VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Expert: Pacienti na vozíčcích by měli jezdit s pásy

Vysočina – V jihlavské nemocnici vyklopil sanitář pacientku z vozíku a zranil ji. Podle odborníka jsou řešením bezpečnostní pásy.

3.5.2013
SDÍLEJ:

Na invalidních vozících v nemocnicích pacienty přepravují běžně. Třeba i na aktivity, které mají hospitalizované vytrhnout 
z běžného léčebného pobytu. Na vozících třeba pacienti Nemocnice Jihlava loňský listopad poslouchali houslový koncert.Foto: Deník/ Libor Plíhal

Nedávný případ pádu pacientky z nemocničního vozíku v Jihlavě nemusel skončit tragicky, kdyby nemocnice používala bezpečnostní pásy. „Podobné nehody nejsou v českých ani světových nemocnicích ničím výjimečným. Pro starší pacienty často končí těmi nejhoršími následky. Jde o celosvětový problém, proto použití bezpečnostních pásů u vozíků a dalších preventivních opatření při převozu pacientů významně snižuje riziko nežádoucích pádů," řekl odborníka na lékařskou péči David Marx.

Tragický případ se v jihlavské nemocnici stal v lednu. Zřízenec, který převážel šestasedmdesátiletou Irenu Hlouškovou, nezvládl zatáčku, narazil do zdi a žena z vozíku vypadla na zem. Při pádu si zlomila stehenní kosti na obou nohách a podle příbuzných si poranila i hlavu. Po několikahodinové operaci už zůstala žena, která v nemocnici pracovala celý život, upoutaná na lůžku a po osmi týdnech zemřela. Na Vysočině jde o ojedinělý a extrémní případ.

Případ z Jihlavy tento týden začala vyšetřovat policie, protože rodina podala na nemocnici 18. dubna trestní oznámení. „Babička jela do nemocnice na rutinní vyšetření, ani tam neměla být hospitalizována, a nakonec se už domu nikdy nevrátila," zdůvodnila vnučka Adéla Hloušková.

Co lze dělat?

Nežádoucí pády trápí všechna zdravotnická zařízení. Jak s nimi bojuje pět nemocnic na Vysočině? „Prosím, nevstávejte, použijte zvonek," vyzývají například cedule u lůžek rizikových pacientů v třebíčské nemocnici.

Problematice pádů se třebíčská nemocnice věnuje dlouhodobě od roku 2004, kdy byla zapojena do celonárodního projektu Fakultní Thomayerovy nemocnice Prevence pádů a zranění. „Pracoviště LDN bylo vybaveno patnácti lůžky s nastavitelnou výškou. Minimálně jedenkrát ročně prochází personál školením v problematice prevence pádu a zranění. Jedenkrát ročně je také kontrolován technický stav transportních vozíků. Všechna tato opatření vedla k pomalému snižování počtu pádů a snižování podílu zranění," uvedla mluvčí nemocnice Simona Kafoňková.

Nejčastější příčinou pádů byla v loňském roce ztráta rovnováhy nebo nestabilita při chůzi. Podle Davida Marxe si pacienti způsobí zranění sami, ale jsou způsobeny i provozními příčinami. Například kluzkou podlahou či chybějícími madly.

Upadlo kolečko

U případu z Jihlavy ředitel nemocnice rodině řekl, že u vozíku údajně upadlo kolečko. Prvotní informace ale spíše nasvědčovaly tomu, že zřízenec jel s vozíkem příliš rychle nebo nedával při jízdě pozor.

Podle mluvčí Moniky Pytlíkové jsou zaměstnanci jihlavské nemocnice pravidelně proškolováni. „Konkrétně pádů z vozíku máme za poslední dva roky dva. Ve druhém případě došlo jen k lehkému zranění. Ihned po této nežádoucí události v lednu došlo k mimořádnému proškolení a následné simulaci případu," upozornila Pytlíková.

