Dvojici mláďat luňáka hnědého před časem někdo odložil před Zoologickou zahradou v Jihlavě. Odtud se dostali do Pavlova. „Luňáky nám předali za účelem jejich opětovného navrácení do přírody. Byli jsme pověřeni, abychom se pokusili metodou volného letu ptáky připravit, aby mohli žít v přírodě,“ vysvětlil ošetřovatel stanice František Kunc.

Podle vedoucí stanice v Pavlově Olgy Růžičkové jde o velmi vzácný druh ptáka, který není v Česku téměř k vidění: „Dle posledních sčítání ptactva se u nás vyskytuje zhruba 20 až 40 párů těchto dravců a žijí u nás převážně na jižní Moravě v lužních lesích okolo řeky Dyje.“

Ošetřovatelé se o vzácné mrchožrouty starali, pravidelně je krmili, ale dávky zmenšovali, takže ptáci se o sebe museli starat sami. „Luňáci byli přikrmováni na jednom místě. Poté, co se zlepšily jejich letové schopnosti a schopnosti najít si potravu, krmení postupně skončí. Proces trval zhruba měsíc,“ doplnil Kunc. „Nyní už létají po širokém okolí, na stanici se téměř nevrací,“ řekla včera vedoucí.

Párek letošních mláďat luňáků hnědých se na podzim připojí ke svému druhu a odletí s ním na zimoviště do jižní Afriky. „Na jaře se sem vrací ptáci, kteří tu hnízdili. Většinou jsou svým hnízdištím věrní. Ale kam poletí tihle ti dva mladí ptáci, kteří jsou letošními mláďaty, se dá těžko odhadnout,“ dodala Olga Růžičková.