VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Policisté na skládce zřejmě hledají tělo pohřešované Petry

Jihlava – Zřejmě tělo pohřešované patnáctileté Petry Vondrákové z Dudína hledají v těchto chvílích na skládce v Henčově jihlavští policisté. Vše tedy nasvědčuje tomu, že pátrání po dívce, která zmizela předminulý víkend po diskotéce, skončilo tragicky.

27.3.2013 AKTUALIZOVÁNO 30.3.2013
SDÍLEJ:

Michal KisiovFoto: Deník/ Roman Martínek

Vysočinou otřásá brutální vražda patnáctileté dívky z Dudína na Jihlavsku, která byla pohřešována od 18. března, poté, co se nevrátila domů z diskotéky. Torzo jejího těla bylo tento týden nalezeno na skládce komunálního odpadu v Henčově u Jihlavy.

Podle kriminalistů jde o jeden z nejděsivějších činů za posledních několik let. „Tento případ je zcela mimořádný surovostí a brutalitou pachatelů a tím, jak bylo naloženo s tělem oběti," upozornil krajský policejní náměstek Pavel Peňáz.

Policisté ukázali na tři mladé muže

Podle policie mají vraždu na svědomí tři mladíci z Jihlavy. Všichni se k činu přiznali. Způsob provedení vraždy napovídá, že dívka musela prožít poslední okamžiky života v mučivých útrapách.

Z činu jsou obviněni dvacetiletý Michal Kisiov, stejně starý Tomáš Zavřel a osmnáctiletý Jakub Doležal. Kisiov a Zavřel jsou od čtvrtka ve vazbě za zvlášť závažný zločin vraždy spáchaný surovým způsobem po předchozím rozmyslu a na svědkovi. K činu se všichni tři přiznali. Za to jim hrozí dvacet let vězení nebo výjimečný trest.

Jakub Doležal je stíhán na svobodě za to, že podle policie činu přihlížel, ale neudělal nic, aby dívce pomohl. Podle kriminalistů pomáhal s úklidem bytu a kamarádům otvíral dveře, když odnášeli tělo z domu. Za to mu hrozí až čtyři roky vězení.

Dlouhé utrpení

Co se v bytě odehrálo poté, kdy dívka přišla z diskotéky dobrovolně a po předchozí domluvě, popsal v pátek krajský kriminalista Pavel Kubiš. Podle zjištění detektivů měl nejprve Michal Kisiov dívku úmyslně vyhodit z okna bytu. Proč to udělal, není zcela jasné. Údajně jí chtěl zabránit v jakémsi svědectví. Když mladík zjistil, že dívka pád ze čtrnáctimetrové výšky přežila, vynesl ji zpátky do bytu a zavolal Zavřelovi a Doležalovi, aby mu pomohli situaci vyřešit. Podle Kubiše se Kisiov a Zavřel dohodli, že dívku zavraždí. „Dívka v tu dobu stále žila. Dvojice mladíků se rozhodla, že ji uškrtí rukama. Při škrcení se střídali. Pak vzali kabel od počítače, který uvázali dívce kolem krku, a každý z nich tahal za jednu stranu. Dívka i přesto stále žila.

Po chvíli podle policie jednoho z mladíků napadlo, že si obuje motorkářské boty a šlápl dívce na krk. Přitom se opíral o stropní podhledy. Ale ani tímto způsobem se jim dívku nepodařilo zabít. To trvalo několik minut. Po dalším asi šestiminutovém škrcení dívka zemřela. „Tělo zabalili do prostěradla a odnesli ho do kontejneru před dům, kde je zaházeli odpadky," popsal čin Pavel Kubiš.

Proč musela dívka zemřít, není jasné

Motiv činu zůstává záhadou. Dívka nebyla podle policie znásilněna a mladíci nebyli pod vlivem drog. Dívka navíc v bytě na Havířské ulici už minimálně třikrát přespala a s mladíky se znala. „S takovouto brutalitou jsme se ještě nesetkali. Dívka po vyhození z okna a v průběhu dalšího násilí prokazatelně žila a oni neuvažovali o tom, že by jí poskytli nějakou pomoc, ale pouze řešili to, jakým způsobem ji usmrtí," řekl Pavel Kubiš.

Michal Kisiov je dosud netrestaný, Zavřel byl soudně trestán už třikrát za krádeže a Doležal za drobnou krádež.

Kriminalisté si zatím nedokážou vysvětlit, jak je možné, že si nikdo ze sousedů několik desítek minut trvajícího násilí nevšímal.

Podle zjištění Deníku ale nebyly hlasité večírky v bytě Michala Kisiova ničím neobvyklým. Navíc v bytě bylo hlášeno několik jeho kamarádů, kteří se tam různě střídali. Jakub Doležal měl být jeho posledním spolubydlícím. Proč si nikdo ze sousedů ničeho podezřelého osudné noci nevšiml, bude policie ještě zjišťovat.

Tělo hledala na skládce v Henčově stovka lidí

Když se jihlavští kriminalisté dozvěděli, že tělo pohřešované dívky skončilo na skládce komunálního dopadu v Henčově u Jihlavy, nebylo jisté, jestli se jim vůbec podaří něco najít. Skládku policie uzavřela v úterý večer kolem deváté hodiny. Náročnou pátrací akci vedl šéf Územního odboru v Jihlavě Petr Petr. „Věděli jsme, že dívka byla vhozena do kontejneru v Havířské ulici. Podle GPS souřadnic jsme zjistili, kde zhruba popelářské auto na skládce odpad vyložilo," nastínil počátek pátrání Petr Petr. Policie musela vyslechnout nejen řidiče popelářského vozu, ale i správce, který se o skládku stará a odpad rozhrnoval.

Na základě získaných informací policisté vyznačili na skládce prostor o rozloze zhruba padesáti metrů čtverečních, kde začali pátrat. Místo jim pomohly nasvítit osvětlovací balóny, které jim zapůjčili hasiči. „Bohužel skládka je pěchována pětatřicetitunovým strojem se železnými koly. Proto jsme nasadili do pátrání další dva těžké stroje, které nám zapůjčili," říká Petr Petr.

Jenže když se stroje do skládky zakously, uvolnil se zápach, kouř a pára. Práci jim komplikoval mráz kolem minus osmi stupňů Celsia. „Tělo jsme potřebovali najít co nejrychleji, protože u tohoto typu skládky je ve dvou metrech teplota kolem padesáti stupňů Celsia," upozornil Petr Petr.

Po celonočním pátrání se jim ve středu v osm hodin ráno podařilo objevit tělo.

Pátrací skupina na skládce čítala zhruba sto lidí. Kromě policistů to byli hasiči, pracovníci technických služeb, psovodi. „Nikoho z těchto lidí ani nenapadlo po směně odejít. Pokračovalo se, dokud se tělo nenašlo," poděkoval všem Petr Petr.

Autor: Roman Martínek

27.3.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační fotografie.

Stromy padaly na silnice, auta i karavan

Ilustrační foto.

V Jihlavě hoří hala společnosti na zpracování dřeva

AUTOMIX.CZ

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Sportovně užitková vozidla vládnou světu a to nejen mezi novými auty, ale jejich obliba výrazně roste i mezi ojetinami. Pojďme se tedy podívat na to, jaké možnosti máte, když si chcete pořídit ojeté SUV s relativně omezeným rozpočtem. Probereme si SUV do 300 tisíc a koukneme na pět kusů, které za to stojí. A také na pět, jimž byste se měli vyhnout.

Hospodští v Havlíčkově Brodě nereagují na nabídku malých pivovarů

Havlíčkův Brod – Majitelé hospod na Havlíčkobrodsku prozatím nevyužívají rozmanitých možností, které jim nedávná pivní revoluce nabídla. Nová generace pivařů začíná naplňovat hospody, ale lokální hospodští na moderní vlnu dosud nezareagovali a nabídka piv na pípách zůstává stejná.

Poškozenou vázu v muzeu nahradila kopie světelského kamenosochaře

Lipnice nad Sázavou – V kamenosochařském středisku v Lipnici nad Sázavou vznikla kopie vázy z 18. století, která teď tvoří jednu z dominant novoměstského zámku. Věrnou kopii pískovcové vázy vytvořil student světelské akademie Nicolas Vrána v rámci své maturitní práce.

Kuki se vrací domů. Chytili ho v Jihlavě

Jihlava – Tříměsíční pobyt ve volné přírodě Kukimu končí. Od tohoto pondělí ví o klokanovi, který utekl už v květnu svému majiteli z rodinné farmy v Mohelnici na Olomoucku, celá republika. V pátek ráno se ho podařilo pracovníkům jihlavské zoologické zahrady, hasičům a městským policistům chytit ve Starých Horách v lokalitě Červené domky.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení