil se do kuchyně. Tam ho lepící páskou spoutal a přivázal ke sporáku. A právě pachové stopy na lepicí pásce Šenka usvědčily.

Jeho obhájce se to snažil zpochybnit. Argumentoval především procesním pochybením policie při posuzování a zpracování pachové identifikace. „Lepič a Šenk se dobře a dlouho znali a společně často pobývali v Lepičově bytě. Mohlo se klidně stát, že pachová stopa Šenka se na pásku dostala právě tam. Třeba položením části jeho oděvu na tu pásku," konstatoval obhájce.

Ten navíc zpochybnil i výstupy z monitorovacího systému v Kozlovně v inkriminovaných dnech i věrohodnost výpovědi a doznání Lepiče s odkazem na jeho hráčskou a drogovou závislost. Tu Lepič v průběhu úvodního hlavního líčení připustil.

„Aby zakryl své dluhy, lhal Lepič nejen svému zaměstnavateli, ale i okolí. Věděl také, že Šenk již byl soudně trestán za drogový delikt a mohl ho tak považovat za člověka, kterého by mohl za pachatele označit. Lepič tak vše mohl naplánovat a udělat sám," pokračoval obhájce. Požadoval také, aby soud nechal na Lepiče vypracovat příslušný znalecký posudek. Neuspěl ale a soud nepřijal ani konstrukci, na které obhajobu svého mandanta postavil.

Peníze z loupeže ovšem Lepičovi nestačily. V dubnu proto postupně zpronevěřil majiteli Kozlovny další.

Útěk do Znojma

„Řekl jsem mu, že jsem je půjčil jiným lidem, kteří v Kozlovně hráli automaty. Ve skutečnosti jsem je použil pro svou potřebu, na automaty," doznal se již dříve Lepič. Ten se přiznal i k tomu, že naplánoval vloupání do Kozlovny, ke kterému došlo 24. dubna. „Šenk mi jen pomáhal nakládat věci do auta," uvedl Lepič.

Z restaurace tak zmizely stovky tisíc korun, větší část z vykradených automatů, a navíc i zboží: cigarety, alkohol, záznamová zařízení a další. „Pár hodin před tím jsem zaslechl v Kozlovně dva policisty, kteří tam byli jako hosté, jak se baví o tom únorovém přepadení a o mně. Zpanikařil jsem a po provedení té krádeže z Havlíčkova Brodu uprchl. Neutíkal jsem před trestem, ale před hanbou," řekl Lepič. Toho posléze ve Znojmě zadržela tamní policie.

Trestné činy, kterých se Lepič s Šenkem v Kozlovně dopustili, označili žalobce i senát okresního soudu za zvlášť společensky a lidsky nebezpečné, to s ohledem na přepadeného barmana. Vyšší trest soud Lepičovi uložil především proto, že byl iniciátorem spáchaných zločinů a profitoval z nich daleko více než Šenk.

Soud při stanovení trestu Karlu Lepičovi zohlednil jeho dosavadní trestní bezúhonnost a úplné doznání. Vzal v potaz také informaci o tom, že jeho rodina začala splácet jeho dluh vůči bývalému zaměstnavateli. Kromě toho konstatoval, že ve věznici s dozorem bude moci Lepič pracovat, a tím umořovat svoje dluhy, a využívat odborných služeb při eliminaci jeho závislostí.

Autor: Jaromír Kulhánek

26.8.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc.
AUTOMIX.CZ
20

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Malé pivovary zažívají boom. Na jejich nástup však hospody nedokáží reagovat a na čepu stále nabízí stejná piva.
1

Hospodští v Havlíčkově Brodě nereagují na nabídku malých pivovarů

Poškozenou vázu v muzeu nahradila kopie světelského kamenosochaře

Lipnice nad Sázavou – V kamenosochařském středisku v Lipnici nad Sázavou vznikla kopie vázy z 18. století, která teď tvoří jednu z dominant novoměstského zámku. Věrnou kopii pískovcové vázy vytvořil student světelské akademie Nicolas Vrána v rámci své maturitní práce.

Kuki se vrací domů. Chytili ho v Jihlavě

Jihlava – Tříměsíční pobyt ve volné přírodě Kukimu končí. Od tohoto pondělí ví o klokanovi, který utekl už v květnu svému majiteli z rodinné farmy v Mohelnici na Olomoucku, celá republika. V pátek ráno se ho podařilo pracovníkům jihlavské zoologické zahrady, hasičům a městským policistům chytit ve Starých Horách v lokalitě Červené domky.

Most nad Doubravkou je už minulostí

Havlíčkobrodsko - Do Nového Ranska, místní části Ždírce nad Doubravou na Havlíčkobrodsku, se motoristé jen tak lehce nedostanou. Most na silnici první třídy číslo 34, překlenující řeku Doubravu, totiž přestal existovat. Příčinou je jeho kompletní demolice.

Na zvířátka i aquazorbing zve Pavlov

Pavlov – V Pavlově se v sobotu 19. srpna uskuteční další ročník Pavlovských slavností.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení