VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Exstarosta Lipnice čelí další žalobě

Havlíčkův Brod –  Bývalý starosta Lipnice nad Sázavou Ladislav Horký čelí další žalobě.

31.10.2013
SDÍLEJ:

Okresní soud v Havlíčkově Brodě.Foto: DENÍK/Michal Rybišár

Před senátem Okresního soudu v Havlíčkově Brodě ho žalobce obvinil především ze zneužívání pravomoci veřejné osoby a úvěrového podvodu. Horký měl svým jednáním způsobit Lipnici nad Sázavou škodu přesahující dvacet milionů korun.  Za to mu hrozí až deset let vězení.

Tuto sumu po Lipnici nad Sázavou požaduje stát. Obec má vrátit dvě dotace, které získala z ministerstev pro místní rozvoj a financí v době, kdy byl Horký starostou. Peníze putovaly na výstavbu šesti rodinných domů a také na druhou etapu stavby regulace dopravy a parkování v centru obce. Lipnice musí zaplatit také penále, které dosahuje sto procent výše obou poskytnutých dotací.

„Obžalovaný vědomě porušil rozpočtovou kázeň, režim dotace, smlouvu o dílo, část dotačních prostředků použil na  jiné účely a tehdejšímu zastupitelstvu zamlčel podstatné skutečnosti, které s tím souvisely. Tím způsobil obci značnou škodu," shrnul to nejpodstatnější státní zástupce Pavel Kadrnka.

Šestici rodinných domů Lipnice prodala v době, kdy tam byl Horký starostou. Stalo se tak  přesto, že úřednice Ministerstva pro místní rozvoj Horkého upozorňovala na skutečnost, že prodejem dojde k porušení režimu dotace. „Horký tehdy zastupitelstvu tvrdil, že obci žádný postih v podobě vrácení dotace nehrozí. Že to na ministerstvu dojednal," uvedl Kadrnka.

To ale Horký popřel. „Zásadně s tím nesouhlasím. Zastupitelstvo mi řeklo, že obec potřebuje do rozpočtu peníze, a proto že budeme prodávat. Vědělo, že tam nějaká nejistota je, i to, že jednám o výjimce," hájil se Horký.

Na dotaz soudu, jestli ho Ministerstvo pro místní rozvoj  požádalo, aby s prodejem rodinných domů počkal, Horký odpověděl kladně. „Nepopírám ale, že jsem to neučinil," řekl Horký. Soud se dále zajímal o to, jestli podepsal smlouvu o prodeji rodinných domů. „Byl jsem to já. Ale učinil jsem tak na základě rozhodnutí zastupitelstva," odvětil Horký.

V případě stavby regulace dopravy a parkování v centru Lipnice nad Sázavou měl podle obžaloby Horký rozhodnout o provedení prací v rozporu s projektovou dokumentací a v rozporu s uzavřenou smlouvou o dílo. Práce pak měly být  provedeny buď v menším rozsahu, anebo byly provedeny takové, které s poskytnutou dotací vůbec nesouvisely. Šlo například o rozšíření zpevněných ploch, nebo o dláždění.

„Ano, trasy inženýrských sítí byly změněny. A jsou položené v jiné hloubce. Ale to proto, že dodavatel při jejich výstavbě narazil na skálu v podloží. Je to také zaznamenáno ve stavebním deníku. Plochy také byly rozšířeny, a to z důvodu, aby z nich bylo možné v zimě lépe odklízet sníh. A o dláždění nad rámec akce, a vůbec o všem, bylo zastupitelstvo informováno," bránil se Horký.

Ten několikrát zdůraznit, že v žádném případě nechtěl Lipnici nad Sázavou poškodit. Uvedl také, že spoléhal na udělení ministerských výjimek, nebo na posunutí termínu závěrečného vyúčtování dotace. „Měl jsem dřívější zkušenost z plynofikace, že to jde. Tam byly podmínky dotace, kterou jsme také získali, změněny ministerstvem financí hned několikrát. Jednal jsem s několika poslanci a úředníky ministerstva pro místní rozvoj. Měl jsem jejich ústní příslib. Ale bylo to před volbami a pak už to nedopadlo," konstatoval Horký.

Na přímý dotaz předsedkyně senátu Hany Doubkové, s kým na uvedených ministerstvech jednal, nechtěl Horký odpovědět s odkazem, že by těmto lidem uškodil. Nakonec ale jejich jména přece jen uvedl. „Byl to tehdejší náměstek Ministerstva pro místní rozvoj Cysař a úřednice Suchomelová. Na ministerstvu financí, a to se týkalo té plynofikace, jsem jednal s panem Vajsem," uvedl Horký.

Jeho obhájce Richard Maleček se pak ztotožnil s rozhodnutím předsedkyně senátu, že také tito lidé budou k soudu pozváni.

Připomeňme, že soud sloučil tuto žalobu na Ladislava Horkého s tou první, kterou již začal projednávat. Ta ho viní ze spáchání zneužití pravomoci úřední osoby, zpronevěry, přečinu úvěrového podvodu a dvou druhů podvodů. Podnikatele Pavla Pavlíka pak soud stíhá za to, že s Horkým vystavoval fiktivní faktury nebo faktury, které byly vystaveny účelově za práce, které nebyly provedeny.

Hlavní líčení bude pokračovat výslechy svědků příští týden.

Autor: Jaromír Kulhánek

31.10.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační fotografie.

Stromy padaly na silnice, auta i karavan

Ilustrační foto.

V Jihlavě hoří hala společnosti na zpracování dřeva

AUTOMIX.CZ

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Sportovně užitková vozidla vládnou světu a to nejen mezi novými auty, ale jejich obliba výrazně roste i mezi ojetinami. Pojďme se tedy podívat na to, jaké možnosti máte, když si chcete pořídit ojeté SUV s relativně omezeným rozpočtem. Probereme si SUV do 300 tisíc a koukneme na pět kusů, které za to stojí. A také na pět, jimž byste se měli vyhnout.

Hospodští v Havlíčkově Brodě nereagují na nabídku malých pivovarů

Havlíčkův Brod – Majitelé hospod na Havlíčkobrodsku prozatím nevyužívají rozmanitých možností, které jim nedávná pivní revoluce nabídla. Nová generace pivařů začíná naplňovat hospody, ale lokální hospodští na moderní vlnu dosud nezareagovali a nabídka piv na pípách zůstává stejná.

Poškozenou vázu v muzeu nahradila kopie světelského kamenosochaře

Lipnice nad Sázavou – V kamenosochařském středisku v Lipnici nad Sázavou vznikla kopie vázy z 18. století, která teď tvoří jednu z dominant novoměstského zámku. Věrnou kopii pískovcové vázy vytvořil student světelské akademie Nicolas Vrána v rámci své maturitní práce.

Kuki se vrací domů. Chytili ho v Jihlavě

Jihlava – Tříměsíční pobyt ve volné přírodě Kukimu končí. Od tohoto pondělí ví o klokanovi, který utekl už v květnu svému majiteli z rodinné farmy v Mohelnici na Olomoucku, celá republika. V pátek ráno se ho podařilo pracovníkům jihlavské zoologické zahrady, hasičům a městským policistům chytit ve Starých Horách v lokalitě Červené domky.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení