VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Úraz na nemocničním vozíku vyšetřuje policie

Jihlava – Sanitář, který vyklopil starší ženu z invalidního vozíku, v nemocnici stále pracuje.

30.4.2013
SDÍLEJ:

Na invalidních vozících v nemocnicích pacienty přepravují běžně. Třeba i na aktivity, které mají hospitalizované vytrhnout 
z běžného léčebného pobytu. Na vozících třeba pacienti Nemocnice Jihlava loňský listopad poslouchali houslový koncert.Foto: Deník/ Libor Plíhal

Policie začala prověřovat trestní oznámení kvůli pádu starší ženy z invalidního vozíku v Nemocnici Jihlava. Žena v lednu utrpěla komplikovanou zlomeninu obou stehenních kostí. Po několikahodinové operaci byla upoutána na lůžko. Po dvou měsících hospitalizace ale v nemocnici zemřela. Rodina se domnívá, že zranění příbuzné způsobil nedbalostí zřízenec nemocnice, který při převozu pacientky z oddělení na oddělení nezvládl zatáčku a ženu z vozíku vyklopil. Rodina Hlouškových z Jihlavy podala trestní oznámení 
18. dubna na Okresní státní zastupitelství v Jihlavě. „Mohu potvrdit, že trestní oznámení nám bylo postoupeno a začneme věc prověřovat. Případ je na samém začátku, proto nelze říci, kdy budou známé první výsledky vyšetřování," informovala jihlavská policejní mluvčí Jana Kroutilová.

O případu Deník informoval v pátečním vydání. Nemocnice potvrdila, že se událost stala. Ředitel nemocnice Lukáš Velev tehdy na dotazy Deníku reagoval podrážděně. Odmítl sdělit, jestli zřízenec 
v nemocnici stále pracuje. Tato okolnost zajímá především rodinu. „Dodnes jsme se to od nikoho oficiálně nedozvěděli," řekla Deníku dcera pacientky Renata Hloušková.

Zjišťují okolnosti

Deník v pondělí kontaktoval mluvčí jihlavské nemocnice. Monika Pytlíková už byla sdílnější než její nadřízený minulý týden a rodina se po více než třech měsících dozvěděla, jak se nemocnice k případu postavila. „Sanitář u nás stále pracuje. Jde o bezproblémového pracovníka. Dokud nezjistíme, co se stalo, nechceme dělat předčasné závěry. V těchto chvílích tedy zjišťujeme, jak k nehodě došlo, a především se soustředíme na to, jak předejít tomu, aby se podobná nehoda už nikdy nestala. V případě došetření a zjištění relevantních skutečností – zavinění, příčinná souvislost, následek – bude přistoupeno k dalším krokům," sdělila Monika Pytlíková.

Rodinu překvapuje, že nemocnice po třech měsících od úrazu ještě k žádným závěrům nedospěla. „Vysvětluji si to tím, že se tím začali zabývat až nyní, kdy jsme podali trestní oznámení a případ zveřejnili," zmínila se Renata Hloušková.

Mluvčí nemocnice Monika Pytlíková odmítá, že by byli nečinní a událost, ale i příbuzné pacientky ignorovali. „Případ samozřejmě prošetřujeme ode dne, kdy k nehodě došlo. Je to ojedinělá nehoda, a tak k tomu také přistupujeme. Okamžitě po nehodě jsme například mimořádně proškolili sanitáře. Je to naprosto ojedinělá událost, kdy mohlo jít o selhání techniky, nebo lidského faktoru, to vše teď prošetřujeme," namítla Monika Pytlíková.

Spadla na zem

Šestasedmdesátiletá Irena Hloušková byla 25. ledna převezena sanitkou ze svého bydliště do jihlavské nemocnice na pravidelnou hemodialýzu a oční vyšetření. Poté, se zase měla vrátit domů. Když zřízenec převážel pacientku na invalidním vozíku z jednoho oddělení na druhé, narazil při zatáčení do zdi a žena přepadla ze sedačky na zem. Okamžité rentgenové vyšetření odhalilo zlomeninu stehenních kostí na obou nohou. Irena Hloušková musela tentýž den podstoupit několikahodinovou a vzhledem k jejímu věku náročnou operaci. Po zákroku byla natrvalo upoutána na lůžko a po osmitýdenní hospitalizaci na následky závažných zdravotních komplikací 22. března zemřela. K následné péči po úrazu rodina nemá v žádném případě výhrady. Naopak, práci lékařů považují za profesionální.

Ředitel nemocnice tehdy rodině řekl, že u vozíku mohlo upadnout kolečko. Tomu ale rodina příliš nevěří, protože lékařka z hemodialýzy vnučce Adéle Hlouškové bezprostředně po události do telefonu řekla, že sanitář nezvládl zatáčku. „Při zpáteční cestě z oční ambulance na hemodialýzu narazil sanitář bočně sedačkou při zatáčení do zdi, pacientka ze setrvačnosti přepadla sanitáři ze sedačky, upadla oběma koleny na zem," uvedla lékařka do chorobopisu.

Zavedli pásy

Například v havlíčkobrodské nemocnici už dva roky používají na převoz rizikových pacientů vozíky s bezpečnostními pásy podobnými těm v autech. „Nehodu jsme se pokusili simulovat a zjistili jsme, že pokud bychom použili bezpečnostní pásy, pacient by mohl v případě nehody spadnout na hlavu, takže jsme od použití pásů upustili," zdůvodnila Monika Pytlíková.

Havlíčkobrodská nemocnice je v používání bezpečnostních pásů na vozících průkopníkem. Před dvěma lety s tímto projektem dokonce vyhráli soutěž Bezpečná nemocnice. „Zájem o projekt měly i pražské nemocnice. Není to nic nákladného. Výdaje se pohybují v řádech stokorun. Navíc se nám pásy výborně osvědčily. Je pravda, že na ambulancích se příliš nevyužívají," řekla Deníku mluvčí Nemocnice Havlíčkův Brod Petra Černo.

K nápadu je přivedl případ, kdy měl sanitář problém s nerovností při převozu pacienta výtahem. „Vozíky s bezpečnostními pásy využíváme 
v případě rizikových pacientů a s připoutáním musí dotyčný člověk souhlasit. Pokud to odmítne, zapíšeme do zdravotní dokumentace, že byl seznámen s rizikem," upřesnila Petra Černo.

Autor: Roman Martínek

30.4.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Takto vypadá klokan Kuki, který utekl chovateli až z Mohelnice. Objevil se v minulých dnech poblíž Jihlavy.

Majitel hledal Kukiho u Vyskytné. Zatím ho nenašel

Jak vznikají noviny, kdo všechno se na jejich výrobě podílí nebo v čem je práce novináře těžká i krásná, o tom se mohli přesvědčit účastníci letošní Letní žurnalistické školy Karla Havlíčka Borovského.
3

Účastníci letní žurnalistické škoky nahlédli do redakce Deníku

Moderní trend kompostéry. Radnice je půjčují zdarma

Havlíčkobrodsko – Kompostéry za dotovanou cenu začala nabízet občanům města i větší obce na Havlíčkobrodsku. O speciální nádoby je zájem, kompostování se pomalu stává módou. Zvlášť když radnice nádoby půjčují většinou zdarma.

Otec zapomíná, že má dceru

Havlíčkův Brod - Otcem jen podle rodného listu je zřejmě devětatřicetiletý muž z Havlíčkobrodska, který byl obviněn ze spáchání přečinu zanedbání povinné výživy.

Za volant usedl bez řidičského průkazu

Přibyslav - Značnou dávku odvahy či spíše drzosti měl řidič z Brněnska. Usedl za volant, přesto že neměl řidičský průkaz, navíc jeho auto s přívěsem nemělo ani zcela platnou technickou kontrolu. Jeho jednání se mu nevyplatilo.

Pěstujeme olivy

I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení