Celkově ale nebude tak zle jako loni. Rané brambory to zachránily

„I kdyby teď vláha přišla, bude už pozdě. Počasí ukončilo vegetační cyklus poloraných brambor. Začíná vyzrávat slupka. Hlízy už víc nenarostou, a mohly být dvojnásobné,“ řekl Bohdan Jůda ze šlechtitelské stanice v České Bělé, která patří pod Vesu Velhartice. Ba co víc, déšť by se mohl stát dokonce komplikací.

Nadbytek vlhkosti teď může způsobit praskání hlíz některých odrůd. Jiné odrůdy zase reagují takzvaným hlízkováním. „Z mateční hlízy vyraší stupňovitě i tři malé hlízky za sebou. Jsou ale méně zralé, bramboru to tím pádem znehodnotí,“ vysvětlil šlechtitel. Další možnou komplikací jsou novotvary na bramborách. Zcela rozhodnuto o výnosech ale ještě není, záleží totiž i na počasí při samotné sklizni.

Na stole chybět

nebudou Brambor by letos přese všechno neměl být takový nedostatek jako v loňském roce. Díky přízni počasí v minulých měsících totiž vyšly dobře rané brambory. Pěstitelé se snaží vyhnout letním suchům, dříve vysazené rostliny také mají v průměru více hlíz a menší strupovitost. Ta ovlivňuje úspěch brambor na pultech obchodů.

Tak špatně nedopadne ani produkce škrobu. „Velké teplo má za následek vyšší obsah škrobu v bramborách, i třiadvacet procent. Celkově ho kvůli malým výnosům přesto bude méně,“ informoval Jůda.

Bramboráři na Vysočině, kteří množí sadbu, mají v těchto dnech velký úkol – zasílají vzorky do Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského na testy výskytu chorob. Musejí být puntičkáři. Každý pytel je pečlivě označen a zapečetěn.

Nesmí se pomíchat různé odrůdy nebo stupně množení, tedy jakési „generace“ brambor. „Co by mi udělali, kdybych to spletl? No asi by mě zastřelili,“ směje se pracovník ve šlechtitelství Karel Klusáček.