VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Proces s lihovou mafií se zastavil

Olomouc, Stojčín – U olomouckého soudu pokračoval proces s takzvanou lihovou mafií v čele s podnikatelem Radkem Březinou.

23.2.2015
SDÍLEJ:

V areálu někdejší cihelny u Stojčína na Pelhřimovsku našli policisté více než milion a dvě stě tisíc litrů nezdaněného kvalitního lihu. Správcem areálu měl být spolupracující obžalovaný Lubomír Kaláč. Foto: Deník/Roman Martínek

Podle žalobce bylo do této organizované zločinecké skupiny zapojeno osm lidí. S nelegálním lihem skupina podle obžaloby obchodovala od roku 1998 do předloňska. Stát prý při nelegálních obchodech s lihem obrala na daních o 6,7 miliardy korun.

Jedním z obžalovaných je také Lubomír Kaláč, který fungoval jako správce nelegálního lihového skladu ve Stojčíně na Pelhřimovsku. Po provalení kauzy to ale popíral. Deníku tehdy řekl, že o ničem nevěděl, a byl odhalením překvapen.

Při jednom z minulých hlavních líčení, ale přiznal, že o všem věděl a potvrdil i to, že Březina chtěl ve Stojčíně vybudovat podzemní lihovar. Lidé ve Stojčíně tušili, že se v areálu děje něco protizákonného. Starosta Jiří Pentan na situaci opakovaně marně upozorňoval. „Úřady dění ve Stojčíně přehlížely, možná i úmyslně," míní Jiří Pentan.

Pod tlakem byl tehdy i obhájce Kaláče, jeho strýc Jaromír Kaláč. I on trval na tom, že je jeho klient a současně příbuzný nevinný. Později reportérovi Deníku přiznal, že situace byla tehdy hodně nepřehledná a Lubomír Kaláč se bál o život.

Lubomír Kaláč se nakonec rozhodl promluvit a doufá, že dostane mírnější trest, protože figuruje jako obviněný v související kauze, v níž je obžalováno patnáct lidí. Kaláč soudu poskytl informace o ovlivňování svědků, okolnostech kolem budování ukrytých skladů i o obchodech s nelegálním lihem.

U olomouckého soudu vyšlo mimo jiné najevo, že gang používal až tři sta mobilních telefonů se zvláštními funkcemi. „Měli zvláštní požadavek, chtěli zprovoznit telefony jen tak, aby měli omezené volání jen mezi sebou. Šlo o dvě stě až tři sta telefonů za několik let. Bylo to v několika várkách dvakrát až třikrát za rok. Jedním z velmi výjimečných požadavků bylo, že chtěli jen přístroje na SMS, takže se z nich vymontovalo sluchátko," uvedl prodejce telefonů. Přístroje, které jim obstarával, měly omezená volání nebo byly určené pouze pro příjem textových zpráv.

U soudu kromě toho opět zazněly informace o ovlivňování svědků. Vypovídal také zaměstnanec Březinovy firmy Energoinvestment. Připustil, že byl kvůli výpovědi u soudu ovlivňován. „Dostal jsem hned na začátku kauzy nabídku, že když budu svědčit ve prospěch Radka Březiny, budu se mít líp. Nebylo to ale nic konkrétního," uvedl.

Ze spisu však vyšlo najevo, že měl na Březinův pokyn přepsat půjčování aut na obžalovaného Lubomíra Kaláče, kterého Březina viní z podstatného podílu na trestné činnosti. „Pan Březina psal, že proti němu Kaláč nějak blbě vypovídal," uvedl policistům. „To už mě dnes ani nenapadlo, ale je to pravda," doplnil dnes u soudu. Další zaměstnanci podle něj údajně dostali deset tisíc korun za změnu výpovědi.
Obhájce zkolaboval

Přestože bylo líčení naplánováno až do pátku, již ve středu soudce pokračování procesu odročil na první březnový týden. Projednávání však zhatil kolaps obhájce Lubomíra Kaláče. Právní zástupce jej kvůli svému zdravotnímu stavu už dál zastupovat nemůže, soud proto Kaláčovi musí ustanovit nového obhájce. Na přípravu rozsáhlé kauzy, jejíž spis má osmnáct tisíc stran, má pouze pět dní, zákonná lhůta však bude dodržena.

Obhájce Jaromír Kaláč zkolaboval ve středu v jednací síni během vystoupení šéfa mafie Radka Březiny. Vážně nemocného právního zástupce poté záchranná služba odvezla do nemocnice. „Nebudeme soudit dnes ani zítra, s panem doktorem Kaláčem je to horší, než jsme si mysleli. Bude několik dní v nemocnici. Nebude schopen dál obhajobu pana Kaláče vykonávat. Zdravotní stav mu to po dobu několika měsíců neumožní," uvedl ve středu soudce Eduard Ondrášek.

Velkou komplikaci to znamená především pro Lubomíra Kaláče, který má v případu zásadní roli. Společně s mladším bratrem Radka Březiny Tomášem získal status spolupracujícího obviněného a u soudu bojuje o nižší trest. Kaláč, který začal na policii odkrývat trestnou činnost mafie jako první v prosinci roku 2012, je kvůli tomu v ostrém sporu se šéfem mafie. Radek Březina se snaží soudu dokázat, že měl Kaláč na trestné činnosti zásadní podíl. „Je to pro mě obrovská komplikace, nedokážu si to vůbec představit. Mé postavení v této kauze to může určitě ztížit. Svému dosavadnímu obhájci jsem mohl ve všem věřit," řekl Kaláč.

Také podle soudce Ondráška nebude mít nově ustanovený obhájce jednoduchou roli. „Bude to i pro něj náročné, naprosto. Z pohledu obžaloby je Kaláčova výpověď důležitým důkazem a nepochybně hájit takového klienta je velmi náročné," doplnil soudce.

Soud se kauzou lihové mafie bude zabývat znovu první týden v březnu, kdy má v plánu především přehrávání odposlechů, čtení listinných důkazů a výpovědí svědků, u kterých byl dán souhlas se čtením. Výslech svědků, kteří měli vystoupit tento týden, byl přeložen až na polovinu března.

Autor: Roman Martínek

23.2.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Krajská knihovna Vysočiny.

Filmové nadšence v Brodě láká biograf naživo

Ilustrační foto

Na cyklostezku čeká Chotěboř už léta

Exkluzivní právo těžby: Česku hrozí kvůli firmě Diamo mezinárodní arbitráž

Vysočina - Státní podnik Diamo by měl získat v ČR monopol na těžbu uranu. To navrhuje vládě ČR Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO). Je to dilema, říká starosta města Polná. Nechme to na právnících, zaznívá z Přibyslavi. Podle právníka ale státu hrozí zcela reálně mezinárodní arbitráž.

Cestující se ve Ždírci dočkali nových čekáren

Ždírec nad Doubravou - Nových autobusových čekáren se dočkali cestující ve Ždírci nad Doubravou u cukrárny DIPP.

Na Masarykově ulici přibude cyklostezka a chodník

Havlíčkův Brod - Na Masarykově ulici v Havlíčkově Brodě začaly práce na více než kilometr dlouhé cyklostezce, která povede od zdravotní školy k novému hřbitovu. Součástí cyklostezky bude i nová zeleň a nové veřejné osvětlení. Práce potrvají nejdéle do konce listopadu. Od samého začátku ale stavba budí rozpaky a dohady.

Do poslanecké sněmovny chce silozpytec i farářka. Šanci mají opět lékaři

Vysočina – Přesně za měsíc se lidé budou rozhodovat, koho zakroužkují a vhodí do urny. Po čtyřech letech jsou tu opět volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky. A na Vysočině je výběr bohatý.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení