VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Podnikatel se měl obohatit i na úkor zadlužených lidí

Havlíčkův Brod – U Okresního soudu v Havlíčkově Brodě ve čtvrtek pokračovalo hlavní líčení s Janem Gorou z Prahy, který je obžalovaný z trestného činu podvodu, lichvy a zvlášť závažného zločinu křivé výpovědi a nepravdivého znaleckého posudku.

19.6.2015
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Deník/archiv

Obžalovaný Gora stanul poprvé před okresním soudem již v roce 2012.

Obžaloba ho viní z toho, že v letech 2007 a 2008 opakovaně na různých místech v Havlíčkově Brodě a v Praze vstupoval do občanskoprávních vztahů s poškozenými, kterým se smluvně zavázal poskytnout peníze na vyplacení jejich dluhů.

„Od počátku byl však rozhodnutý, že nebude jednat podle uzavřených smluv, a vědomě využíval situací, které mu umožnily se na úkor poškozených obohatit," uvedl již dříve v obžalobě státní zástupce Lukáš Vodička. Ten dodal, že obžalovaný manipuloval s doklady a podvedl hned několik lidí, kteří mu svěřili své peníze či nemovitosti.

Mezi podvedenými byli například manželé Š., od kterých v roce 2008 odkoupil práva na pronajímání družstevního bytu v Praze za více než jeden milion korun.

„Současně se zavázal, že část kupní ceny uhradí formou dlužného nájemného manželů vůči bytovému družstvu a dalším věřitelům. Gora však uhradil jen část dluhů manželů Š. a více než čtyři sta tisíc korun manželům do dnešního dne neuhradil," popsala předsedkyně soudního senátu Jana Panská.

„Obžalovaný si také opatřil výdajový pokladní doklad s pravými podpisy manželů, které dokazují, že dlužná částka byla již uhrazena," pokračovala Panská.

Gora tímto způsobem podvedl hned několik lidí. Celkově způsobil škodu za více než dva miliony korun. V minulosti rovněž jako svědek u soudu uvedl nepravdu o okolnosti, která měla podstatný význam pro rozhodnutí soudu.

Obžalovaný však včera u soudu všechna obvinění popřel a několikrát zopakoval, že svědci lžou a mluví v jeho neprospěch. „Jsem obyčejný člověk, který se rozhodl, že v roce 2006 začne podnikat. Nikdy jsem nikomu neublížil a nesouhlasím s obžalobou," hájil se u soudu Gora. Ten pokračoval, že v žádném případě není podvodník nebo lichvář.

„Naopak viním státní zastupitelství z toho, že po celou dobu všech hlavních líčení nevzalo v potaz mé důkazy o nevině a naslouchá zmanipulovaným svědkům," uvedl Gora.

Obžalovaný Gora byl během čtvrtečního hlavního líčení plný emocí.

„Vždy jsem postupoval podle zákona a nikdy jsem nechtěl po svých klientech, aby podepisovali kupní smlouvy. Vždy se jednalo o smlouvy úvěrové," řekl obžalovaný. Ten během čtvrtečního líčení několik hodin citoval z pořízených zvukových záznamů a kopií výslechových protokolů, přičemž se snažil soudu dokázat, že je nevinný a naopak výpovědi svědků a poškozených se značně liší.
„Nikdy jsem nechtěl po klientech, aby mi podepisovali prázdné pokladní doklady či jiné smlouvy," zdůraznil obžalovaný.

Hlavní líčení bude ještě pokračovat, ve kterém by měly být přečtený závěrečné řeči a vynesen rozsudek. Dodejme jen, že závěrečná řeč jednoho z obhájců obžalovaného má více než padesát stránek.

Autor: Filip Brož

19.6.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Vzala stopařku a přišla o pěněženku

Michaela Horáková začala budovat své sny, oprostila se od stereotypní společnosti a založila vlastní architektonické studio. K tomu přišla tento rok s vlastní módní značkou Mishe.
25

Tvrdohlavě kráčím proti proudu

Dobrohostov opět naservíroval porci dobré muziky

Dobrohostov - Magické prostředí letního parketu v Dobrohostově opět přivítalo festival Stock Dobrohostov. Největší přehlídka regionálních kapel z Vysočiny přinesla nadupaný program a dobrou atmosféru. Tahouny letošního ročníku byly kapely Krausberry, Morava nebo Šohajka.

OBRAZEM: Úroda na Sádku je nejlepší za pět let. Suchu navzdory

Vysočina /ROZHOVOR/ – V nejzápadnější a nejvýše položené viniční trati Znojemské podoblasti právě dozrávají hrozny. Pro vinaře Lubomíra Lampíře z Vinařství Sádek u Kojetic a jeho spolupracovníky tím začíná jedno z nejnáročnějších období. Hrozny ze Sádku i z ciziny se začnou měnit v burčák a následně i ve víno. Vedla k tomu náročná sezona, která nejspíš přinese výjimečnou úrodu.

OBRAZEM: Krucemburk láká na výstavu květin

Krucemburk - Po dvou letech opět rozkvetly reprezentační prostory Úřadu městyse Krucemburk. Spolek zahrádkářů zde po celý víkend 19. a 20. srpna pořádá tradiční výstavu květin. Výstava je milovníkům kvetoucí krásy zpřístupněna vždy v době od 9 do 17 hodin.

Zloděj si do firmy došel pro nářadí

Světlá nad Sázavou – Případ krádeže nářadí k pracovnímu stroji prošetřují policisté z obvodního oddělení ve Světlé nad Sázavou. Ke krádeži došlo někdy v době mezi 7. a 15. srpnem v obci Příseka.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení