VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Soud sestry s nemocnicí je u konce

Třebíč – Zdeňka Mládková se osm let soudila s Nemocnicí Třebíč o oprávněnost výpovědi, kterou dostala na konci roku 2007 po kauze záměny dětí.

21.3.2016
SDÍLEJ:

Soudní spor zdravotní sestry s třebíčskou nemocnicí odstartovala výpověď, kterou Zdeňka Mládková dostala na konci roku 2007 – za to, že údajně svojí nedbalostí měla zavinit záměnu dětí na novorozeneckém oddělení. K záměně novorozenců došlo v prosinci 2006Foto: Deník/archiv

Na začátku letošního roku vrátil Nejvyšší soud její případ zpět k Okresnímu soudu v Třebíči. A vše mělo začít nanovo. Obě strany se však po letech soudních sporů rozhodly minulý týden věc vyřešit dohodou.

„Bohužel jsme po osmi letech sporu opět na jeho začátku poté, co byl rozsudkem Nejvyššího soudu ČR zrušen rozsudek Krajského soudu v Brně z 27. listopadu 2013," konstatoval v úvodu úterního soudního jednání soudce Jan Tesař.

Zároveň vyzval obě strany, zda nechtějí najít společnou cestu ke smíru bez dalšího soudního řízení.

Právní zástupkyně žalující Zdeňky Mládkové Milada Blumaierová navrhla, že kdyby nemocnice změnila výpověď z pracovního poměru dohodou, nebude požadovat žádné finanční narovnání.

Na půli cesty

„Žalobkyně byla vystavena ve svém zaměstnání extrémní situaci. Věc byla řešena v době, kdy jí zbývaly dva měsíce do ukončení úspěšné kariéry. Byla vždy svědomitou pracovnicí a byla několikrát oceněna za svůj výkon. A pacientky s ní byly spokojeny, což zde bylo několikrát prokázáno," pronesla Blumaierová.

Zároveň dodala, že chápe, že nemocnice byla tlačena do řešení situace. „Stále trváme na tom, že výpověď nebyla v pořádku. Pokud znovu rozjedeme soudní spor, ani jedna strana nebude moci s určitostí říct, že na jeho konci to bude právě ona, která bude mít úspěch. Proto navrhujeme variantu, při které se strany setkají na půli cesty," vysvětlila advokátka Zdeňky Mládkové.

Do dalších let soudních sporů už se nechtělo ani Nemocnici v Třebíči zastoupené Martinem Urbáškem. Proto s navrhovanou dohodou souhlasil.

„Určuje se, že pracovní poměr žalobkyně u žalovaného skončil dohodou ke dni 31. prosince 2007. Žalobkyně je povinna zaplatit žalovanému náhradu nákladů řízení ve výši dvanáct tisíc korun," uzavřel smírem po osmi letech spor soudce Jan Tesař.

Soudní spor odstartovala výpověď. Tu Zdeňka Mládková dostala na konci roku 2007 od třebíčské nemocnice za to, že údajně svojí nedbalostí měla zavinit záměnu dětí na novorozeneckém oddělení. K záměně novorozenců došlo v prosinci 2006. Rodiče jedné z dívek na ni přišli až o zhruba rok později, po celou dobu se tak starali o cizí dítě v domnění, že jde o jejich vlastního potomka.

Druhá rodina neměla do té doby ani stín podezření. Genetické testy pak potvrdily, že malá Veronika a Nikola vyrůstají v nesprávných rodinách.

Zdeňka Mládková se proti výpovědi bránila u třebíčského okresního soudu, který však v březnu 2009 dal za pravdu vedení nemocnice a výpověď potvrdil.

Kolotoč odvolání

Soud tehdy přihlédl k závažnosti celého případu zaměněných dětí a prohlásil, že si zdravotní sestra mohla všimnout nesrovnalostí na obou holčičkách i ve zdravotní dokumentaci.

Zdravotní sestra však byla rozhodnuta bojovat za očištění svého jména dál, a proti rozsudku se odvolala.

Krajský soud o dva roky později v červnu 2011 naopak rozsudek zrušil. Předseda odvolacího senátu Pavel Malý tehdy zdůraznil, že ve verdiktu třebíčského soudu je hned několik nejasností. Nezabýval se podle něj tím, že výpověď je nekonkrétní a důvody ukončení pracovního poměru v ní nejsou přesně popsány.

Třebíčský soud dále nezjišťoval, zda nemocnice správně zhodnotila intenzitu poruše-ní pracovní kázně ze strany Mládkové, tedy zda byla výpověď přiměřeným trestem.

Po vynesení rozsudku krajského soudu se ke sporu navíc přidala další žaloba, ve které zdravotní sestra požadovala po bývalém zaměstnavateli náhradu ušlé mzdy.

Kolotoč soudních rozhodnutí a odvolání skončil až u Nejvyššího soudu, který celou kauzu poslal na začátku letošního roku opět k okresnímu soudu. Vidina dalších let soudních sporů s nejasným výsledkem ale tentokrát přivedla obě strany k dohodě ještě před vypuknutím dalšího kolotoče soudních jednání.

Autor: František Vondrák

21.3.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ford Fiesta.
AUTOMIX.CZ
14

Dá se koupit spolehlivé auto za 50 tisíc? Tyto vozy mohou být výhrou

Ilustrační foto

Lidé vyběhali Pavlovu novou učebnu. Za pár dní

Plánuje se budova pro krajské úředníky. Za 400 milionů

Jihlava – Nový pavilon, který ponese označení E. Na místě, kde v minulosti stála kasárna Otokara Jaroše, tedy v těsné blízkosti současného vedení Kraje Vysočina. Taková je vize Krajského úřadu Kraje Vysočina v následujících letech. Chce se totiž pustit do stavby nové administrativní budovy pro úředníky. Během let totiž jejich počet vzrostl natolik, že už se do stávajících prostor nevejdou.

Na Pelhřimovsku jsou výnosy obilí slušné. Dokáží to i na dožínkách

Vysočina – Pelhřimovští zemědělci se chystají na dvanáctý Agrární a potravinářský den neboli Pelhřimovské dožínky, které se konají v sobotu 2. září od třinácti hodin na tamním Masarykově náměstí. Na rozdíl od jiných vysočinských měst tady mají bohatou tradici.

Od středy začíná vojenské cvičení. Piloti budou létat od rána do noci

Náměšť nad Oslavou - Mezinárodní vojenské cvičení Ample Strike začíná. Uskuteční se od středy 23. srpna do úterý 12. září na základně vrtulníkového letectva u Náměště nad Oslavou a na dalších místech v zemi.

Vražda v Humpolci: Obviněný Ukrajinec skončil ve vazbě

Pelhřimov, Humpolec – Okresní soud v Pelhřimově poslal ve středu do vazby jednapadesátiletého Ukrajince obviněného z vraždy jeho o šest let mladšího krajana. Krvavý incident se odehrálv pondělí brzy ráno v Pražské ulici na ubytovně v Humpolci. „Vazba byla na obviněného uvalena, protože hrozí, že by se vyhýbal trestnímu řízení a mohl by ovlivňovat případné svědky,“ zdůvodnil rozhodnutí pelhřimovský soudce Jiří Zach.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení