Případ první.

Kriminalisté ukončili vyšetřování případu ženy, která padělala lékařské recepty. Zároveň na internetu nabízela
a prodávala léky obsahující psychotropní látky.

„Pětačtyřicetiletá žena z Jihlavska byla obviněna ze spáchání přečinu poškození cizích práv a přečinu nedovolené výroby a jiného nakládání 
s omamnými a psychotropními látkami a s jedy. Případ kriminalisté předali s návrhem na podání obžaloby státnímu zastupitelství," uvedla policejní mluvčí Jana Kroutilová.

Obviněná žena si byla vědoma toho, že nakládání s psychotropními látkami je možné pouze na základě zvláštního povolení. A to neměla.
„Žena si nejprve obstarala padělané lékařské recepty, včetně padělaného razítka, na kterém byl uveden skutečně existující lékař. Na internetových stránkách zaměřených na zdravotnictví nabízela na diskusních fórech k prodeji léky, které je možné pořídit pouze na lékařský předpis," popsala mluvčí Kroutilová s tím, že žena se zájemci komunikovala prostřednictvím různých e-mailových adres nebo telefonicky.

Na padělané lékařské recepty poté žena vyzvedávala dohodnuté léky v lékárnách 
a kupujícím je zasílala poštou na dobírku.

„Při prověřování případu jsme zajistili lékařské recepty, razítko a léky," řekl komisař oddělení obecné kriminality Jiří Vojtíšek.
Obviněné hrozí trest odnětí svobody až na pět let.

Závažný trestný 
čin bez trestu

Druhý případ se týkal padesátileté ženy z Polenska, která ovšem již zemřela. Její rozsáhlá trestná činnost se rovněž týkala léků s psychotropními látkami.

Žena prostřednictvím internetu sháněla odběratele, poté vyhotovila lékařské předpisy, vyzvedla léky a za výrazně vyšší cenu je prodala zájemcům.

„Ženě odběratelé za léky zaplatili dohromady přes 200 tisíc korun. Jednalo se nejméně o tři desítky osob z různých míst celé České republiky," sdělil komisař Jiří Vojtíšek.

Žena byla obviněna ze spáchání zvlášť závažného trestného činu.

Případ začali kriminalisté prověřovat loni, když získali poznatky, že žena nabízí na internetu k prodeji léky, které jsou dostupné pouze na lékařský předpis.

Na základě shromážděných důkazů zahájil policejní komisař v první polovině le-tošního roku trestní stíhání této ženy. „Byla obviněna ze spáchání zvlášť závažného zločinu nedovolené výroby 
a jiného nakládání s omamnými a psychotropními látkami a s jedy," dodal Vojtíšek.

Žena v období od léta roku 2013 do konce loňského září nabízela k prodeji různé léky na zavedených webových stránkách, na které přistupovala z počítače v místě svého bydliště v obci na Polensku. Nabízené léky jsou přitom dostupné jen na lékařský předpis. Žena tedy lékařské předpisy padělala. Opatřila si razítka různých skutečných lékařů. Lékaře si předtím náhodně vyhledala z dostupných zdrojů bez jejich vědomí.

Se zájemci o koupi léků žena komunikovala prostřednictvím svých e-mailových účtů i telefonicky.

„Žena lékařský předpis podle konkrétní objednávky vyplnila, opatřila razítkem, podepsala a pro léky si chodila do různých lékáren. Poté zásilku zaslala poštou kupujícímu, který si po zaplacení požadované částky léky převzal. Za léky zájemci ženě platili přibližně trojnásobně vyšší ceny, než za jaké je sama nakupovala," informovala policejní mluvčí Kroutilová.

Ve většině případů zasílala žena zájemcům léky opakovaně a kupující získali stovky, někteří i tisíce tablet.

„Finanční částky, které zájemci zaplatili, se pohybova
ly v řádech několika tisíc, ale
i desítek tisíc korun," dodal komisař Vojtíšek.
Přes šedesát tisíc korun zaplatil za léky šestačtyřicetiletý muž z Třebíčska, kterému žena v období od dubna do konce září zaslala nejméně ve čtrnácti případech padesát kusů balení léků s pěti tisíci tabletami.

Necelých dvacet tisíc korun zaplatily za léky třicetiletá žena z Českolipska a dvaačtyřicetiletá žena z Brněnska.

Žena byla po obvinění stíhána na svobodě, případ kriminalisté poté dále vyšetřovali. V červenci podal policejní komisař státnímu zástupci návrh na zastavení jejího trestního stíhání. Žena totiž zemřela.