Za první pololetí letošního roku dokumentují policisté z Krajského ředitelství policie Kraje Vysočina celkem 4 275 trestných činů, což je ve srovnání se stejným obdobím loňského roku o 330 skutků méně. Jinými slovy: Počet trestných činů v kraji se za prvních šest měsíců snížil o 7,17 procenta.

Objasněnost za šest měsíců letošního roku dosáhla 50,60 procenta, to znamená, že každý druhý případ byl vyřešen. V porovnání s loňským prvním pololetím došlo ke zvýšení objasněnosti o 3,68 procenta.

„Policisté na Pelhřimovsku dosáhli letos objasněnosti dosahující téměř 58 procent, což je v rámci celé České republiky vynikající výsledek," poznamenala krajská policejní mluvčí Dana Čírtková.

Od ledna do konce června policisté v kraji zaznamenali výrazný pokles počtu případů v oblasti násilné trestné činnosti, a to vražd i loupežných přepadení. Na Vysočině se staly tři vraždy a všechny byly kriminalisty vyřešeny.

Hned v lednu se stala obětí pokusu o vraždu chovatelka psů a koček z Unčína na Žďársku. Pachatelem byl řemeslník Libor Mráz. Žena žije, ale utrpěla vážné poranění mozku, a domů se nejspíš už nevrátí.

V březnu pak krajští kriminalisté oznámili, že jednadvacetiletá Lucie K. z Havlíčkova Brodu má na svědomí smrt ne jednoho, ale dvou novorozenců. Lucie K. se i ke druhému činu přiznala.

A v květnu se vysočinským kriminalistům podařilo vyřešit vraždu v Lukově na Třebíčsku, jež byla fingovaná jako sebevražda. Pachatelem byl pětatřicetiletý Štěpán Kavan z Moravských Budějovic.

Za první pololetí policisté v kraji vyšetřovali celkem dvacet případů trestných činů loupeže a šestnáct z nich se podařilo objasnit. „Objasněnost tak u loupeží dosáhla osmdesáti procent. Kromě toho se nám podařilo dodatečně objasnit i pět loupežných přepadení, které pachatelé spáchali v předchozím roce," sdělila Čírtková.

Veřejnost podle ní nejvíce sleduje a citlivě vnímá především násilné trestné činy. U nich došlo za prvních šest měsíců k poklesu počtu případů o jedenáct procent.

Počet loupežných přepadení se letos snížil o osmadvacet procent. Pokud jde o tyto případy, dosáhli kriminalisté na Vysočině osmdesátiprocentní objasněnosti. Na Havlíčkobrodsku a Jihlavsku dokonce sta procent.

Starosti letos kriminalistům přidělává nárůst počtu případů úmyslného ublížení na zdraví těch bylo ve srovnání se stejným obdobím loňského roku o 24 procent více. Naopak výraznější pokles policisté zaznamenali u trestného činu porušování domovní svobody, a to o 31 procent.

K nárůstu kriminality o téměř šedesát procent došlo letos v oblasti mravnostní trestné činnosti, především u znásilnění a pohlavního zneužívání. Ze 64 letošních případů mravnostních trestných činů se podařilo objasnit 46 mravnostních trestných činů.

Lidé si některé případy vymysleli

„Bohužel i letos se ukázalo, že některá oznámení se v průběhu vyšetřování ukázala jako vymyšlená. Každému přijatému oznámení musí kriminalisté věnovat maximální pozornost a všechny vymyšlené případy je pak zbytečně zatěžují a zdržují od jiné práce," postěžovala si mluvčí Čírtková s tím, že vůči osobám, které si skutek vymyslí, budou kriminalisté postupovat i v budoucnu zcela nekompromisně. „Tyto osoby se pak samy vystavují trestnímu stíhání," podotkla Čírtková.

Na území Vysočiny došlo letos také k poklesu případů v oblasti majetkové trestné činnosti, a to téměř o třináct procent.

Naopak k mírnému zvýšení případů došlo v oblasti hospodářské trestné činnosti. Za šest měsíců kriminalisté vyšetřovali celkem 610 hospodářských trestných činů, což představuje o šest procent více než za stejné období loňského roku. „Objasněnost se pohybuje na téměř 54 procentech," uvedla Čírtková.

O více než pět procent se pak zvýšil počet případů v oblasti zbývající kriminality, kam spadá maření výkonu úředního rozhodnutí a vykázání, nedovolená výroba a distribuce psychotropních látek a jedů, výtržnictví, sprejerství a také ohrožování výchovy mládeže.