VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kriminalisté objasnili případ navrtání produktovodu

Havlíčkův Brod - Kriminalisté z Havlíčkova Brodo objasnili případ poškození produktovodu u Knyku. Při poškození produktovodu unikala do volné přírody motorová nafta a tím došlo k rozsáhlému poškození životního prostředí. Náklady na odstranění ekologických škod byly dosud vyčísleny na více než 27 milionů korun.

10.3.2014
SDÍLEJ:

V tomto místě zloději naftovod porušili.Foto: Deník/Libor Plíhal

V souvislosti s tímto případem byly v minulém týdnu zadrženy celkem čtyři osoby, které byly obviněny z několika trestných činů. Jedná se o muže ve věku 19, 22, 26 a 44 let  - všichni čtyři muži pocházejí z Chotěboře. Dva z pachatelů jsou v příbuzenském poměru. Trojice pachatelů je obviněna z trestných činů poškození cizí věci, poškození a ohrožení životního prostředí a krádeže. Čtvrtý pachatel je obviněn z přečinu krádeže. Třem mužům v případě prokázání viny hrozí trest odnětí svobody v trvání až pěti let. Čtvrtému pachateli za přečin krádeže hrozí dva roky vězení. Všichni obvinění muži jsou stíháni na svobodě.

Havlíčkobrodští kriminalisté se případem začali zabývat v neděli 29. prosince loňského roku. V tento den v odpoledních hodinách cestou linky 112 přijali oznámení o úniku ropných látek v lokalitě u obce Knyk na Havlíčkobrodsku. Provedeným šetřením bylo zjištěno, že k úniku dochází v místě, kudy pod zemí vede produktovod na trase Potěhy - Šlapanov. Po podrobném ohledání místa vyšlo najevo, že tento produktovod je úmyslně poškozený a do okolní půdy tak uniká motorová nafta.

Případ si proto na místě převzali kriminalisté z oddělení hospodářské kriminality územního odboru Havlíčkův Brod, kteří zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestných činů  poškození cizí věci a poškození a ohrožení životního prostředí.

Vzhledem k tomu, že v místě poškození pak docházelo k samovolnému úniku nafty, která postupně prosakovala do okolní půdy, došlo k výraznému poškození životního prostředí. Na místo činu vyjel kompletní výjezd územního odboru Havlíčkův Brod. Kriminalisté zjistili, že neznámý pachatel úmyslně poškodil potrubí produktovodu tím, že nejdříve odkopal v místě zeminu a poté na vedení nainstaloval speciální zařízení s cílem neoprávněně zde odčerpávat motorovou naftu.

Řada důležitých stop

„Na místě činu jsme ohledáním zajistili celou řadu důležitých stop, včetně kompletního zařízení, které bylo nainstalováno na produktovod. Toto zařízení jsme podrobili dalšímu zkoumání s cílem zjistit, odkud zařízení pochází. Rozjelo se rozsáhlé vyšetřování a pátrání po pachatelích tohoto činu,"řekl  k závažnému případu plk. Mgr. David Spilka, zástupce vedoucího územního odboru Havlíčkův Brod.

Kriminalisté v průběhu vyšetřování vyslechli celou řadu svědků a na základě vlastní operativní činnosti a dokonalé místní znalosti se jim podařilo přijít na stopu možných pachatelů. Pachatelé pak byli v minulém týdnu zadrženi a při provedených domovních prohlídkách a prohlídkách jiných prostor u nich kriminalisté zajistili další věci důležité pro trestní řízení, které souvisejí s vyšetřovaným případem.

„Podařilo se nám nashromáždit dostatek důkazů k tomu, abychom mohli prokázat, že tři ze čtveřice pachatelů si v listopadu loňského roku pořídili speciální navrtávací pás a další věci, jako jsou hadice, kohouty a spojky, které společně zkompletovali ve funkční zařízení. Následně dva z pachatelů odkopali koncem listopadu loňského roku  zeminu  na svažitém průseku lesního prostoru v místě, kudy vede trasa produktovou Potěhy - Šlapanov. Tento produktovod pak na místě navrtali a umístili na něj vyrobené zařízení s cílem nelegálně odčerpávat motorovou naftu. Druhý den výkop zahrnuli a další den poté dokončili terénní úpravy místa, aby v místě nebylo na první pohled nic vidět.  Již v tomto období jeden z pachatelů odčerpal pro svoji potřebu 50 litrů motorové nafty,"doplnil k případu npor. Mgr. Petr Janata, vedoucí oddělení hospodářské kriminality územního odboru Havlíčkův Brod.

Dvojice pachatelů – jednalo se o bratry ve věku 22 a 26 let - pak v průběhu prosince přijela na místo osobním vozidlem a oba muži zde nejméně v pěti případech  odčerpali do připravených plastových kanystrů nejméně 1000 litrů motorové nafty, kterou si z místa odvezli v připravených nádobách. V trestné činnosti by zřejmě pokračovali, kdyby nevyšel najevo únik nafty do volné přírody.

Obvinění muži svým jednáním způsobili škodu tím, že navrtali produktovod – tato škoda byla vyčíslenana 49 000 korun.Odcizením motorové nafty vznikla škoda ve výši téměř 39 000 koruna ekologická škoda na životním prostředí se vyšplhala na částku převyšující27 000 000 korun.

Autor: Redakce

10.3.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační fotografie.

Stromy padaly na silnice, auta i karavan

Ilustrační foto.

V Jihlavě hoří hala společnosti na zpracování dřeva

AUTOMIX.CZ

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Sportovně užitková vozidla vládnou světu a to nejen mezi novými auty, ale jejich obliba výrazně roste i mezi ojetinami. Pojďme se tedy podívat na to, jaké možnosti máte, když si chcete pořídit ojeté SUV s relativně omezeným rozpočtem. Probereme si SUV do 300 tisíc a koukneme na pět kusů, které za to stojí. A také na pět, jimž byste se měli vyhnout.

Hospodští v Havlíčkově Brodě nereagují na nabídku malých pivovarů

Havlíčkův Brod – Majitelé hospod na Havlíčkobrodsku prozatím nevyužívají rozmanitých možností, které jim nedávná pivní revoluce nabídla. Nová generace pivařů začíná naplňovat hospody, ale lokální hospodští na moderní vlnu dosud nezareagovali a nabídka piv na pípách zůstává stejná.

Poškozenou vázu v muzeu nahradila kopie světelského kamenosochaře

Lipnice nad Sázavou – V kamenosochařském středisku v Lipnici nad Sázavou vznikla kopie vázy z 18. století, která teď tvoří jednu z dominant novoměstského zámku. Věrnou kopii pískovcové vázy vytvořil student světelské akademie Nicolas Vrána v rámci své maturitní práce.

Kuki se vrací domů. Chytili ho v Jihlavě

Jihlava – Tříměsíční pobyt ve volné přírodě Kukimu končí. Od tohoto pondělí ví o klokanovi, který utekl už v květnu svému majiteli z rodinné farmy v Mohelnici na Olomoucku, celá republika. V pátek ráno se ho podařilo pracovníkům jihlavské zoologické zahrady, hasičům a městským policistům chytit ve Starých Horách v lokalitě Červené domky.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení