Povolí průzkum?

Už dnes se v Přibyslavi sejde zastupitelstvo, které má jednat o tom, zda povolit nebo nepovolit v lokalitě geologický průzkum, který chce provádět společnost Timex Zdice, s.r.o.

„Společnost Timex neposkytla dostatek informací a potřebných, přímo zásadních údajů. Některé informace jsou tajeny nebo aspoň nejsou zveřejněny v potřebné míře,“ tvrdí Joukl. Podle jeho slov se jedná například o plochu a technologii průzkumu. O devastaci krajiny budoucí těžbou a podobně.

Zastupitel se se ptá i na to, kdo bude mít zájem o maso z radioaktivních zvířat a zamořené brambory. „Nemluvě o pravděpodobném radioaktivním zamoření prachu a vody,“ zdůrazňuje Joukl, který se osobně zúčastnil jednání s firmou Timex.

Vystupování jejích představitelů ho prý zatím nepřesvědčilo, aby zvedl ruku pro. Jak upřesňuje, společnost Timex má za sebou australského partnera Uran Limited, který chce do průzkumu investovat přes půl miliardy. Přitom průzkum znamená automaticky těžbu. Protože v dané lokalitě byly již v minulosti dělány vrty a je tedy jisté, že tam uran je.

„Pokud není k dispozici projekt průzkumu, není k čemu se vyjadřovat. Bez informací by mohli zastupitelé schválit podstatnou a dlouhodobou devastaci krajiny,“ říká zastupitel Joukl.

Podle jeho názoru dosavadní informace nedávají odpověď na tak zásadní otázky, jako je zajištění dopravy uranové rudy.

„Co bude dál s vytěženou hlušinou, co nebezpečné radioaktivní záření. V neposlední řadě, co když firma, o které jsem na internetu zjistil takové skutečnosti, jako že hospodaří s minimálním ziskem nebo dokonce ztrátou, půjde do konkurzu a nedokáže zajistit potřebnou sanaci po těžbě?“ ptá se zastupitel.

Trest pro několik generací

Napohled zajímavé zisky, se kterými město možná počítá, by se podle jeho názoru mohly změnit v dlouhodobé ztráty. Na ně by v dané lokalitě doplácelo několik generací.

Svoje připomínky zastupitel Joukl shrnul do několikastránkového letáku, který mají v současné době k dispozici všechny domácnosti v Přibyslavi a okolí.