Králem celé Vysočiny je Velký Beranov na Jihlavsku. Zadluženost obce je pouhých 107 korun na obyvatele. „Jednoduše si nepůjčujeme peníze. Na významnější investiční akce si třeba dva roky šetříme a poté ji provedeme,“ řekl Deníku starosta Velkého Beranova Miloš Musil.

Zdrženlivý přístup se ale nijak nedotýká místních obyvatel. V minulých letech obec financovala například rekonstrukci školní jídelny nebo výstavbu chodníku do místní části Nové Domky.

„Myslím si, že životní úroveň občanů je dobrá. Máme zavedenou i kabelovou televizi. Tím se málokteré obce mohou pochlubit,“ dodal starosta.

Na opačném pólu stojí obec Těchobuz na Pacovsku. Na hlavu každého obyvatele připadá dluh 52 tisíc. „Financovali jsme projekt Probuzení Těchobuz. V jeho rámci jsme vybudovali infocentrum, ubytovnu a galerii,“ uvedl starosta obce se 130 obyvateli Pavel Hájek. Na projekt si obec vzala úvěr ve výši 6 milionů, který bude splacen v nejbližší době, po obdržení slíbených dotací.

Jihlava vyrovnaně

Odstup od financování investic cizími zdroji si drží i krajská metropole. Svým dluhem je Jihlava třetí nejméně zadlužené krajské město v Česku. Na hlavu každého Jihlavana padá dlužná částka ve výši 5700 korun.

„Máme velmi nízkou zadluženost. Snažíme se o vyrovnaný rozpočet,“ sdělil Deníku primátor Jaroslav Vymazal.

Celkové zadlužení krajského města dosáhlo v roce 2006 výše 287 milionů. Pro představu dluh Brna je 10,4 miliard. Oproti minulému roku to však představuje, v případě Jihlavy, nárůst o 65 milionů.

„Provedli jsme více investičních akcí,“ zdůvodňuje první muž a dodává. „Na druhou stranu je kompenzujeme dobrým termínovaným vkladem, který představuje významný zdroj příjmů.“ Primátor ještě sdělil, že letošní rok vypadá velice příjemně. Dokonce by mohl být i ziskový.

Celková zadluženost v kraji Vysočina dosáhla na konci roku 2008 výše 2,4 miliardy korun. Kraj se tak stal druhým nejméně zadluženým regionem. Před ním se umístil pouze Karlovarský kraj s 1,5 miliardovým dluhem. Nejvíce zadlužený byl pak Jihomoravský kraj, který využil cizí zdroje ve výši 15,4 miliard korun.