Jihlavská nemocnice letos řešila dva mimořádné případy, kdy došlo k vážnějšímu zranění pacienta při pádu. V minulém roce to bylo čtrnáct případů a v roce 2011 třináct případů. „Jde například o pacienta, který jde na toaletu a cestou uklouzne. Nebo například vstává z postele a sjede na zem, to je jeden z nejčastějších. Především pak jde o případy, kdy pacient nechce například v noci zvonit na sestřičku, nepřivolá si pomoc a vydá se sám na toaletu," vysvětlila mluvčí Pytlíková a dodala, že takovým případům nejde zabránit, protože to by musela i v noci hlídkovat na každém pokoji sestřička. „Hospitalizovaní pacienti jsou samozřejmě poučeni o tom, že si mají vždy přivolat sestřičku, ale nemůžeme nikoho nutit, aby si přivolal pomoc," říká Pytlíková.

Minulý měsíc například v jihlavské nemocnici spadla diabetická pacientka, která byla po amputaci nohy. Pacientka se na pokoji při snídani opřela o stolek a sklouzla z lůžka na zem. Zdravotníci jí poté pomohli zpět na lůžko, pacientka se při pádu nezranila. Aby se zabránilo dalšímu případnému pádu, byla její postel vybavena bočnicemi.

Brod zvítězil

Pády sledují i v havlíčkobrodské nemocnici. Ta předloni vyhrála soutěž Bezpečná nemocnice právě s projektem bezpečnostních pásů na nemocničních vozících. „Za poslední dva roky nemáme nahlášen žádný pád z vozíku při přepravě pacienta," říká mluvčí nemocnice Petra Černo.

U hospitalizovaných pacientů zaznamenali celkem osm těžších poranění. Například zlomeninu prstu ruky, lehký otřes mozku při pádu pacienta z lůžka. „Ve většině případů neuposlechl pacient upozornění zdravotnického personálu, že nemá vstávat, ani cedulky na posteli. Jde o pacienty, u nichž léky mohou způsobit malátnost, často jde o starší pacienty," podotkla Petra Černo.

Mezinárodní systém

Nemocnice v Novém Městě na Moravě loni neměla ani jeden pád z nemocničního vozíku. Podle mluvčího nemocnice Romana Kratochvíla se informace o pádech v nemocnicích zaznamenávají do mezinárodního systému a informace se sbíhají také na krajském úřadu. Vedoucí oddělení zdravotní péče na krajském úřadu Eva Tomášková ale ve čtvrtek Deníku řekla, že do systému nemají přístup.

Zkušenost s podobným pádem, jaký se stal v Jihlavě, nemají ani v pelhřimovské nemocnici. Podle ředitele Jana Mlčáka patří pády v nemocnicích do nežádoucích událostí a   jsou indikátorem kvality každé akreditované nemocnice.

Autor: Roman Martínek

3.5.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Pod městským znakem se ukrýval fragment původní fasády radnice ze 17. století. Zlaté slunce v modrém poli. Podle odborníků se jednalo o mechanické hodiny.
2

Fasáda Staré radnice skrývala renesanční fresku usměvavých hodin

Brodské koupaliště zláká v létě k osvěžení stovky lidí za den.

Na brodské koupaliště míří stovky lidí za den

Velké Meziříčí i nadále kraluje třetí lize

Vysočina – Také třetí vystoupení Velkého Meziříčí v letošním ročníku MSFL skončilo úspěchem, přivezlo body z Hulína. V divizi D se poměrně dařilo dalším fotbalovým týmům z Vysočiny.

Chotěboř vyhrála ve Speřicích a vede tabulku

Vysočina – Po třech kolech krajského přeboru jsou jediným týmem, který neztratil ani bod, fotbalisté Chotěboře. Derby mezi Humpolcem a Košeticemi totiž skončilo bez branek.

Šmolovy vévodí okresnímu přeboru

Havlíčkův Brod - Druhou porážku v řadě si ve fotbalovém okresním přeboru připsalo céčko brodského Slovanu. Naopak devět bodů ze tří zápasů mají na svém kontě Šmolovy.

Chotěbořský Krédl rozhodl čtyři minut před koncem okresní derby

Vysočina – Špatný vstup do soutěže mají za sebou v I. A třídě fotbalisté Havlíčkovy Borové, kteří prohráli i třetí zápas v řadě, tentokrát 1:0 padli v Dobroníně a navíc se jim v sezoně ještě nepodařilo vstřelit ani gól.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení