VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kněz Tvrdoň u soudu odmítl všechna obvinění

Havlíčkův Brod – Dnes už 
bývalý dvaapadesátiletý římskokatolický kaplan Erik Tvrdoň před Okresním soudem v Havlíčkově Brodě prohlásil, že nespáchal nic 
z toho, z čeho je obžalován. Podle něj se sám stal obětí fabulací.

16.12.2014
SDÍLEJ:

Erik Tvrdoň.Foto: Roman Martínek

„Nikdy jsem nikoho neznásilnil ani nezneužil. Lidem, s nimiž jsem byl v kontaktu, jsem chtěl pomoci v jejich často složité životní situaci. To se nakonec otočilo proti mně," prohlásil Tvrdoň.

Obžaloba Erika Tvrdoně viní celkem z devíti trestných činů a zločinů, kterých se podle obžaloby dopustil ve třinácti případech na pěti ženách, z toho jedné nezletilé dívce. Kromě znásilnění, vydírání, sexuálního nátlaku, svádění 
k pohlavnímu styku je obžalován také z pohlavního zneužívání třináctileté dívky, kterou podle obžaloby navíc zneužil k výrobě pornografie.

„Obžalovaný Erik Tvrdoň zneužil svého postavení duchovního a důvěry silně věřících žen, které mu důvěřovaly a ctily jeho autoritu," upozornila na závažnost případu státní zástupkyně Zdeňka Tománková.

Erik Tvrdoň jako kněz působil na Svitavsku a Havlíčkobrodsku. Podle svých slov žil pětadvacet let v celibátu. Jenže podle obžaloby si už 
v roce 2006 vyhlédl patnáctiletou dívku, které po nějaké době začal posílat erotické textové zprávy a chtěl po ní nahé fotky. Dívka to dlouho odmítala, ale nakonec podlehla jeho naléhání a fotku mu poslala. Podle obžaloby jí Tvrdoň poslal fotku svého přirození. Tvrdoň dívce dokonce koupil nový telefon s kvalitnějším fotoaparátem.

„Dívku ovládl řečmi o tom, jak ji ochrání před ostatními muži," konstatovala státní zástupkyně. Dívku měl Tvrdoň osahávat i v kostele v sakristii. Když po ní později požadoval anální styk, dívka s ním přerušila kontakt.

V roce 2009 duchovní posílal erotické sms zprávy osmnáctileté věřící dívce, která se chtěla stát jeptiškou. Jenže se mu svěřila, že už měla pohlavní styk. Tvrdoň se s dívkou scházel, protože jí údajně chtěl pomoci od chuti na sex. S dívkou měl anální styk. „Dívka s tím nesouhlasila, ale bála se knězi odporovat. Byl pro ni autoritou," poznamenala žalobkyně Tománková.

Odvezl ji do lesa

Další dvaadvacetiletou ženu, které pomáhal zařizovat pohřeb jejího manžela, odvezl autem do lesa, kde ji osahával. „Dívka se třásla strachy. Osahával ji na těle a snažil se jí rozepnout kalhoty. Po neúspěšných pokusech ji odvezl zpátky," popsala Tománková.

Erik Tvrdoň řekl, že nikdy žádnou ženu do lesa neodvezl ani s žádnou jinou neměl pohlavní styk. Podle státní zástupkyně přitom některé ženy popsaly, že s ním měly 
i dobrovolný styk. Tvrdoň to také odmítl.

Duchovního udala až sedm᠆atřicetiletá kostelnice z Hav᠆líčkova Brodu. Žena uvedla, že ji Tvrdoň čtyřikrát znásilnil 
u ní v bytě. Bála se mu odporovat kvůli jeho autoritě duchovního. Navíc měla strach, že na ni řekne, že porušila slib čistoty – zasvěcení panen.

„Jde o ženu postiženou schizofrenií. Navíc byla závislá na sexu s kněžími. Sama mi to řekla. Vědělo se, že už to dříve zkoušela na jiného kněze," tvrdil u soudu Tvrdoň, který byl údajně nadřízeným pověřen, aby se této ženě pokusil pomoci, protože je prý posedlá zlým duchem. „Myslím, že jsem jí pomohl. Nakonec ale řekla, že si nemůže pomoci a své závislosti se nezbaví. Už jsem s ní nechtěl mít nic společného. Zřejmě se bála, že budu někde mluvit o jejich problémech, proto mě mohla udat," zmínil Tvrdoň.

Poslední případ se týká teprve třináctileté dívky. Podle obžaloby si kaplan nechal od dívky po telefonu posílat erotické fotografie a pohlavně ji zneužil. Kupoval jí věci i dobíjel kredit na mobilu. Dívka za ním jezdila do Prahy do jeho bytu. Podle obžaloby musela dívka za každý obleček Tvrdoně políbit. V bytě si pak musela oblečení postupně oblékat a Tvrdoň ji fotil. Chodil za ní do koupelny, kde ji umýval a osahával.

Žalobkyně četla dlouhý seznam stovek textových zpráv mezi Tvrdoněm a dívkou. Ve sledu, v němž žalobkyně četla, to podle samotného Tvrdoně udělalo hrůzostrašný dojem. „Zprávy jsou vytržené z kontextu a vybrané pouze ty, které mohou pro nevěřícího člověka působit divně," poznamenal na svou obhajobu Tvrdoň.

Duchovní v textových zprávách žádal dívku v desítkách případů o zaslání nahé fotografie doprovázené textem typu: „…budeš mi spát nahá 
v náručí, vykoupu si tě. Pošli mi své míry, nachystej si otázky ohledně pohlaví, všechno ti vysvětlím. …ne, že se budeš zase stydět…,"

Prý nešlo o erotiku

Erik Tvrdoň ale tvrdí, že nejde o erotickou konverzaci. „Dělal jsem jí náhradního otce. Ani s maminkou se nechtěla bavit o intimních věcech. Jen jsem se jí snažil vysvětlit, co chtěla vědět. Fotografie mi posílala, protože měla zdravotní problémy se žebry a chtěla vědět, jestli se jí to zlepšuje. Naše komunikace byla z dnešního pohledu možná nevhodná, ale náš vztah byl založen na silném poutu, které vznikalo několik let. Šlo ale čistě o duchovní záležitosti," popřel Tvrdoň jakékoli protizákonné chování. Myslí si, že ho dívka i matka zneužily kvůli tomu, aby jim dával peníze.

U soudu Tvrdoň vystupoval hodně sebevědomě. Veškerá obvinění odmítl, pouze připustil, že některé okamžiky mohou působit nemorálně.

Mezi veřejností se u hlavního líčení objevili i lidé, kteří jsou na straně Erika Tvrdoně. „Věřím mu, protože ho znám delší dobu," řekla jedna z žen.

Obhájce Tvrdoně soud požádal o propuštění obžalovaného z vazby. Nabízel kauci 150 tisíc korun. Soudkyně řekla, že z procesních důvodů nemůže kauci posoudit a rozhodla, že Tvrdoň zůstane ve vazbě. Žalobkyně se obává, že by se mohl skrývat, opakovat trestnou činnost a navíc mu hrozí vysoký trest.

Tvrdoň před zahájením úterního hlavního líčení požádal soud o vyloučení veřejnosti. Soudkyně Hana Doubková tuto žádost zamítla, protože veřejnost má právo na informace. Nevyloučila však, že na některé výslechy veřejnost vyloučí.

Autor: Roman Martínek

16.12.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Polské letouny Su-22M3 přiletěly 23. srpna na letiště v Náměšti nad Oslavou. V ČR se zapojí do mezinárodního leteckého cvičení Ample Strike 2017.
17

Od středy začíná vojenské cvičení. Piloti budou létat od rána do noci

Na fotografii je obviněný Ukrajinec z pondělní vraždy na ubytovně v Humpolci. Okresní soud právě rozhoduje, zda ho pošle do vazby.

Vražda v Humpolci: Obviněný Ukrajinec skončil ve vazbě

Na Vysočině v noci padaly teplotní rekordy

Vysočina - Na dvou stanicích v noci na středu padly teplotní rekordy. V Košeticích na Pelhřimovsku naměřili 5,1 stupně Celsia, tím byla o dvě desetiny překonána dosavadní rekordní hodnota 5,3 stupně z roku 1999. V Sedlci na Třebíčsku teploměr ukázal hodnotu 6,5 stupně. Dosavadní nejnižší teplota z roku 1999 byla 7,3 stupně.

V jihlavské zoologické zahradě odchovali leguána

Jihlava – Po necelých dvou letech se podařilo chovatelům z jihlavské zoo rozmnožit a úspěšně odchovat dvě mláďata velice vzácného ještěra leguána fidžijského. A podle zbarvení mláďat těsně po vyklubání se z vajíček je zřejmé, že jde o samce a samici.

Studenti se budou trénovat v první pomoci

Vysočina – Poskytnout základní laickou první pomoc, komunikace s operátorem záchranné služby. Studenti středních škol a učilišť na Vysočině se opět budou učit zachraňovat život v rámci hodin školní výuky.

Výpadky proudu poškodily kabelovou televizi

Přibyslav - V polovině července došlo v Přibyslavi vlivem nečekaných opakovaných výpadků elektrické energie k poškození zařízení, které zabezpečuje vysílání programů kabelové televize, ale následky řeší provozovatel, město Přibyslav, dodnes.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení