VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Slovní napadení úředníka bude drahé. Může přijít až na deset tisíc korun

Třebíč – Po dlouhém čekání přichází netrpělivý muž na řadu. Přes přepážku předává dokumenty, které mu úřednice obratem vrací.

4.7.2016
SDÍLEJ:

S urážkami se nejčastěji setkávají úředníci, kteří řeší sociální záležitosti. Ušetřeni však nejsou ani další zaměstnanci úřadů. Ilustrační foto.Foto: Deník/archiv

Nesplňují všechny náležitosti. Muž se neudrží a začne hlasitě křičet. Úřednice vyslechne několik nevybíravých nadávek, které ale raději přejde. Je to pro ni jednodušší než se urážkami zabývat tak, jak to v současné době umožňuje zákon. Řešení podobných konfliktů má od příštího roku usnadnit novela zákona o přestupcích. Začátkem května ji schválili poslanci.

Za znevážení úřední osoby novela stanovuje pokutu do deseti tisíc korun. Současně má být snazší i řešení sankce. Policisté by za přestupek vydávali jen příkazový blok. „Zvýšení pokut u některých přestupků je jistě žádoucí. Vždy je nutné se zabývat konkrétními případy. Někteří lidé si zřejmě svoje jednání rozmyslí, mnohé ale ani výše pokuty od páchání přestupkové činnosti neodradí. Může však přispět k tomu, že protiprávní jednání nebude opakované," komentuje novelu mluvčí třebíčských strážníků Lucie Šerková.

Úřední osoby, mezi které patří i strážníci a policisté, se při výkonu povolání setkávají s nejrůznějšími konflikty. Rozhořčení lidé, ať už oprávněně, či nikoli, si na nich často vylévají zlost.

„Strážníci se s vulgárním, arogantním a mnohdy nepříjemným chováním pachatelů přestupkové činnosti potkávají velmi často. Bohužel jsou nuceni takové konání přestupců strpět. Intenzita takového jednání však jen velmi zřídka dosahuje znaku přestupku nebo trestného činu," říká Šerková.

Ani zaměstnanci úřadů se zatím konflikty nijak zvlášť nezabývali. Správní řád jim nyní umožňuje uložit pořádkovou pokutu jen ve správním řízení. Výše sankce sice může být až do padesáti tisíc korun, kvůli zdlouhavému procesu ovšem k sankci úředníci třebíčské radnice ještě nikdy nepřistoupili. Nevyužívají ani možné sankce za urážku na cti, kterou právní řád stanovuje jako přestupek případně ve větším rozsahu jako trestný čin.

Nadávky přitom v obou budovách třebíčské radnice znějí poměrně často. „Téměř všichni zaměstnanci se již setkali s klienty, kteří jsou na ně nepříjemní až hrubí a křičí a používají vulgární výrazy. Všichni zaměstnanci jsou poučeni a snaží se lidem zákonné postupy trpělivě vysvětlit. V ojedinělých případech, kdy se napadání stupňuje, zatím vždy stačilo upozornit na možnou pokutu až do pěti tisíc korun za urážku na cti," popisuje mluvčí třebíčské radnice Irini Martakidisová.

Nejčastěji se s urážkami setkávají úředníci na sociálním odboru. „Odvíjí se to přímo od problematiky odboru, řeší se zde situace mnohdy velmi zoufalé a osobní, a není proto výjimkou, že terčem urážek a vulgarit se stanou zaměstnanci," vysvětluje mluvčí.

Další odbory, správní, finanční, majetkový, životní prostředí či doprava, čelí urážkám či nepřiměřenému jednání podle momentální situace. Například na odboru dopravy se s nespokojenými lidmi setkávají v zimě kvůli odklízení sněhu, na jaře kvůli blokovému čištění, v létě při opravách a souvisejících uzavírkách úseků silnic. Stejně tak na odboru životního prostředí se s urážkami a hlasitější kritikou setkávají zaměstnanci v létě při sečení trávy. „Obecně většina vedoucích odborů, kteří jsou na úřadě více let, uvádí zvyšování četnosti i agrese stěžovatelů," potvrzuje mluvčí.

Novela přestupkového zákona zavádí nový přestupek: znevážení postavení úřední osoby při výkonu její pravomoci. Pokud změny projdou také u senátorů, kteří se jimi teprve budou zabývat, začnou platit od července příštího roku. „Vznik nového přestupku proti veřejnému pořádku vítáme, uvidíme, jaká bude jeho možnost využití v praxi," dodává Lucie Šerková z Městské policie v Třebíči.

Urážka úředníka
• dosud mohli úředníci urážku řešit jen v trestním řízení
• novela, kterou schválili poslanci, stanovuje nový přestupek znevážení postavení úřední osoby
• musí ji schválit ještě senátoři, platit by měla od července příštího roku
• za urážku či pomluvu stanovuje sankci 10 000 korun

Tomáš Havlík

Autor: Luděk Mahel

4.7.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc.
AUTOMIX.CZ
20

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Malé pivovary zažívají boom. Na jejich nástup však hospody nedokáží reagovat a na čepu stále nabízí stejná piva.
1

Hospodští v Havlíčkově Brodě nereagují na nabídku malých pivovarů

Poškozenou vázu v muzeu nahradila kopie světelského kamenosochaře

Lipnice nad Sázavou – V kamenosochařském středisku v Lipnici nad Sázavou vznikla kopie vázy z 18. století, která teď tvoří jednu z dominant novoměstského zámku. Věrnou kopii pískovcové vázy vytvořil student světelské akademie Nicolas Vrána v rámci své maturitní práce.

Kuki se vrací domů. Chytili ho v Jihlavě

Jihlava – Tříměsíční pobyt ve volné přírodě Kukimu končí. Od tohoto pondělí ví o klokanovi, který utekl už v květnu svému majiteli z rodinné farmy v Mohelnici na Olomoucku, celá republika. V pátek ráno se ho podařilo pracovníkům jihlavské zoologické zahrady, hasičům a městským policistům chytit ve Starých Horách v lokalitě Červené domky.

Most nad Doubravkou je už minulostí

Havlíčkobrodsko - Do Nového Ranska, místní části Ždírce nad Doubravou na Havlíčkobrodsku, se motoristé jen tak lehce nedostanou. Most na silnici první třídy číslo 34, překlenující řeku Doubravu, totiž přestal existovat. Příčinou je jeho kompletní demolice.

Na zvířátka i aquazorbing zve Pavlov

Pavlov – V Pavlově se v sobotu 19. srpna uskuteční další ročník Pavlovských slavností.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení