VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Znásilnění? Policie nic neeviduje

Pelhřimov – Velkou vlnu zájmu vyvolala v minulých dnech v Pelhřimově zpráva, která se začala šířit po sociální síti.

20.11.2014
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Deník

Desítky sdílení zaznamenal text na Facebooku, jehož obsahem je, že v Pelhřimově, konkrétně v tamní Vnitřní ulici, byly o prvním listopadovém víkendu přepadeny a znásilněny čtyři ženy.

Deník tuto zprávu ověřoval u policistů. Ti tehdy žádné oznámení tohoto typu neevidovali, ale zároveň nevyloučili, že k případu mohlo dojít.

Vzhledem k tomu, že se 
ve městě o znásilnění stále živě diskutuje, oslovila redakce znovu pelhřimovskou policii, konkrétně jejího vedoucího Jaromíra Štěpánka. Deník se zajímal o to, jak se má oběť znásilnění zachovat, na koho se má v první řadě obrátit, jaký je další policejní postup nebo zda policisté vůbec vědí o zprávě, ve které se mimo jiné uvádí: „Řádí tady 3 úchyláci. Tak si dávejte velkýho majzla, jestli se o víkendu někam chystáte… hlídá to policie, ale nevěřím, že to uhlídají… tak bacha, a pokud možno info rozesílejte dál…"

„Ano, o této zprávě víme. Mimo jiné jsme k tomuto tématu zaznamenali přibližně třicet dotazů – telefonických 
i osobních, které směřovaly přímo na policisty. Od 31. října do úterý 18. listopadu jsme však oznámení o takovémto případu nepřijali," sdělil vedoucí územního odboru policie Pelhřimov Jaromír Štěpánek.
Zároveň dodal, že za posledních pět let policisté na Pelhřimovsku nevyšetřovali žádný případ takzvaného po-uličního znásilnění, tak jak se nyní šíří prostřednictvím Facebooku.

Oběť by měla překonat stud

„V našem teritoriu šetříme případy znásilnění, ale ty se odehrávají zpravidla v rodinách, kde nepanují zcela idylické vztahy, a většinou v době, kdy se manželé či partneři rozcházejí. Nemálo přijatých oznámení se následně ukáže jako smyšlených, kdy se někteří lidé snaží pomstít jiné osobě," popsal časté případy první muž pelhřimovské policie.

Pokud dojde ke znásilnění, oběť by měla v první řadě překonat stud a událost oznámit v co nejkratší době buď na linku 158, obvodní oddělení, nebo na službu kriminální policie a vyšetřování.

Důvodem nízké míry ohlašování tohoto trestného činu může být mimo jiné i nedůvěra obětí v práci policie, necitlivý přístup při vyšetřování, stejně jako stud nebo strach. Obavy by však v tomto případě měly jít stranou. Policisté totiž upozorňují, že se jedná 
o závažný trestný čin a pravděpodobnost dopadení násilníka je závislá i na včasném oznámení skutku.

Na policii se může obrátit každý občan kdykoli, ale čím dříve se strážci zákona o daném činu dovědí, tím větší je pravděpodobnost dopadení pachatele – jde se takzvaně po horké stopě. A v neposlední řadě mohou proti násilníkovi při ohledání místa činu zajistit více důkazů.

Vyšetřování vede specialista

Na případy znásilnění vyjíždí vždy kompletní výjezdová skupina služby kriminální policie a vyšetřování. Samotné vyšetřování vede policis-
ta služby kriminální policie 
a vyšetřování, který je v dané oblasti specialistou.
„Pokud je poškozenou osobou žena, již od začátku na případu pracuje policistka, která 
s poškozenou provádí úkony trestního řízení. Na druhé straně policisté zařazení napříč všemi službami provádějí pátrání po osobě pachatele trestného činu," popsal Jaromír Štěpánek a pokračoval: 


„V téměř všech případech znásilnění ženy provádí podání vysvětlení policistka. Zpravidla je výpovědi přítomen ještě jeden policista. 
K výpovědi si poškozená může vzít rodinného příslušníka, či jinou osobu, která jí bude oporou," informoval Štěpánek.

