Tetanus je někdy vnímán jako choroba již prakticky vymýcená. Je podle vás stále hrozbou?

Tetanus u nás téměř neexistuje jedině díky očkování. Vyskytuje se zejména v rozvojových zemích, kde jsou nejčastěji postiženi novorozenci. Původce nemoci – bakterie Clostridium tetani – se do jejich těla dostává pupečníkem a vyvolává onemocnění tetanus neonatorum. I u nás se však původce nemoci stále vyskytuje. Je obsažen ve střevech koní a jejich výkaly se dostává do půdy, kde přežívá i staletí. Ročně máme hlášeny dva až tři případy onemocnění, a to buď u lidí neočkovaných, nebo u cizinců. Do těla se nákaza dostává přes ranky, třeba i po bodnutí hmyzem nebo spálení. Očkování je proti tetanu jedinou ochranou.

Můžete přiblížit příznaky a možné zdravotní následky nákazy?

Onemocnění se projevuje bolestivými svalovými křečemi. Nejčastěji jsou postiženy žvýkací svaly a svaly krku, dále svaly trupu, zejména břicha. Klinický průběh se různí od poměrně lehkých forem až po generalizovaný tetanus. Ten může skončit i smrtí. Úmrtnost se udává kolem padesáti procent.

Jak často se chodí na protitetanové injekce? Je nebezpečí, že člověk, který zanedbal očkování, tetanem onemocní?

Očkování proti tetanu se zahajuje již v útlém věku. Od třetího měsíce života se postupně podávají čtyři dávky tetanického anatoxinu, dnes už společně s dalšími očkovacími látkami v takzvané hexavakcíně. Přeočkovává se ve čtrnáctém nebo patnáctém roce života, potom každých 10 až 15 let. Očkování dětí provádí dětští lékaři, u dospělých jsou to jejich praktičtí lékaři. Přeočkovává se také například i při pokousání zvířetem.

A co sankce? Hrozí nějaké lidem, kteří očkování zanedbají?

Očkování proti tetanu je povinné ze zákona o ochraně veřejného zdraví a na základě vyhlášky ministerstva zdravotnictví o očkování proti infekčním nemocem. Rodičům, kteří odmítnou dát očkovat své dítě, hrozí pokuta až deset tisíc korun, neočkované dítě navíc nesmí být přijato do předškolního zařízení.