Návštěvnost byla podobná jako loni, rekord padl v počtu vystavovatelů

„Rozhodně přijelo zatím nejvíc vystavovatelů – sto dvaaosmdesát!“ řekla organizátorka akce Markéta Hejkalová.

Tři z nich dorazili z Maďarska. Maďarům a maďarštině patřilo letos vůbec hodně prostoru – konal se seminář překladatelů a mezi hosty nechyběl básník Szilárd Borbély.

Vedle nabídky klasických knižních domů bylo na veletrhu možno spatřit i méně obvyklé stánky. „Reprezentujeme celosvětový myšlenkový proud takzvaných hledačů. Jsou to lidé, kteří se nechtějí smířit s konzumním životem a hledají cestu ke skutečným hodnotám,“ řekl Petr Ujec nabízející materiály nakladatelství Univerzální život.

„Já zde poskytuji právní poradenství pro nakladatele i autory,“ uvedl Jan Špaček ze společnosti Copyright Partners.

V přízemí kulturního domu mělo svůj stánek nakladatelství Karolinum, jehož obsáhlý titul Michael Rentz fecit, pojednávající o barokním rytci, byl oceněn v soutěži Nejkrásnější kniha. „Prodali jsme tu čtyři výtisky. Ocenění i autogramiáda autora Jiřího Šerých tomu velmi pomohla. Více knih jsme prodali na veletrhu v Praze, ale v poměru k počtu návštěvníků vede Brod,“ uvedl Petr Valo z Karolina.

Oslava osmnáctin bude pikantní

Brodský knižní veletrh se pravidelně koná od roku 1991, v rámci České republiky jde tedy na poli knižního trhu o nejdelší nepřetržitou tradici.

Letošní ročník byl magický – šlo o ročník sedmnáctý a akce trvala sedmnáct hodin. Napřesrok se podle Hejkalové bude nač těšit. „Veletrh oslaví osmnáctiny, bude plnoletý. Ročník se proto zaměří na témata lásky a erotiky,“ slíbila.

A čí text budou lidé dokončovat v klání, které v roce 2008 naváže na úspěch soutěže Dopište Klímu a loňské Dopište Viewegha?

„Někoho zlobilo, že se dopisují pouze mužští autoři. Vzhledem k tomu, že většinu příspěvků do soutěže posílají ženy, na této kritice něco je,“ řekla ředitelka Krajské knihovny Vysočiny Veronika Peslerová. Příště proto podle ní budou soutěžící dopisovat spisovatelku. „Jméno ale ještě neprozradím,“ dodala Peslerová.