V současné době disponuje pelhřimovská policie speciální výslechovou místností, která je zařízena spíše jako dětský pokoj a provádíme zde nejen výslechy dětí, ale rovněž výslechy zvlášť zranitelných obětí, kterými oběti znásilnění bezesporu jsou. Příjemné prostředí při podání vysvětlení má za úkol snížit stres z negativního prožitku.

Velké časové rozpětí trestu

Kvalifikace trestného činu znásilnění je závislá na osobě poškozeného. Záleží například, zda se jedná o dospělého či dítě a dále na provedení 
a následcích činu. „Trest odnětí svobody uložený za znásilnění se proto pohybuje ve velkém rozpětí od šesti měsíců do osmnácti let," uzavřel vedoucí pelhřimovské policie.

Jak snížit riziko znásilnění

Existují obecné zásady, jejichž dodržováním lze riziko znásilnění snížit, stoprocentní obrana ale bohužel není. Nejvíce ohroženy jsou ženy, když se pohybují samy v nočních hodinách, za těchto okolností dochází také k většině útoků. Při nočních návratech by neměly ženy, pokud je to možné, chodit samy. Ze zábavních podniků, by se neměly nechávat doprovázet ani muži, které dobře neznají. Bezpečnou alternativou je návrat v noci 
s kamarády, kolegy, domluvit si odvoz někým z blízkých osob nebo vozidlem taxislužby. Obecně platí, že je vždy lepší mít u sebe mobilní telefon, kterým se dá v případě potřeby přivolat pomoc a dobré je mít u sebe preventivně obranný sprej.
Pokud jde žena někam večer nebo v noci sama, měla by informovat blízkou osobu o tom, kam jde a kdy se přibližně vrátí. V noční době je vždy lepší vyhýbat se opuštěným, špatně osvětleným místům, jako jsou parky, lokality garáží, zahrádkářské kolonie, průmyslové zóny apod., raději by měla žena zvolit trasu po osvětlených a frekventovaných ulicích, i kdyby byla trasa delší. Pokud se žena pohybuje v nočních hodinách sama, neměla by být oblečena příliš vyzývavě.
V podstatě všechny tyto zásady snižují riziko před samotným útokem, 
v době útoku, který je zpravidla nečekaný a razantní, už často mnoho možností, jak se bránit, není, oběť je silně zaskočená, otřesená a často se nezmůže na odpor.

Zdroj: PČR Pelhřimov

Autor: Alexandra Knapová

20.11.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Základní škola Konečná se zapojila do celorepublikové akce Rosteme spolu se stromy.

Školní zahrada se změní v místo relaxace i vzdělávání

Radek Koten
5

Radek Koten (SPD): Jako jediná strana prosazujeme přímou demokracii

AKTUALIZOVÁNO

Ve Stranné u Telče usmrtil dítě zemědělský stroj

Vysočina – V pondělí 16. října se ve vsi Stranná na Jihlavsku stala velká tragédie. Došlo tam k dopravní nehodě při níž zemřelo nezletilé dítě.

Cena povinného ručení plíživě stoupá. Pojišťovny na něm tratí

Povinné ručení by mělo podražit. Důvod je prostý, už delší dobu nevydělává a pojišťovny na něm navíc tratí. Kdo zdražení pocítí nejvíce a kdy k němu vlastně dojde, vysvětluje Zbyněk Kuběj, analytik neživotního pojištění Partners.

Superdebata Deníku: ptejte se Babiše a dalších lídrů

Pokud chcete ještě něco vědět před volbami od kandidujících stran, máte šanci se zeptat právě teď. Deník ji vašim jménem položí už ve čtvrtek 19. října, tedy den před parlamentními volbami, desítce lídrů politických stran při závěrečné předvolební debatě v sídle listu.

Petr Valdman: Domácí čistírny odpadních vod nejsou nelegální

Havlíčkobrodsko - Domácí čistírny odpadních vod nejsou nelegální, na jejich podporu mj. poskytujeme finanční prostředky ze SFŽP ČR. Dnes byla vyhlášena již druhá výzva v této oblasti,“ říká Petr Valdman ředitel Státního fondu životního prostředí (SFŽP).

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení