VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Cizinecká policie hledá i kradená auta

Vysočina – Nový přístroj, který dokáže rozeznat pravý cestovní pas od falzifikátu, mají od konce uplynulého roku k dispozici příslušníci cizinecké policie na Vysočině.

3.2.2014
SDÍLEJ:

Kontrola. Za loňský rok vyrazili policisté z odboru cizinecké policie na Vysočině k celkem 25 016 pobytovým kontrolám, při kterých zkontrolovali 79 541 cizinců, ověřili 974 pozvání a zkontrolovali také 47 033 zavedených ubytovacích lístků.Ilustrační foto:Foto: Deník/archiv

„Jde o videospektrální komparátor, který je navržený především pro kontrolu pasů, víz, průkazů a  pro běžné zkoumání podezřelých nebo sporných dokumentů," popsala mluvčí krajského policejního ředitelství Dana Čírtková.

Přístroj podle ní policistům umožňuje zkoumat bezpečnostní prvky dokumentů a výběrem světelných podmínek a  filtrů odhalovat takové změny, které nejsou pouhým okem viditelné. „Zařízení umožňuje zkoumat i malé detaily v barvě nebo v infračerveném zobrazení. Přístroj je možné převážet a je možné jej napájet i z autobaterie," popsala mluvčí.

Policisté z oddělení dokladů a specializovaných činností se podle mluvčí zaměřují hlavně na zkoumání pravosti pasů, řidičských průkazů, ale i dokladů předkládaných cizinci při žádostech o pobyt. „Jde o rodné listy, výpisy z rejstříku trestů, oddací listy. Skupina specialistů disponuje vozidlem, které je vybavené speciálním zařízením pro odhalování padělaných dokladů a k dispozici má také zařízení pro noční vidění," popsala Čírtková.

Tři priority

Celý odbor cizinecké policie Krajského ředitelství policie Kraje Vysočina se podle mluvčí vloni zaměřil na tři základní priority. „Mezi nejdůležitější patřily oblast nelegální migrace a oblast pobytových kontrol a dále také spolupráce s obcemi s rozšířenou působností při zjišťování předkládaných řidičských průkazů cizinci. V rámci akce Čistka jsme kontrolovali technické průkazy a dokumenty při zaevidování vozidel dovážených z ciziny. Při této činnosti policisté dosáhli velmi dobrých výsledků," uvedla mluvčí.

Cizinecká policie operuje podle Čírtkové hlavně v místech s větším pohybem cizinců. „Při pobytových kontrolách se policisté věnovali zejména legálnosti pobytu cizinců na území České republiky, pravosti a platnosti dokladů, účelovým sňatkům, napomáhání k pobytu i napomáhání legálnosti zaměstnávání cizinců," popsala Čírtková.

Tranzitní kraj

Vysočina slouží podle policistů hlavně k tranzitu nelegálních migrantů do jiných krajů nebo států. „Jako rizikové lokality z toho pohledu byly vyhodnoceny dálnice D1 a komunikace vedoucí k hranici ve směru na Znojmo a České Budějovice. Běženci bývají většinou převáženi v osobních a nákladních autech a v úkrytu ložných ploch kamionů tak směřují k další cestě do zemí Evropské unie," vysvětlila mluvčí.

Několik aut s lidmi, mířícími za vidinou lepšího života na Západ, vloni policisté našli i na Vysočině. „Jednalo se většinou o nelegální migraci státních příslušníků Gruzie nebo Afghánistánu," uvedl vedoucí odboru cizinecké policie Leoš Švarc. „Gruzínci bývají většinou žadateli o azyl v Polsku. K nám pak často přicestují z Polska a za pomoci dalšího cizince, často právě státního příslušníka Polska, se pak snaží přejet v osobním do Rakouska nebo Německa," doplnil Leoš Švarc.

Jeden takový případ se odehrál loni na dálnici. „V noci jsme na 122. kilometru dálnice D1 ve směru na Brno kontrolovali tři Gruzínce, kteří měli namířeno do Německa," uvedla Čírtková. „V Litvě si koupili starší auto VW Golf, kterým pokračovali sami až na naše území," doplnila mluvčí.

Policie na Vysočině také našla Afghánce, kteří přicestovali takzvanou Balkánskou cestou. „Jejich cesta mívá většinou stejný scénář. Do nákladních prostor kamionů nebo dodávkových vozidel nastupují většinou na srbském nebo maďarském území a řidič o skutečnosti, že převáží migranty v úkrytu vozidla, v některých případech ani neví," vysvětlil policista Švarc.

Kradená auta

Cizinečtí policisté se zabývají též odhalování zlegalizovaných aut, která často pocházejí z krádeží. Podíleli se i na celostátní akci Čistka, během níž našli více než devadesát neregulérně přihlášených aut.

Další prioritou cizinecké policie byly vloni podle Čírtkové společné kontroly s celníky a s oblastním inspektorátem práce. „Kontrolovali zaměstnávání cizinců a legálnost jejich pobytu," popsala.

Cizinecká policie na Vysočině vloni podle mluvčí zaevidovala šestnáct přečinů. Z toho pět z nich mají na svědomí cizinci. „Jednalo se o padělání a pozměňování veřejné listiny, maření výkonu úředního rozhodnutí a ohrožení pod vlivem návykové látky," uvedla Čírtková.

„Za loňský rok zjistila cizinecká policie 3 534 přestupků, za které policisté uložili v blokovém řízení pokuty  za více než milion korun korun. Celkem 1 679 přestupků bylo řešeno podle zákona o pobytu cizinců na území České republiky. Dále bylo zjištěno 31 správních deliktů ubytovatelů. Za tyto správní delikty policisté v blokovém řízení vybrali pokuty ve výši bezmála osmdesáti tisíc," popsala mluvčí.

Cizinecká policie vloni vydala čtyřiatřicet rozhodnutí o správním vyhoštění ze země. „Tři cizinci byli umístěni v zařízení pro zajištění cizinců Bělá Jezová za účelem předání do jiné země," uvedla mluvčí s tím, že cizinecká policie vloni také našla sedm lidí, kteří byli v celostátním pátrání.

Autor: Redakce

3.2.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Zloděj si do firmy došel pro nářadí

Ilustrační fotografie.
AKTUALIZOVÁNO

Bouřka a silný vítr vyvracely stromy a komplikovaly dopravu

V Jihlavě hoří hala společnosti na zpracování dřeva

Jihlava – Hned jedenáct jednotek hasičů zasahuje od brzkého rána u požáru ve společnosti zabývající se zpracováním dřeva v ulici Na Hranici v Jihlavě. Vyhlášen tam byl třetí stupeň požárního poplachu.

AUTOMIX.CZ

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Sportovně užitková vozidla vládnou světu a to nejen mezi novými auty, ale jejich obliba výrazně roste i mezi ojetinami. Pojďme se tedy podívat na to, jaké možnosti máte, když si chcete pořídit ojeté SUV s relativně omezeným rozpočtem. Probereme si SUV do 300 tisíc a koukneme na pět kusů, které za to stojí. A také na pět, jimž byste se měli vyhnout.

Hospodští v Havlíčkově Brodě nereagují na nabídku malých pivovarů

Havlíčkův Brod – Majitelé hospod na Havlíčkobrodsku prozatím nevyužívají rozmanitých možností, které jim nedávná pivní revoluce nabídla. Nová generace pivařů začíná naplňovat hospody, ale lokální hospodští na moderní vlnu dosud nezareagovali a nabídka piv na pípách zůstává stejná.

Poškozenou vázu v muzeu nahradila kopie světelského kamenosochaře

Lipnice nad Sázavou – V kamenosochařském středisku v Lipnici nad Sázavou vznikla kopie vázy z 18. století, která teď tvoří jednu z dominant novoměstského zámku. Věrnou kopii pískovcové vázy vytvořil student světelské akademie Nicolas Vrána v rámci své maturitní práce.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení