VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ředitelka knihovny: půl rok ve funkci utekl jako voda

HAVLÍČKŮV BROD - Půl roku za stolem ředitele Krajské knihovny Vysočiny v Havlíčkově Brodě má za sebou osmadvacetiletá Veronika Peslerová. Když se ohlédne zpět, připadá jí to spíše jako měsíc.

11.7.2007
SDÍLEJ:

Pravěká žena. Ještě jako vedoucí dětského oddělení neváhala Veronika Peslerová vklouznout do jakéhokoli kostýmu od pravěké ženy, přes mořskou vílu až po upíra. Smysl pro humor jí zůstal i nyní.Foto: DENÍK/archiv knihovny

I když se z vedoucí dětského oddělení vyšvihla na šéfovou pětatřiceti lidí, dál je její prioritou přivádět do knihovny stále více lidí.

Dnes má knihovna asi 6,5 tisíce čtenářů, což je 26 procent obyvatel města. Celorepublikový průměr je přitom asi 15 procent, takže by mohla být ředitelka spokojená. Ale není. Ráda by do knihovny přivedla mnohem více klientů. Přesto ji denně navštíví v průměru asi sedm set lidí.

Jak byste zhodnotila uplynulý půlrok?

Myslím, že byl veskrze úspěšný. Podařilo senám uskutečnit vše, co jsme si naplánovali. Navíc jsme to měli ztížené tím, že od ledna platí nový zákoník práce, takže bylo třeba aktualizovat nebo znovu vytvořit řadu dokumentů.

Pro kraj i pro knihovnu jsme vytvářeli novou koncepci knihovny i krajského regionálního systému. Kromě toho došlo ke stabilizaci pracovního týmu, byť jeho budování je běh na dlouhou trať.

Takže není to tak, že by vás tu všichni brali jako spásu knihovny?

Pokud by to tak bylo, nebylo by to úplně dobře. Situace, do které jsem vstoupila, tomu ani nenapovídala. Myslím si ale, že v rámci možností tu kolektiv funguje.

Jaká jste ředitelka, spíše liberál nebo autokrat?

Preferuji styl vedení „dveře otevřené“, ale samozřejmě provozní věci by měli zaměstnanci řešit se svým vedoucím. Pokud jde o nespokojenost člověka nebo věc vztahů, jsem spíše liberální vedoucí a mám ráda vlastní iniciativu lidí, takže pokud mají své nápady, přichází se zlepšením, vítám to.

A vaše nejtěžší rozhodnutí?

Nejtěžší rozhodnutí se týkají personálních otázek. Pokud něco dlouho zvažuji, týkají se právě toho.

Musela jste se tedy s někým rozloučit?

Přímo výpověď nebo rozvázání pracovního poměru jsme nemusela řešit, a ani jsem to neměla v plánu. Ale došlo k odchodu na dohodu a do konce roku možná ještě nějaké personální změny nastanou, ale pokud k tomu dojde, opět půjde o dohody.

Co je v těchto dnech potřeba nejvíce řešit?

V knihovně se o prázdninách řeší nejvíc záskoky za dovolené. Navíc už připravujeme podzimní akce. Například zahájení dalšího semestru Univerzity volného času ve spolupráci s Akademií třetího věku, probíráme velké podzimní propagační akce jako je Týden knihoven, chtěli bychom se v prosinci připojit i k nové celostátní knihovnické akci Den pro dětskou knihu a samozřejmě je tu i Podzimní knižní veletrh.

Nemohu se nezeptat na výstavbu nové krajské knihovny…

Byl schválen nový harmonogram prací, jednotlivé odbory i knihovna dostaly od pana hejtmana za úkol, aby se pokusily ty termíny co nejvíce zkrátit.

Ve středu proběhne první kontrolní dne, kdy se bude zjišťovat, zda všichni zúčastnění splnili svoje úkoly a v tuto chvíli se připravuje projektová dokumentace pro stavbu.

Už tedy utichly všechny diskuze a polemiky o tom, zda bude stát knihovna v Havlíčkově Brodě nebo Jihlavě?

Ano, bylo definitivně odsouhlaseno, že bude v Havlíčkově Brodě. Tyto debaty už jsou pryč a doufám, že už nic podobného nepřijde, protože by to stavbu opět zdrželo.

11.7.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto
AKTUALIZOVÁNO

Na dálnici D1 zemřel po nehodě další řidič

Takto vypadá klokan Kuki, který utekl chovateli až z Mohelnice. Objevil se v minulých dnech poblíž Jihlavy.

Majitel hledal Kukiho u Vyskytné. Zatím ho nenašel

Účastníci letní žurnalistické škoky nahlédli do redakce Deníku

Havlíčkův Brod – Jak vznikají noviny, kdo všechno se na jejich výrobě podílí nebo v čem je práce novináře těžká i krásná, o tom se mohli přesvědčit účastníci letošní Letní žurnalistické školy Karla Havlíčka Borovského, kteří se ve středu přišli podívat do redakce Havlíčkobrodského deníku.

Moderní trend kompostéry. Radnice je půjčují zdarma

Havlíčkobrodsko – Kompostéry za dotovanou cenu začala nabízet občanům města i větší obce na Havlíčkobrodsku. O speciální nádoby je zájem, kompostování se pomalu stává módou. Zvlášť když radnice nádoby půjčují většinou zdarma.

Otec zapomíná, že má dceru

Havlíčkův Brod - Otcem jen podle rodného listu je zřejmě devětatřicetiletý muž z Havlíčkobrodska, který byl obviněn ze spáchání přečinu zanedbání povinné výživy.

Za volant usedl bez řidičského průkazu

Přibyslav - Značnou dávku odvahy či spíše drzosti měl řidič z Brněnska. Usedl za volant, přesto že neměl řidičský průkaz, navíc jeho auto s přívěsem nemělo ani zcela platnou technickou kontrolu. Jeho jednání se mu nevyplatilo.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení