VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Truhlářské firmy z Vysočiny podle policie podváděly 
s eurodotacemi

Jihlava – Dvě truhlářské firmy z Vysočiny podle kriminalistů podváděly v souvislosti se žádostmi o dotace z Evropské unie. Škoda, kterou měly způsobit, je kolem deseti milionů korun.

27.10.2016
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Deník/archiv

„Kriminalisté Odboru hospodářské kriminality Krajského ředitelství policie Kraje Vysočina vedou trestní stíhání proti dvěma právnickým osobám a třem fyzickým osobám. Trestní stíhání vedeme ve věci čerpání evropských dotací. Až do ukončení vyšetřování nebudeme k danému případu zveřejňovat žádné další informace," sdělila k případu vysočinská policejní mluvčí Dana Čírtková.

Podle informací Deníku jde o firmy Wood Home.cz 
z Velkého Beranova u Jihlavy a Wood interiér se sídlem v havlíčkobrodském okrese. Obviněni byli jednatelé obou společností. Podstatou podvodu má být to, že žadatelé o dotace předkládali žádosti o proplacení dotace na opravu truhlářských dílen.

„Obvinění deklarovali, že provedli řádné výběrové řízení, ačkoli ve skutečnosti provedeno nebylo. Práce si nakonec udělali buď svépomocí, nebo vlastními firmami. V žádosti o dotaci ale uvedli, že práce vykonal někdo jiný za úplně jinou cenu," nastínil žalobce Jan Adam z jihlavské pobočky krajského státního zastupitelství.

Podle krajského státního zástupce tím firmy neoprávněně navýšily hodnotu investovaných prostředků 
a po poskytovateli dotace – Státním intervenčním fondu – požadovaly zaplacení nákladů v plné výši. V některých případech firmy dotaci skutečně dostaly, v jiných případech se dotaci pokusily vymoci, ale nebyla jim poskytnuta.

Vinu popírají

Deník se snažil obviněné jednatele kontaktovat a požádat je o vyjádření, ale buď na to nereagovali, nebo zatím nechtěli případ jakkoli veřejně komentovat. Zástupce firmy Wood interiér Vít Dolejší Deníku řekl, že má k dispozici znalecký posudek, podle něhož byly veškeré práce, na něž byla dotace poskytnuta, provedeny. „Kompletní zpracování a vyřízení dotace měla na starost firma DOTin," podotkl.

Dotace měla firmám pomoci zprostředkovat internetová firma DOTin. Její obchodní ředitel Marek Pavelec Deníku napsal, že nikdo z jejich zaměstnanců nebyl z ničeho obviněn, proto nemají k případu žádné informace. „Mohu pouze konstatovat, že jsme vázáni povinností mlčenlivosti, tudíž nejsme oprávnění sdělovat žádné podrobnosti ohledně našich klientů. Obecně lze říci, že 
s kolegou, který vyřizoval předmětnou zakázku, již nespolupracujeme, důsledně se snažíme dodržovat nejen platné právní předpisy, ale 
i etický kodex," uvedl Marek Pavelec.

Podle informací Deníku je ale třetím obviněným právě bývalý pracovník zprostředkovatelské firmy DOTin.

V případě, že celá kauza nakonec skončí před soudem, hrozí obviněným podnikatelům za trestné činy dotačního podvodu 
a zneužití finančních zájmů Evropské unie tresty vězení od pěti do deseti let.

Už brzy by se měl krajský soud začít zabývat jiným případem zneužití dotace 
z Evropské unie. Jde o záležitost ze Žďárska a obviněným je Tomáš Kopečný. Ten čelí trestnímu řízení kvůli dotačnímu podvodu a poškození finančních zájmů Evropské unie 
v souvislosti s rekonstrukcí hospodářského stavení Holubí Zhoř.

Dotaci získali

Celkový rozpočet na rekonstrukci objektu v Holubí Zhoři byl vypočítán na 
32 milionů korun. Podnikatel požádal o evropskou 
i státní dotaci. Unie mu ze strukturálních fondů schválila 13,6 milionu korun. 
Od státu dostal 2,4 milionu korun. Zbylých šestnáct milionů korun pochází 
ze soukromých zdrojů.

„Nejsem si vědomý žádného podvodu. Všechny peníze byly investovány na to, na co byly určeny. Měli jsme kontrolu z finančního úřadu a tomu se nezdála cena, 
za niž jsme nakupovali stroje. Jejich cena byla údajně nadhodnocena. 
Už mají být hotové znalecké posudky. Ještě je nemám 
k dispozici, ale věřím, že 
i díky nim se všechno vysvětlí," uvedl už dříve pro Deník Tomáš Kopečný, manažer projektu Rekonstrukce objektu Holubí Zhoř.

Ministerstvo průmyslu 
a obchodu České republiky ze schválené dotace podnikateli proplatilo 8,1 milionu korun. Kriminalisté 
z bankovních výpisů zjistili, že podnikatel okamžitě po obdržení částky převedl peníze na účet firmy Straka 
a Straka, s. r. o., odkud bylo 5,7 milionu korun dál převedeno na účet firmy Dromia, s. r. o., odkud byly peníze obratem vyzvednuty 
v hotovosti.

„Od firmy Straka a Straka jsme nakupovali stroje. Firmu Dromia vůbec neznám," podotkl Tomáš Kopečný.

Autor: Roman Martínek

27.10.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Zloděj si do firmy došel pro nářadí

Ilustrační fotografie.
AKTUALIZOVÁNO

Bouřka a silný vítr vyvracely stromy a komplikovaly dopravu

V Jihlavě hoří hala společnosti na zpracování dřeva

Jihlava – Hned jedenáct jednotek hasičů zasahuje od brzkého rána u požáru ve společnosti zabývající se zpracováním dřeva v ulici Na Hranici v Jihlavě. Vyhlášen tam byl třetí stupeň požárního poplachu.

AUTOMIX.CZ

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Sportovně užitková vozidla vládnou světu a to nejen mezi novými auty, ale jejich obliba výrazně roste i mezi ojetinami. Pojďme se tedy podívat na to, jaké možnosti máte, když si chcete pořídit ojeté SUV s relativně omezeným rozpočtem. Probereme si SUV do 300 tisíc a koukneme na pět kusů, které za to stojí. A také na pět, jimž byste se měli vyhnout.

Hospodští v Havlíčkově Brodě nereagují na nabídku malých pivovarů

Havlíčkův Brod – Majitelé hospod na Havlíčkobrodsku prozatím nevyužívají rozmanitých možností, které jim nedávná pivní revoluce nabídla. Nová generace pivařů začíná naplňovat hospody, ale lokální hospodští na moderní vlnu dosud nezareagovali a nabídka piv na pípách zůstává stejná.

Poškozenou vázu v muzeu nahradila kopie světelského kamenosochaře

Lipnice nad Sázavou – V kamenosochařském středisku v Lipnici nad Sázavou vznikla kopie vázy z 18. století, která teď tvoří jednu z dominant novoměstského zámku. Věrnou kopii pískovcové vázy vytvořil student světelské akademie Nicolas Vrána v rámci své maturitní práce.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení