VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Státní zástupce poslal před soud politiky Libora Joukla a Jana Míku

Jihlava – Jihlavský státní zástupce Kamil Špelda podal k Okresnímu soudu v Jihlavě obžalobu na náměstka vysočinského hejtmana pro dopravu Libora Joukla (ČSSD) a ředitele Krajské správy a údržby silnic Vysočiny Jana Míku (ČSSD).

27.3.2015 2
SDÍLEJ:

Sypače značky Iveco rozšířily v roce 2009 vozový park vysočinských silničářů. Kvůli jejich nákupu ale půjdou dva muži před soud. Údajně mělo jít o předraženou zakázku. Foto: Deník/archiv

Oba politici – Míka byl v předchozím volebním období městským zastupitelem v Havlíčkově Brodě – tedy nakonec skončí před soudem. Podle policie mají na svědomí zmanipulování zakázky na nákup osmadvaceti sypačů značky Iveco v roce 2009, čímž měla Kraji Vysočina vzniknout škoda přes 33 milionů korun. Obžalobu přijal soud ve čtvrtek.

Libor Joukl je obžalován z trestného činu pletichy při veřejné soutěži a dražbě. Jan Míka je kromě pletichy obžalován ještě z trestného činu porušování povinností při správě cizího majetku. Oběma obžalovaným, kteří i nadále zůstávají ve svých politických i profesních funkcích, hrozí trest vězení v délce od dvou do osmi let.

„Jsem překvapen, že to takhle dopadlo. Co se týče cen, za které jsme auta nakupovali, tak ty byly v té době obvyklé. Navíc vozy Iveco byly pro údržbu silnic v kraji vhodnější než auta, která byla nakoupena předtím," reagoval na podanou obžalobu Jan Míka. Ten má k vyšetřování výhrady, ale nechce je blíže komentovat.

„Vadí mi, že proti mně budou svědčit lidé, kteří sami nemají čisté svědomí. Řada lidí asi nebyla spokojena, že jsem se stal ředitelem. Mimochodem, tuto středu kraj hodnotil hospodaření správy a byli jsme pochváleni za dobré výsledky, což se o minulém vedení říct nedá," dodal Míka.

Libor Joukl byl už minulý týden smířen s tím, že případ nakonec skončí před soudem. Podle něj je celé vyšetřování jedna velká blamáž. Především zpochybnil znalecký posudek, podle něhož byla zakázka předražena o desítky milionů korun. Libor Joukl si nechal vypracovat vlastní posudek, který závěry policejního posudku vyvrací. Posudek si obžalovaný náměstek schovává až k soudu.

Nižší cena?

„Vniklá škoda byla stanovena jako rozdíl mezi cenou dle uzavřené kupní smlouvy a cenou obvyklou za jednotlivé části dodávky. Nicméně, v reálu by zřejmě mohlo být dosaženo ceny ještě nižší, pokud by se mohli zúčastnit veřejné zakázky všichni potenciální výrobci, kteří by navíc mohli nabídnout slevu vzhledem k počtu odebraných kusů," vysvětlil žalobce Kamil Špelda. Naráží tak na to, že vypsaná zakázka byla v té době šitá na míru pouze sypačům od firmy Iveco.

Podle žalobce ale zmiňovaný posudek není jediným důkazem, na jehož základě byli oba politici obviněni a posláni před soud. Celý spis má tři a půl tisíce listů. Navíc k tomu jsou ještě přílohy s datovými nosiči s e-mailovou korespondencí a s odposlechy. Stručný přehled všech důkazů má podle informací žalobce sedmnáct stran. Soud je bude muset posuzovat v celkovém kontextu.

Odposlechy policie pořídila na přelomu let 2013 až 2014. Obhájce Libora Joukla Vít Široký minulý týden řekl, že pokud by v odposleších byly pasáže, které by sloužily jako důkazy, pak by musely být ve spise založeny i jejich přepisy. Ty tam ale podle obhájce nejsou.

„Přepisy odposlechů ve spise sice nejsou, ale důkazem se stávají až po přehrání v soudní síni. Samotné přepisy jako důkaz sloužit nemohou," namítl Kamil Špelda.

Poškozený? To ne…

Kraj Vysočina se jako poškozený odmítl připojit k trestnímu řízení s nárokem na náhradu škody. Rada kraje se usnesla, že nemá žádné informace o tom, že by byla zakázka jakkoli zmanipulována, a žádná škoda proto kraji nevznikla.

„Toto stanovisko respektuji, pouze mě zaráží skutečnost, že žádný zástupce poškozeného nebyl do dnešního dne nahlédnout do trestního spisu, a nemohl se tak seznámit se stavem věci," zarazilo státního zástupce Špeldu.

Libor Joukl uplynulý týden řekl, že kraj se nemohl jako poškozený se svým nárokem připojit, protože pokud by měl být někdo poškozený, tak je to krajská správa a údržba silnic. Podle státního zástupce jsou to jen výmluvy, protože silničáři jsou příspěvkovou organizací, která spravuje majetek kraje. Navíc prvním mužem správy je i nadále Jan Míka a jako obžalovaný se sám bude těžko k trestnímu řízení připojovat.

„Správa by se mohla jako poškozený k trestnímu řízení připojit, ale nemáme žádné informace o tom, že byla zakázka předražena," řekl Míka.

Celý případ vyšetřovali detektivové z Útvaru odhalování korupce a finanční kriminality. Žádnou korupci se jim ale nepodařilo prokázat.
Kdy bude nařízeno první hlavní líčení, není známo. Spis musí být nejprve přidělen konkrétnímu soudci, jenž jej musí nastudovat, a teprve poté nařídí konkrétní datum hlavního líčení, které bude veřejné.

Autor: Roman Martínek

27.3.2015 VSTUP DO DISKUSE 2
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Vzala stopařku a přišla o pěněženku

Michaela Horáková začala budovat své sny, oprostila se od stereotypní společnosti a založila vlastní architektonické studio. K tomu přišla tento rok s vlastní módní značkou Mishe.
25

Tvrdohlavě kráčím proti proudu

Dobrohostov opět naservíroval porci dobré muziky

Dobrohostov - Magické prostředí letního parketu v Dobrohostově opět přivítalo festival Stock Dobrohostov. Největší přehlídka regionálních kapel z Vysočiny přinesla nadupaný program a dobrou atmosféru. Tahouny letošního ročníku byly kapely Krausberry, Morava nebo Šohajka.

OBRAZEM: Úroda na Sádku je nejlepší za pět let. Suchu navzdory

Vysočina /ROZHOVOR/ – V nejzápadnější a nejvýše položené viniční trati Znojemské podoblasti právě dozrávají hrozny. Pro vinaře Lubomíra Lampíře z Vinařství Sádek u Kojetic a jeho spolupracovníky tím začíná jedno z nejnáročnějších období. Hrozny ze Sádku i z ciziny se začnou měnit v burčák a následně i ve víno. Vedla k tomu náročná sezona, která nejspíš přinese výjimečnou úrodu.

OBRAZEM: Krucemburk láká na výstavu květin

Krucemburk - Po dvou letech opět rozkvetly reprezentační prostory Úřadu městyse Krucemburk. Spolek zahrádkářů zde po celý víkend 19. a 20. srpna pořádá tradiční výstavu květin. Výstava je milovníkům kvetoucí krásy zpřístupněna vždy v době od 9 do 17 hodin.

Zloděj si do firmy došel pro nářadí

Světlá nad Sázavou – Případ krádeže nářadí k pracovnímu stroji prošetřují policisté z obvodního oddělení ve Světlé nad Sázavou. Ke krádeži došlo někdy v době mezi 7. a 15. srpnem v obci Příseka.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení