Podle jihlavského krajského žalobce Jiřího Moravy jde o organizovanou skupinu, která má na svědomí jeden z největších nelegálních obchodů svého druhu v Česku. Léky si obstarávali někdy od roku 2012 prostřednictvím falešných receptů. Šlo především o léky Lexaurin, Neurol, Diazepam, Adipex, Xanax, Zolpidem či Hypnogen a další. Všechno jsou to léky, které obsahují návykové látky, a nesmějí se prodávat bez receptu. Skupina si ale měla nelegálně obstarat a prodat tisíce balení. Přesný počet není možné zjistit. Netuší to ani samotní obžalovaní. Na obchodu si měli dohromady vydělat nejméně 3,5 milionu korun.

Jiří Majer je ze šestice obžalovaných jediný s vysokoškolským vzděláním v oboru. Jako vystudovaný lékárník s praxí v několika lékárnách věděl, jak vyplnit recept, kde a jak si obstarat jména pojištěnců, kódy pojišťoven či razítka lékařů. Od toho už byl krůček k obřímu obchodu. Majer se před soudem ke všemu přiznal. Nejprve se hájil tím, že to dělal pod nátlakem Pavola Macka, bývalého horníka a kuchaře, který měl na Ma᠆jera naléhat a vyhrožovat, pokud by do obchodu nešel. U soudu toto obvinění ale Majer odvolal.

Podle Majera začalo vše asi před pěti lety na ubytovně v Praze, kde byl jeho spolubydlícím právě Macko. „Jednou za mnou přišel, jestli bych uměl vyplnit recept. Řekl jsem, že jo, a udělal jsem to. Byl jsem přesvědčenej, že ho s tím musí v lékárně vyhodit, ale nestalo se tak," řekl u soudu Majer. V minulosti se léčil na psychiatrii a musel mít i opatrovníka, protože neuměl hospodařit s penězi.

„Byl schopnej dát všechny své peníze jakémukoli bezdomovci," řekl k tomu u soudu Macko, proč Majerovi dával jen minimum peněz z toho, co skupina za léky následně utržila. Majer nakonec do špinavého obchodu spadl, a vyplňoval další recepty.

Prázdné recepty nebyl problém sehnat. Majer měl navíc z lékáren, kde předtím pracoval, i jména pojištěnců a kódy pojišťoven. Kromě toho si skupina obstarala falešná razítka několika lékařů. „Za tu dobu jsem nechal vyrobit asi dvacet takových razítek," přiznal Majer, který se podílel i na distribuci, když jezdil po Praze za klienty. Veškeré důkazy našli u obžalovaných kriminalisté při domovních prohlídkách.

Masarykovo náměstí v Jihlavě.
Co v Jihlavě opravit? To napoví sondy

Podle Majera měl všechno na starost Macko. Když se k nim připojil tandem Erika Rendeková a Iveta Krchová, která je dcerou majitelky jedné lékárny ve středních Čechách, obchod začínal nabírat na obrátkách. Měli i několik odběratelů, kteří od nich nakupovali léky ve velkém a dál je prodávali.

„Věděl jsem, že to není správné. Ze začátku jsem to bral jako přivýdělek k důchodu, ale pak jsem chtěl, aby se na všechno přišlo, abychom byli odhaleni," řekl nečekaně u soudu Majer. Léky například záměrně prodával na veřejných místech, kde byly kamery.

„Jednou jsem se šel dokonce přihlásit na policii v Teplicích, ale nesetkalo se to s úspěchem," řekl bez dalších podrobností Majer. Ten je ve vazbě, stejně jako Macko a Krchová. Ve vazbě je též Milan Odehnal, který měl ve skupině fungovat jako řidič. Odehnal u soudu řekl, že Majera i Macka vozil na různá místa, věděl i to, že u sebe mají větší množství léků, ale údajně netušil, že jde o nelegální obchod.

„Řekli mi, že mají internetovou lékárnu," hájil se Odehnal. Stání zástupce Morava hodlá předložit důkazy, že Odehnal o nelegálním obchodu věděl.

Po čase se ke skupině připojila Vendula Schuhová, která se údajně nabídla, že bude spravovat webové stránky, kde nabízela léky k prodeji ve velkém. Sama byla na lécích závislá a za svou službu dostávala měsíčně několik krabiček svého léku. Balení Hypnogenu po sto tabletách měla na dva dny, zatímco lékaři jej pacientům předepisují na tři měsíce. Rendeková a Schuhová, ta požádala, aby bylo hlavní líčení konáno v její nepřítomnosti, jsou souzeny na svobodě.

Ilustrační foto
Vydávali se za někoho jiného. Chtěli si vzít úvěr

„Dá se říci, že jsem to organizoval já. Rozhodoval jsem i o tom, za kolik budeme léky prodávat. Cena se odvíjela i od toho, jaké jsme měli výdaje na jejich pořízení," přiznal Macko u soudu. Nesouhlasí pouze s tím, že by léků prodali tolik, kolik bylo uvedeno v obžalobě, a rezolutně se postavil za Odehnala, který prý vůbec neměl tušení, o co jde.

Pěti obžalovaným hrozí až osmnáctileté tresty vězení, Vendule Schuhové nanejvýš dvanáctiletý trest.

Prodávali asi deset druhů léků. Nejčastěji obchodovali s lékem Hypnogen. V lékárnách za něj platili čtyři sta korun, dále ho pak nabízeli asi trojnásobně dráž.

Mezi jejich první klienty patřily dvě ženy z Jihlavska. Obě už jsou po smrti. Kriminalistům z Vysočiny, kteří případ od začátku rozkrývali, se ale dosud nepodařilo prokázat, že by jejich smrt měla něco společného s léky, které načerno od obžalovaných nakupovaly. Kriminalista Pavel Kubiš nedávno poznamenal, že znalci ještě v tomto směru vypracovávají posudky.

Hlavní líčení s šesticí obžalovaných bude pokračovat i příští týden. Kdy padne rozsudek, není zatím jasné.